Gold Sponsor
Silver Sponsors
Click/Tap on Image for Link to Sponsor Website
Gold Cup race result

Spring Fling 5K Ramp Run
Gold Cup Points scored for All age groups
April 15, 2018
Hammond IN
Spring Fling 5K Ramp Run
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Steven Bugarin
1
0:18:19.0
Overall
1
71.5
0:18:10.0
100
15
 
12
Rick Fenno
4
0:18:52.5
60 to 64
1
85.3
0:15:13.2
100
12
15
15
Brian Culbreth
7
0:20:38.5
35 to 39
1
65.0
0:19:57.9
100
10
 
5
Andrew Higy
13
0:21:36.2
35 to 39
2
61.7
0:21:01.7
 
 
 
 
Shathishkumar Rangaswamy
14
0:21:41.1
40 to 44
1
65.1
0:19:57.4
100
8
12
7
Aaron Cook
15
0:21:46.7
25 to 29
3
59.6
0:21:46.7
100
7
 
 
Dave Gaughan Sr
17
0:22:20.3
55 to 59
2
68.7
0:18:54.7
100
5
10
10
Z Biernat
22
0:23:36.2
9 to 10
1
63.2
0:20:32.4
100
4
15
3
Charlie White
26
0:24:26.4
60 to 64
2
66.4
0:19:32.7
99
3
8
8
Marialena Nagel
32
0:25:41.8
35 to 39
1
57.8
0:25:31.8
100
15
 
3
Mark Connors
34
0:26:03.9
45 to 49
1
54.9
0:23:38.3
100
2
7
 
Michael D Cairns
35
0:26:04.9
50 to 54
2
57.0
0:22:46.8
100
1
5
 
Thomas Navarro
38
0:26:21.3
45 to 49
2
54.3
0:23:54.1
99
 
4
 
Percy Pompey
39
0:26:38.9
50 to 54
3
57.1
0:22:44.3
99
 
3
 
Mindi Whittaker
40
0:26:41.8
40 to 44
1
57.2
0:25:50.2
100
12
15
2
Jean Jannasch
42
0:26:42.7
70 to 74
1
80.1
0:18:25.5
100
10
12
15
Michelle Masterson
46
0:26:58.8
35 to 39
2
55.4
0:26:37.9
99
8
 
 
Rachel Perez
47
0:27:04.5
25 to 29
2
54.5
0:27:04.5
100
7
 
 
Hank Aguilera
49
0:27:28.9
70 to 74
1
63.6
0:20:25.6
100
 
2
4
Kathleen Kolodziej
50
0:27:32.3
60 to 64
1
69.9
0:21:08.0
100
5
10
12
Stephanie McKee
58
0:28:12.9
Athena
1
52.8
0:27:57.0
100
4
 
 
Edith Valdes
59
0:28:20.7
45 to 49
2
55.9
0:26:24.0
100
3
8
 
Carri Ables
60
0:28:23.8
40 to 44
2
53.7
0:27:28.9
 
 
 
 
Jason Petre
62
0:28:29.2
Clydesdale
1
49.9
0:26:01.5
100
 
1
 
Paul Watson
64
0:28:43.2
30 to 34
4
45.9
0:28:15.5
99
 
 
 
Heather Hobson
65
0:28:58.8
40 to 44
4
53.8
0:27:27.7
99
2
7
 
Mary Miller
67
0:29:05.5
55 to 59
2
63.0
0:23:27.4
100
1
5
8
Tom Hutmacher
69
0:29:12.1
70 to 74
2
59.8
0:21:42.3
99
 
 
1
Tim Kennedy
70
0:29:24.9
55 to 59
7
52.6
0:24:42.3
 
 
 
 
Sylvia Garcia
73
0:29:46.6
50 to 54
1
55.5
0:26:36.7
100
 
4
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Jamie Miller
75
0:29:51.6
35 to 39
2
50.1
0:29:28.5
98
 
 
 
Barb Hamner
78
0:30:17.1
50 to 54
2
57.0
0:25:53.3
99
 
3
1
Timothy Elkins
83
0:30:39.3
50 to 54
4
49.2
0:26:21.8
98
 
 
 
Janet Rotz
86
0:31:22.3
60 to 64
4
62.1
0:23:46.2
99
 
2
7
Lisa Beecher
88
0:31:22.8
50 to 54
3
53.2
0:27:44.4
98
 
1
 
Cecilia Bernal
89
0:31:26.4
60 to 64
5
60.4
0:24:26.1
98
 
 
5
Mark Robinson
90
0:31:27.8
Clydesdale
4
49.9
0:26:00.3
99
 
 
 
