Gold Sponsor
Silver Sponsors
Click/Tap on Image for Link to Sponsor Website
Gold Cup race result

Friendship Race - 40th Anniversary 5K
Gold Cup Points scored for All age groups
June 20, 2018
Highland IN
Friendship Race - 40th Anniversary
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Steven Bugarin
1
0:16:43.7
Overall
1
78.3
0:16:35.5
100
15
 
15
John Borman
6
0:18:50.4
40 to 44
2
72.8
0:17:50.6
100
12
15
12
Brian Culbreth
10
0:19:11.9
35 to 39
1
69.9
0:18:34.1
100
10
 
5
Jordyn Boyer
12
0:19:29.5
Overall
1
77.0
0:19:10.8
100
15
 
10
Shathishkumar Rangaswamy
15
0:19:51.6
40 to 44
4
71.0
0:18:16.6
99
8
12
7
Andrew Higy
16
0:19:58.8
35 to 39
3
66.8
0:19:26.9
99
7
 
1
Aaron Cook
22
0:20:48.5
25 to 29
3
62.4
0:20:48.5
100
5
 
 
Michael Failor
23
0:20:49.2
35 to 39
4
64.1
0:20:16.0
 
 
 
 
Erik Jensen
25
0:21:10.9
25 to 29
4
61.3
0:21:10.9
99
4
 
 
Dave Gaughan Sr
26
0:21:11.8
55 to 59
2
72.4
0:17:56.7
100
3
10
10
Amy Maciejewski
31
0:21:39.8
25 to 29
1
68.2
0:21:39.8
100
12
 
5
Aubree Foreman
34
0:21:47.9
13 to 14
3
72.4
0:20:23.0
 
 
 
 
Darci Chidichimo
37
0:22:09.8
35 to 39
2
68.1
0:21:41.2
 
 
 
 
Craig Miller
38
0:22:12.4
55 to 59
3
69.6
0:18:39.1
99
2
8
4
Alexis Culbreth
49
0:23:22.3
15 to 19
2
66.4
0:22:15.0
99
10
 
3
Elaine Hendricks
56
0:23:51.1
60 to 64
1
78.7
0:18:46.1
100
8
15
12
Roger Steffen
57
0:23:52.6
65 to 69
2
71.6
0:18:07.6
100
1
7
8
Debbie Jaeger
59
0:24:00.3
50 to 54
1
69.6
0:21:13.2
100
7
12
8
Charlie White
61
0:24:07.3
60 to 64
2
67.3
0:19:17.4
100
 
5
3
Abigail Igarta
63
0:24:11.1
40 to 44
1
63.5
0:23:15.4
100
5
10
 
Amy Blaker
67
0:24:18.1
35 to 39
5
62.4
0:23:39.3
 
 
 
 
Karen Spoor
71
0:24:49.9
45 to 49
4
65.1
0:22:40.4
100
4
8
2
Mark Connors
82
0:25:46.8
45 to 49
3
55.5
0:23:22.8
100
 
4
 
Percy Pompey
83
0:25:47.9
50 to 54
6
59.0
0:22:00.8
100
 
3
 
Mindi Whittaker
85
0:25:52.4
40 to 44
5
59.0
0:25:02.4
99
3
7
 
Adam Jakich
87
0:25:53.4
35 to 39
6
51.5
0:25:12.1
98
 
 
 
Hank Aguilera
88
0:25:58.3
70 to 74
1
67.3
0:19:18.3
100
 
2
2
Tom Wedryk
89
0:26:01.0
40 to 44
9
54.2
0:23:56.6
 
 
 
 
Jean Jannasch
92
0:26:08.0
70 to 74
1
81.9
0:18:01.6
100
2
5
15
Steve Kearney
103
0:26:37.7
65 to 69
4
65.6
0:19:47.6
99
 
1
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
L Buford
104
0:26:46.6
11 to 12
4
53.9
0:24:06.3
100
 
15
 
Amy Moore
105
0:26:50.1
50 to 54
3
62.2
0:23:43.3
 
 
 
 
Erica Benavente
107
0:27:05.5
35 to 39
10
55.7
0:26:30.6
100
1
 
 
Marie Borman
109
0:27:12.1
35 to 39
11
54.8
0:26:56.8
99
 
 
 
