Gold Sponsor
Silver Sponsors
Click/Tap on Image for Link to Sponsor Website
Gold Cup race result

Manda's Race 5K
USATF Certified Course IN12009TDK Route Map
Gold Cup Points scored for All age groups
October 27, 2018
Chesterton IN
Manda's Race
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Brian Culbreth
4
0:19:27.8
35 to 39
1
69.0
0:18:49.5
100
15
 
12
Shathishkumar Rangaswamy
5
0:19:42.5
40 to 44
1
71.6
0:18:08.3
100
12
15
15
Aaron Cook
7
0:19:57.2
25 to 29
1
65.1
0:19:57.2
100
10
 
5
Andrew Higy
8
0:20:02.4
35 to 39
2
66.6
0:19:30.4
99
8
 
10
Scott Iurillo
12
0:21:25.2
40 to 44
2
65.4
0:19:51.4
99
7
12
7
Amy Maciejewski
21
0:22:08.5
25 to 29
1
66.7
0:22:08.5
100
15
 
4
Doug Mccarty
25
0:22:53.1
45 to 49
4
62.6
0:20:45.3
100
5
10
2
Marialena Nagel
28
0:23:06.4
35 to 39
2
64.3
0:22:57.4
100
12
 
2
Karen Spoor
29
0:23:09.1
45 to 49
1
69.9
0:21:08.4
100
10
15
5
Elaine Hendricks
34
0:23:34.1
60 to 64
1
79.6
0:18:32.8
100
8
12
12
Percy Pompey
35
0:24:08.7
50 to 54
5
63.0
0:20:36.2
100
4
8
3
Erik Jensen
36
0:24:21.9
25 to 29
2
53.3
0:24:21.9
99
3
 
 
Kimberley Burns
37
0:24:25.7
35 to 39
3
60.8
0:24:16.2
99
7
 
 
Suzanne Bukur
39
0:24:27.1
50 to 54
1
70.6
0:20:54.1
100
5
10
7
Johnny Stimley
41
0:24:36.5
45 to 49
7
59.0
0:21:59.3
 
 
 
 
Michael D Cairns
42
0:24:41.5
50 to 54
6
60.2
0:21:33.9
99
2
7
1
Deb Schiesser
44
0:25:08.1
60 to 64
2
75.6
0:19:32.1
99
4
8
10
Jean Jannasch
46
0:25:20.1
70 to 74
1
84.5
0:17:28.6
100
3
7
15
Paul Watson
47
0:25:24.9
30 to 34
1
51.9
0:25:00.3
100
1
 
 
Marie Borman
48
0:25:27.6
35 to 39
4
58.5
0:25:13.2
98
2
 
 
Mark Connors
49
0:25:35.1
45 to 49
8
56.0
0:23:12.2
99
 
5
 
Mindi Whittaker
51
0:25:36.1
40 to 44
2
59.6
0:24:46.6
100
1
5
 
Z Biernat
52
0:25:39.2
11 to 12
2
58.2
0:22:19.4
100
 
15
 
M Taylor
57
0:26:18.1
11 to 12
1
62.7
0:23:33.7
100
 
15
1
David Wort
58
0:26:18.5
55 to 59
1
59.2
0:21:55.2
100
 
4
 
Kathleen Kolodziej
59
0:26:31.3
60 to 64
3
72.6
0:20:21.2
98
 
4
8
L Buford
62
0:27:25.8
11 to 12
3
52.6
0:24:41.5
99
 
12
 
Tom Hutmacher
64
0:27:35.9
70 to 74
1
63.3
0:20:30.8
100
 
3
4
Heather Hobson
65
0:27:37.4
40 to 44
3
56.4
0:26:10.6
99
 
3
 
Adam Day
68
0:28:01.6
30 to 34
2
47.1
0:27:34.5
99
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Cecilia Bernal
74
0:28:50.7
60 to 64
4
65.9
0:22:25.1
97
 