Janet Knox
91
0:31:41.2
50 to 54
4
52.7
0:28:00.7
 
 
 
 
Debbie Fenno
95
0:32:23.2
60 to 64
8
59.4
0:24:51.2
97
 
 
4
Diane Dumonte-Slater
99
0:33:15.8
65 to 69
1
63.5
0:23:16.1
100
 
 
10
K Culbreth
103
0:34:10.3
11 to 12
1
49.5
0:29:50.7
100
 
15
 
L Culbreth
104
0:34:10.8
9 to 10
1
50.9
0:29:01.7
100
 
12
 
Beth Boyer
108
0:34:29.7
50 to 54
5
47.9
0:30:49.7
97
 
 
 
Rosa Garcia
109
0:34:37.1
45 to 49
3
45.8
0:32:14.6
99
 
 
 
Maria Hernandez
110
0:34:40.3
40 to 44
6
44.9
0:32:51.3
98
 
 
 
Karl Evory
111
0:34:43.5
60 to 64
5
47.6
0:27:18.3
98
 
 
 
Mary Ann Gozdecki
112
0:34:54.5
55 to 59
3
50.6
0:29:09.7
99
 
 
 
Karen Vrdolyak-Keane
113
0:34:56.1
55 to 59
4
50.6
0:29:11.1
98
 
 
 
Jennifer Guhl
128
0:36:23.1
45 to 49
4
43.6
0:33:53.3
 
 
 
 
Erin Higy
129
0:36:34.8
Athena
3
40.6
0:36:20.5
 
 
 
 
Dennis Rotz
130
0:36:35.8
70 to 74
6
47.7
0:27:12.1
98
 
 
 
Jennifer Plys
136
0:37:52.3
35 to 39
5
39.4
0:37:30.9
 
 
 
 
Teresa Chester
140
0:38:32.8
55 to 59
5
45.3
0:32:34.5
 
 
 
 
Cindy Hall
153
0:41:55.7
60 to 64
9
44.2
0:33:24.0
96
 
 
 
Thomas Nedza
155
0:42:25.8
55 to 59
9
37.0
0:35:04.1
99
 
 
 
Erica Banks
158
0:43:04.1
35 to 39
7
34.7
0:42:30.8
97
 
 
 
Erica Garcia
159
0:43:05.3
Athena
4
34.9
0:42:21.6
 
 
 
 
Lisa Caccavale
160
0:43:47.8
45 to 49
6
36.2
0:40:47.5
98
 
 
 
Manuel Rodriguez III
163
0:44:22.2
55 to 59
10
35.7
0:36:22.5
98
 
 
 
Debbie Rodriguez
164
0:44:22.3
45 to 49
7
36.4
0:40:30.9
97
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Susan Sendejas
166
0:44:50.6
60 to 64
10
41.8
0:35:17.2
 
 
 
 
Phyllis Hansen
167
0:44:55.3
75 to 79
1
50.5
0:29:14.4
100
 
 
 
Rich Limacher
170
0:45:33.6
65 to 69
2
37.5
0:34:35.3
100
 
 
 
Dewayne Newson
171
0:45:54.5
Clydesdale
6
32.4
0:40:05.8
98
 
 
 
Beverly Calligan
173
0:46:10.6
75 to 79
2
49.9
0:29:36.5
99
 
 
 
Allan Nalbor
174
0:46:23.3
70 to 74
11
38.1
0:34:04.1
97
 
 
 
Tom Magill
175
0:46:39.4
80+
1
62.3
0:20:51.3
100
 
 
2
David Hinshaw
180
0:54:40.6
70 to 74
12
33.2
0:39:04.6
96
 
 
 
Sasa Sekuloski
181
0:55:50.5
45 to 49
8
26.0
0:49:53.7
98
 
 
 
Renee Moreno
182
0:55:50.6
40 to 44
13
27.3
0:54:02.7
97
 
 
 
Theresa Maciejewski
185
0:58:18.1
55 to 59
7
31.8
0:46:26.6
95
 
 
 
Marvin Jordan
186
0:58:24.1
80+
2
36.4
0:35:41.7
99
 
 
 
Erin Shinabarger
187
0:58:32.1
Athena
7
29.2
0:50:36.2
99
 
 
 
Bob Hooper
190
1:08:45.6
75 to 79
1
27.7
0:46:47.9
100