Timothy Elkins
111
0:27:44.6
50 to 54
8
54.4
0:23:51.6
99
 
 
 
Tom Hutmacher
113
0:27:52.6
70 to 74
2
62.7
0:20:43.2
99
 
 
 
Kathleen Kolodziej
114
0:27:58.5
60 to 64
2
68.8
0:21:28.1
99
 
4
7
Mark Langlois
122
0:28:37.7
Clydesdale
3
53.1
0:24:25.7
 
 
 
 
Ed Caccavale
123
0:28:51.0
45 to 49
5
50.4
0:25:46.6
99
 
 
 
Aimee Jarmula
124
0:28:55.6
55 to 59
1
62.6
0:23:36.2
100
 
3
 
N Bess
125
0:29:04.6
9 to 10
2
55.9
0:23:12.5
100
 
12
 
L Culbreth
126
0:29:11.1
9 to 10
1
59.6
0:24:47.2
100
 
15
 
Stephanie McKee
127
0:29:13.8
Athena
1
51.0
0:28:57.3
100
 
 
 
Mary Miller
129
0:29:23.7
55 to 59
2
62.3
0:23:42.1
99
 
2
 
K Culbreth
130
0:29:24.8
11 to 12
1
57.5
0:25:41.4
100
 
12
 
Jamie Miller
139
0:30:21.3
35 to 39
16
49.3
0:29:57.8
98
 
 
 
Cecilia Bernal
140
0:30:25.8
60 to 64
4
62.4
0:23:39.0
98
 
1
 
Norm Eikman
141
0:30:26.1
70 to 74
3
59.7
0:21:45.1
 
 
 
 
Lauren Erickson
143
0:30:36.2
Athena
2
48.7
0:30:18.9
99
 
 
 
Whitewolf Kelly
151
0:31:11.5
65 to 69
5
54.3
0:23:53.9
 
 
 
 
Sandra Rodriguez
152
0:31:20.5
55 to 59
4
55.8
0:26:29.2
98
 
 
 
Karen Vrdolyak-Keane
153
0:31:21.0
55 to 59
5
56.4
0:26:11.4
97
 
 
 
Edith Valdes
154
0:31:22.4
45 to 49
9
50.5
0:29:13.3
99
 
 
 
Thomas Nedza
155
0:31:29.7
55 to 59
9
49.9
0:26:01.8
98
 
 
 
Mary Ann Gozdecki
159
0:31:48.5
55 to 59
6
55.6
0:26:34.4
96
 
 
 
Dennis Rotz
164
0:32:00.7
70 to 74
4
54.6
0:23:47.7
98
 
 
 
P Boyer
165
0:32:01.4
11 to 12
3
51.5
0:28:41.2
99
 
10
 
Jean Tolchinsky
170
0:32:13.7
70 to 74
2
67.4
0:21:55.1
99
 
 
4
Beth Boyer
172
0:32:22.3
50 to 54
6
51.0
0:28:55.8
99
 
 
 
Diane Dumonte-Slater
177
0:32:50.2
65 to 69
1
64.3
0:22:58.2
100
 
 
1
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Karl Evory
179
0:32:59.5
60 to 64
7
50.0
0:25:56.5
99
 
 
 
Chuck Lansdowne
185
0:33:30.3
65 to 69
7
50.6
0:25:40.3
98
 
 
 
Carissa Torres
187
0:33:46.5
30 to 34
7
43.7
0:33:46.5
100
 
 
 
A Sim
188
0:33:48.6
11 to 12
6
44.1
0:29:25.3
99
 
10
 
Ruth Bonacci-Klaeser
197
0:35:03.9
Athena
3
54.9
0:26:54.5
 
 
 
 
Jane Fuller
198
0:35:32.7
70 to 74
3
61.1
0:24:10.4
98
 
 
 
P Reeves
203
0:37:18.7
8 & Under
1
57.4
0:22:37.1
100
 
8
 
Michelle Finch
205
0:37:22.1
40 to 44
12
41.7
0:35:24.6
98
 
 
 
