Gold Sponsor
Silver Sponsors
Click/Tap on Image for Link to Sponsor Website
Gold Cup race result

Grub Run 5K
USATF Certified Course IN16016TDK Route Map
Gold Cup Points scored for All age groups
October 20, 2018
Valparaiso IN
Grub Run
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Shathishkumar Rangaswamy
1
0:20:40.9
Overall
1
68.2
0:19:02.0
100
15
15
15
E Pycraft
2
0:20:51.5
Overall
1
79.0
0:18:41.1
100
15
15
10
Richard Moore
3
0:21:21.6
13 to 14
1
64.1
0:20:15.2
 
 
 
 
Scott Iurillo
5
0:22:06.5
40 to 44
1
63.4
0:20:29.7
99
12
12
7
Z Biernat
7
0:22:59.6
11 to 12
1
64.9
0:20:00.5
100
10
15
12
Doug Mccarty
8
0:23:00.2
45 to 49
1
62.2
0:20:51.7
100
8
10
5
D Moore
9
0:23:01.4
11 to 12
1
71.6
0:20:37.5
 
 
 
 
Elaine Hendricks
10
0:23:39.1
Masters
1
79.3
0:18:36.7
100
12
15
12
E Byers
11
0:23:41.3
11 to 12
2
69.6
0:21:13.2
 
 
 
 
Debbie Jaeger
12
0:24:20.9
50 to 54
1
68.6
0:21:31.4
100
10
12
4
Kimberley Burns
15
0:24:54.5
35 to 39
1
59.7
0:24:44.8
100
8
 
 
Mark Connors
17
0:25:33.8
45 to 49
2
56.0
0:23:11.0
99
7
8
2
Michael D Cairns
18
0:25:35.8
50 to 54
2
58.1
0:22:21.4
100
5
7
4
Jennifer Moore
20
0:25:37.2
40 to 44
1
60.4
0:24:27.9
 
 
 
 
Mindi Whittaker
21
0:25:55.7
40 to 44
2
58.8
0:25:05.6
100
7
10
 
Paul Watson
22
0:25:58.4
30 to 34
1
50.8
0:25:33.3
100
4
 
 
Jean Jannasch
24
0:26:05.2
70 to 74
1
82.1
0:17:59.7
100
5
8
15
Marie Borman
26
0:26:10.2
35 to 39
2
57.0
0:25:55.4
99
4
 
 
Deb Schiesser
27
0:26:11.6
60 to 64
1
72.5
0:20:21.4
99
3
7
8
Tom Hutmacher
29
0:27:03.1
70 to 74
1
64.6
0:20:06.5
100
3
5
10
Kathleen Kolodziej
30
0:27:08.8
60 to 64
2
70.9
0:20:49.9
98
2
5
7
David Wort
31
0:27:12.1
55 to 59
1
57.3
0:22:39.9
100
2
4
3
Cecilia Bernal
32
0:27:23.1
60 to 64
3
69.4
0:21:17.0
97
1
4
5
Adam Day
37
0:28:51.4
30 to 34
2
45.7
0:28:23.5
99
1
 
 
Mary Miller
41
0:29:43.5
55 to 59
1
61.6
0:23:58.0
100
 
3
2
Robert Edwards
42
0:30:15.2
75 to 79
1
64.2
0:20:12.6
100
 
3
8
Jamie Miller
47
0:31:08.9
35 to 39
5
48.0
0:30:44.8
98
 
 
 
Mark Robinson
48
0:31:28.7
Clydesdale
1
49.9
0:26:01.0
100
 
2
 
Mary Beth Byard
50
0:31:41.3
Athena
1
47.2
0:31:16.8
100
 
 
 
Jason Petre
51
0:32:19.4
Clydesdale
2
44.0
0:29:31.8
99
 
1
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Dennis Rotz
54
0:33:28.4
70 to 74
2
52.2
0:24:52.8
99
 
 
 
John Withey
55
0:33:31.7
75 to 79
2
55.9
0:23:13.3
98
 
 
1
Thomas Nedza
56
0:33:37.9
55 to 59
3
46.7
0:27:47.8
99
 
 
 
Diane Dumonte-Slater
58
0:34:06.2
70 to 74
2
61.9
0:23:51.3
100
 
2
3
Jane Fuller
61
0:35:33.7
70 to 74
3
61.1
0:24:11.1
99
 
1
1
Jennifer Plys
62
0:37:34.5
35 to 39
6
39.7
0:37:13.3
 
 
 
 
Mike Wilson
63
0:37:40.9
75 to 79
3
51.6
0:25:10.3
 
 
 
 
Debbie Rodriguez
69
0:40:44.6
45 to 49
5
39.7
0:37:12.2
100
 
 
 
Manuel Rodriguez III
70
0:40:45.4
55 to 59
4
38.9
0:33:24.7
98
 
 
 
Cindy Hall
72
0:41:29.9
60 to 64
5
44.7
0:33:03.5
96
 
 
 
Erica Banks
73
0:41:34.6
35 to 39
7
36.0
0:41:02.4
97
 
 
 
Paul Sills
74
0:41:58.6
65 to 69
3
40.7
0:31:52.1
100
 
 
 
Joyce Einikis
76
0:42:48.4
60 to 64
6
44.4
0:33:16.2
95
 
 
 
Theresa Bondi
77
0:43:11.7
60 to 64
7
44.0
0:33:34.3
94
 
 
 
Linda Levenson
78
0:43:13.1
60 to 64
8
45.1
0:32:44.8
93
 
 
 
Mikiela Cobb
79
0:44:00.7
25 to 29
4
33.6
0:44:00.7
100
 
 
 
Denise Sawyer
80
0:44:35.7
60 to 64
9
41.6
0:35:31.5
92
 
 
 
Ulrike Zambori
81
0:46:54.6
65 to 69
1
44.4
0:33:16.1
99
 
 
 
Beverly Calligan
82
0:47:04.6
75 to 79
1
48.9
0:30:11.1
100
 
 
 
Mark T Camarena
83
0:47:13.7
45 to 49
4
30.3
0:42:49.9
98
 
 
 
Sasa Sekuloski
85
0:49:12.6
45 to 49
5
29.5
0:43:58.1
97
 
 
 
Renee Moreno
86
0:49:12.8
40 to 44
4
31.0
0:47:37.7
99
 
 
 
Erin Shinabarger
87
0:52:05.2
Athena
3
32.8
0:45:01.7
99
 
 
 
David Hinshaw
88
0:52:25.8
70 to 74
7
34.6
0:37:28.3
97
 
 
 
Bob Hooper
89
0:58:35.4
75 to 79
4
32.6
0:39:52.6
99