Gold Sponsor
Silver Sponsors
Click/Tap on Image for Link to Sponsor Website
Gold Cup race result

Space Race Glow 5K Run/Walk
Gold Cup Points scored for All age groups
September 22, 2018
Hammond IN
Space Race Glow 5K Run/Walk
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Steven Bugarin
1
0:17:18.5
Overall
1
75.6
0:17:10.0
100
15
 
12
Rick Fenno
2
0:18:10.6
Masters
1
88.6
0:14:39.5
100
12
15
15
Brian Culbreth
5
0:19:10.4
35 to 39
1
69.6
0:18:39.8
100
10
 
10
Shathishkumar Rangaswamy
7
0:20:56.2
40 to 44
3
67.4
0:19:16.1
100
8
12
5
Scott Iurillo
10
0:21:20.4
40 to 44
4
65.6
0:19:46.9
99
7
10
2
Amy Maciejewski
11
0:21:35.7
Overall
1
68.4
0:21:35.7
100
15
 
10
Z Biernat
12
0:22:37.6
9 to 11
1
65.9
0:19:41.4
100
5
15
3
Mary Jo Russel
13
0:22:45.2
Masters
1
73.4
0:20:06.8
100
12
15
15
Doug Mccarty
16
0:23:31.4
45 to 49
1
60.4
0:21:29.5
100
4
8
 
Charlie White
17
0:23:33.5
60 to 64
1
68.9
0:18:50.4
99
3
7
8
Percy Pompey
19
0:24:14.5
50 to 54
2
62.8
0:20:41.1
100
2
5
 
Mindi Whittaker
24
0:25:03.6
40 to 44
1
60.9
0:24:15.2
100
10
12
5
Paul Watson
25
0:25:03.7
30 to 34
2
52.7
0:24:39.5
99
1
 
 
Hank Aguilera
30
0:25:52.9
70 to 74
1
67.5
0:19:14.3
100
 
4
7
Kathleen Kolodziej
32
0:26:18.7
60 to 64
1
73.1
0:20:11.5
100
8
10
12
Cecilia Bernal
38
0:27:50.7
60 to 64
2
68.2
0:21:38.5
99
7
8
8
Stephanie McKee
40
0:28:25.7
Athena
1
52.4
0:28:09.7
100
5
 
1
Ed Caccavale
42
0:28:31.5
45 to 49
3
50.9
0:25:29.2
99
 
3
 
Barb Hamner
47
0:28:50.7
50 to 54
2
59.9
0:24:39.4
99
4
7
4
Sandra Rodriguez
53
0:30:39.5
55 to 59
1
57.0
0:25:54.6
100
3
5
2
Mark Robinson
54
0:30:52.2
Clydesdale
1
50.9
0:25:30.8
100
 
2
 
P Reeves
58
0:31:52.9
8 & Under
1
66.1
0:22:20.9
100
2
15
7
Jason Petre
59
0:31:58.3
Clydesdale
2
44.4
0:29:12.6
99
 
1
 
B Culbreth
60
0:32:02.3
8 & Under
2
66.8
0:19:25.3
100
 
12
4
Kevin Hitzeman
61
0:32:18.8
Clydesdale
3
50.7
0:25:37.5
98
 
 
 
Thomas Nedza
62
0:32:28.2
55 to 59
2
48.4
0:26:50.2
100
 
 
 
Dennis Rotz
64
0:33:51.9
70 to 74
2
51.6
0:25:10.3
99
 
 
 
Ruth Bonacci-Klaeser
66
0:34:51.5
Athena
2
55.2
0:26:45.0
 
 
 
 
Carol Magill
67
0:35:26.8
65 to 69
1
57.9
0:25:29.0
100
1
4
3
Rachel Perez
70
0:38:39.8
25 to 29
4
38.2
0:38:39.8
99
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Maria Hernandez
71
0:39:04.7
40 to 44
3
39.9
0:37:01.8
99
 
3
 
Debbie Rodriguez
74
0:39:32.4
45 to 49
3
40.9
0:36:06.2
100
 
2
 
Manuel Rodriguez III
75
0:39:32.8
55 to 59
3
40.0
0:32:25.2
99
 
 
 
P Reeves
78
0:39:59.3
8 & Under
4
53.6
0:24:14.5
99
 
10
 
Paul Sills
88
0:41:26.5
65 to 69
2
41.3
0:31:27.8
100
 
 
 
Tom Magill
89
0:42:24.7
80 & Over
1
65.4
0:19:50.4
100
 
 
1
Mikiela Cobb
90
0:42:53.4
25 to 29
5
34.4
0:42:53.4
98
 
 
 
Linda Levenson
91
0:43:14.3
60 to 64
5
45.1
0:32:45.7
98
 
1
 
Denise Sawyer
92
0:43:20.8
60 to 64
6
42.8
0:34:31.8
97
 
 
 
Erica Banks
93
0:43:47.4
35 to 39
4
34.2
0:43:13.5
100
 
 
 
Theresa Bondi
94
0:43:49.7
60 to 64
7
43.4
0:34:03.8
96
 
 
 
Joyce Einikis
96
0:43:53.3
60 to 64
8
43.3
0:34:06.6
95
 
 
 
Rich Limacher
104
0:44:51.3
65 to 69
3
38.1
0:34:03.2
99
 
 
 
David Petre
105
0:46:22.7
15 to 18
2
29.0
0:44:48.6
100
 
8
 
L Petre
106
0:46:22.8
8 & Under
5
46.2
0:28:06.9
98
 
7
 
Pete Klaeser
107
0:48:30.2
60 to 64
4
33.2
0:39:06.8
98
 
 
 
Ulrike Zambori
108
0:48:47.8
65 to 69
3
42.7
0:34:36.4
99
 
 
 
Sasa Sekuloski
110
0:49:02.8
45 to 49
8
29.6
0:43:49.4
98
 
 
 
Renee Moreno
109
0:49:02.8
40 to 44
5
31.1
0:47:28.0
98
 
 
 
Beverly Calligan
111
0:49:06.5
75 to 79
1
46.9
0:31:29.3
100
 
 
 
Theresa Maciejewski
114
0:51:51.2
60 to 64
9
35.7
0:41:18.4
94
 
 
 
Adam Day
121
0:54:35.8
30 to 34
3
24.1
0:53:57.1
98
 
 
 
Marvin Jordan
122
1:00:28.5
80 & Over
2
35.1
0:36:57.7
99