Gold Sponsor
Silver Sponsors
Click/Tap on Image for Link to Sponsor Website
Gold Cup race result

10,000 Meters at Sunset
Gold Cup Points scored for All age groups
August 25, 2018
Valparaiso IN
10,000 Meters at Sunset
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Steven Bugarin
1
0:40:10.4
Overall
1
66.6
0:40:06.5
100
15
 
15
John Borman
3
0:41:41.7
Overall
3
66.5
0:40:11.6
100
12
15
12
Brian Culbreth
5
0:44:52.7
Overall
5
60.3
0:44:17.4
100
10
 
8
Shathishkumar Rangaswamy
8
0:48:24.9
40 to 44
1
59.1
0:45:13.8
99
8
12
7
Karen Spoor
12
0:52:07.7
Overall
1
63.5
0:47:45.6
100
15
15
10
Marialena Nagel
14
0:54:02.4
Overall
2
56.5
0:53:39.7
100
12
 
5
Scott Iurillo
15
0:54:19.6
40 to 44
2
52.2
0:51:09.6
98
7
10
2
Z Biernat
18
0:55:00.6
14 & Under
1
55.8
0:47:50.2
100
5
15
5
Elaine Hendricks
20
0:55:11.4
Overall
4
71.4
0:42:28.1
100
10
12
12
Doug Mccarty
21
0:55:29.4
45 to 49
2
52.0
0:51:25.4
100
4
8
1
Steve Kearney
25
0:58:13.7
65 to 69
1
61.4
0:43:30.1
100
3
7
10
Dan Koch
26
0:59:01.9
40 to 44
5
48.4
0:55:08.8
97
2
5
 
Jean Jannasch
31
1:02:26.8
Senior Grandmasters
1
73.1
0:41:29.7
100
8
10
15
Mark Connors
32
1:03:01.2
45 to 49
4
46.1
0:57:55.7
99
1
4
 
Jeffrey Kors
33
1:03:09.4
25 to 29
1
42.3
1:03:09.4
 
 
 
 
Marie Borman
36
1:05:01.6
35 to 39
1
47.0
1:04:34.3
99
7
 
 
Tom Hutmacher
37
1:05:02.7
70 to 74
1
55.6
0:48:04.5
100
 
3
4
David Wort
39
1:05:43.2
55 to 59
2
48.1
0:55:29.6
100
 
2
 
Cecilia Bernal
45
1:07:04.6
60 to 64
2
59.6
0:50:54.7
99
5
8
7
Kathleen Kolodziej
46
1:07:54.7
60 to 64
3
59.7
0:50:49.9
98
4
7
8
Stephanie McKee
47
1:09:12.4
35 to 39
2
44.1
1:08:43.3
100
3
 
 
Mary Miller
49
1:09:26.8
55 to 59
1
55.3
0:54:53.9
100
2
5
4
Aimee Jarmula
51
1:10:42.9
55 to 59
2
53.6
0:56:38.6
99
1
4
2
Norm Eikman
52
1:10:58.4
70 to 74
2
52.9
0:50:28.6
 
 
 
 
Barb Hamner
54
1:12:04.4
50 to 54
1
49.9
1:00:45.5
100
 
3
 
Karl Evory
55
1:12:53.5
60 to 64
2
46.7
0:57:11.4
100
 
1
 
Adam Day
59
1:14:55.9
30 to 34
3
35.8
1:14:40.6
99
 
 
 
Robert Edwards
60
1:15:46.1
75 to 79
1
53.1
0:50:21.3
100
 
 
3
Chuck Lansdowne
62
1:19:17.6
65 to 69
4
44.2
1:00:25.8
99
 
 
 
Maria Hernandez
63
1:19:35.2
40 to 44
2
40.4
1:15:04.4
100
 
2
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Diane Dumonte-Slater
66
1:21:13.1
70 to 74
1
54.5
0:55:40.5
100
 
1
3
Mike Wilson
68
1:24:36.4
75 to 79
2
47.5
0:56:13.8
 
 
 
 
Jane Fuller
69
1:25:05.2
70 to 74
2
53.6
0:56:32.4
99
 
 
1
Carol Magill
70
1:25:55.8
65 to 69
1
50.0
1:00:42.6
99
 
 
 
Dennis Rotz
71
1:26:32.6
70 to 74
3
41.8
1:03:57.9
99
 
 
 
Scott Rains
73
1:27:48.4
80 & Over
1
48.9
0:54:41.2
 
 
 
 
Mikiela Cobb
78
1:50:58.2
25 to 29
3
27.3
1:50:58.2
100
 
 
 
Denise Sawyer
79
1:51:02.4
60 to 64
5
35.0
1:26:36.7
97