2
3
Robert Edwards
77
0:29:20.6
75 to 79
1
66.2
0:19:36.1
100
 
2
8
Lisa Beecher
78
0:30:02.2
50 to 54
3
55.6
0:26:33.1
99
 
1
 
Sandra Rodriguez
79
0:30:10.3
55 to 59
1
57.9
0:25:29.9
100
 
 
 
Mary Miller
80
0:30:30.8
55 to 59
2
60.0
0:24:36.2
99
 
 
 
Aimee Jarmula
82
0:30:58.4
55 to 59
3
58.4
0:25:16.5
98
 
 
 
Mary Beth Byard
83
0:31:04.1
Athena
1
48.2
0:30:40.1
100
 
 
 
Mark Robinson
84
0:31:04.2
Clydesdale
1
50.6
0:25:40.8
100
 
1
 
Dennis Rotz
95
0:32:47.1
70 to 74
3
53.3
0:24:22.1
99
 
 
 
Diane Dumonte-Slater
101
0:33:58.6
70 to 74
2
62.1
0:23:46.0
100
 
 
 
Linda Perry
107
0:35:10.3
70 to 74
3
60.9
0:24:15.7
 
 
 
 
Carol Magill
111
0:36:23.4
65 to 69
1
56.4
0:26:09.6
99
 
 
 
Jamie Miller
112
0:36:33.6
35 to 39
9
40.9
0:36:05.3
97
 
 
 
Susan Collins
113
0:37:43.8
70 to 74
4
56.0
0:26:23.5
 
 
 
 
Chuck Lansdowne
120
0:39:51.4
65 to 69
3
42.5
0:30:32.3
100
 
 
 
Linda Levenson
121
0:39:55.4
60 to 64
7
48.8
0:30:15.0
96
 
 
 
Cindy Hall
124
0:40:07.6
60 to 64
8
46.2
0:31:57.9
95
 
 
 
A Iurillo
125
0:40:22.4
8 & Under
2
52.2
0:28:18.1
100
 
12
 
Linda Murkve
126
0:40:22.5
50 to 54
7
41.4
0:35:41.5
98
 
 
 
Debbie Rodriguez
127
0:40:36.5
45 to 49
5
39.8
0:37:04.8
99
 
 
 
Manuel Rodriguez III
128
0:40:36.8
55 to 59
3
39.0
0:33:17.7
99
 
 
 
Theresa Bondi
129
0:40:46.8
60 to 64
9
46.6
0:31:41.7
94
 
 
 
Paul Sills
130
0:41:21.6
65 to 69
4
41.3
0:31:24.0
99
 
 
 
Joyce Einikis
132
0:41:51.5
60 to 64
10
45.4
0:32:31.9
93
 
 
 
Malcolm McGawn
137
0:43:30.1
75 to 79
2
44.7
0:29:03.5
 
 
 
 
Denise Sawyer
139
0:44:20.8
60 to 64
11
41.8
0:35:19.6
92
 
 
 
Sasa Sekuloski
140
0:44:32.6
45 to 49
10
32.6
0:39:48.0
98
 
 
 
Mikiela Cobb
141
0:44:36.3
25 to 29
10
33.1
0:44:36.3
99
 
 
 
Ulrike Zambori
142
0:44:54.3
65 to 69
2
46.4
0:31:50.8
98
 
 
 
Pete Klaeser
149
0:47:38.5
60 to 64
5
34.1
0:38:05.9
100
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
M Schreiber
151
0:51:33.8
8 & Under
3
40.9
0:36:08.8
99
 
10
 
Beverly Calligan
155
0:54:32.3
75 to 79
1
42.2
0:34:58.2
100
 
 
 
Emily Doehring
160
0:58:55.7
50 to 54
10
28.7
0:51:31.3
 
 
 
 
Mark T Camarena
161
1:00:15.2
45 to 49
11
23.8
0:54:38.6
97
 
 
 
Marvin Jordan
162
1:00:41.7
80 & over
2
35.0
0:37:05.8
100
 
 
 
Bob Hooper
163
1:07:07.0
75 to 79
4
28.4
0:45:40.8
99
 
 
 
Tom Calligan
164
1:08:07.1
75 to 79
5
28.0
0:46:21.7
98