B Culbreth
206
0:37:26.3
8 & Under
2
57.2
0:22:41.7
 
 
 
 
Erin Higy
208
0:37:50.8
Athena
4
39.3
0:37:36.0
98
 
 
 
Maria Hernandez
209
0:37:51.2
40 to 44
13
41.2
0:35:52.2
97
 
 
 
Tammy J Wedryk
211
0:38:24.5
45 to 49
10
41.3
0:35:46.4
 
 
 
 
Lisa Bess
212
0:38:31.9
50 to 54
10
44.3
0:33:18.6
98
 
 
 
Alicia Rothchild
214
0:38:36.0
Athena
5
39.3
0:37:34.4
97
 
 
 
Mark T Camarena
222
0:39:22.0
45 to 49
7
36.4
0:35:42.1
98
 
 
 
Matthew Buford
223
0:39:23.9
13 to 14
3
34.1
0:38:04.0
100
 
 
 
Teresa Chester
226
0:39:54.5
55 to 59
9
43.8
0:33:43.6
 
 
 
 
Dewayne Newson
227
0:40:03.2
Clydesdale
4
37.1
0:34:59.0
100
 
 
 
Joyce Einikis
231
0:41:29.1
60 to 64
7
45.8
0:32:14.5
97
 
 
 
Linda Levenson
234
0:42:00.3
60 to 64
8
46.4
0:31:49.6
96
 
 
 
Sasa Sekuloski
237
0:42:24.7
45 to 49
9
34.3
0:37:53.7
97
 
 
 
Lisa Caccavale
241
0:42:44.1
45 to 49
12
37.1
0:39:48.2
98
 
 
 
Paul Sills
245
0:43:51.8
65 to 69
8
39.0
0:33:18.1
97
 
 
 
Carol Magill
246
0:43:54.3
65 to 69
3
46.8
0:31:33.8
99
 
 
 
Phyllis Hansen
248
0:44:11.2
75 to 79
1
51.3
0:28:45.7
100
 
 
 
Chul Sim
252
0:44:45.1
75 to 79
2
42.6
0:30:27.5
100
 
 
 
Ray Grossman
255
0:45:03.4
35 to 39
11
30.0
0:43:16.6
97
 
 
 
Tom Magill
258
0:45:46.3
80 & over
1
63.5
0:20:27.6
100
 
 
 
Ulrike Zambori
260
0:46:33.7
65 to 69
4
44.7
0:33:01.3
98
 
 
 
Rich Limacher
261
0:46:38.2
65 to 69
9
36.7
0:35:24.4
96
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Manuel Rodriguez III
262
0:47:24.7
55 to 59
11
33.4
0:38:52.1
97
 
 
 
Debbie Rodriguez
263
0:47:24.8
45 to 49
13
34.1
0:43:17.6
97
 
 
 
Michael Moskalick
264
0:47:51.3
70 to 74
6
38.5
0:33:41.4
97
 
 
 
Donna Summerville Smith
265
0:47:56.8
Athena
7
33.7
0:43:46.8
96
 
 
 
Beverly Calligan
266
0:48:15.9
75 to 79
2
47.7
0:30:56.9
99
 
 
 
Winston Steiniche
268
0:48:43.2
75 to 79
3
38.5
0:33:44.6
 
 
 
 
MorningSun Kelly
269
0:48:51.1
60 to 64
10
40.4
0:36:32.5
 
 
 
 
Erin Shinabarger
270
0:49:02.5
Athena
8
34.8
0:42:23.8
95
 
 
 
Pete Klaeser
271
0:49:16.5
60 to 64
11
32.9
0:39:24.3
98
 
 
 
Allan Nalbor
276
0:53:15.2
70 to 74
7
33.2
0:39:06.6
96
 
 
 
Theresa Maciejewski
281
0:56:33.1
60 to 64
11
32.8
0:45:02.9
95
 
 
 
Marvin Jordan
282
1:00:54.1
80 & over
2
34.9
0:37:13.4
99
 
 
 
Tom Calligan
283
1:01:36.9
75 to 79
4
31.0
0:41:56.1
99
 
 
 
Victor Camarena
284
1:04:36.9
75 to 79
5
29.5
0:43:58.6
98
 
 
 
Pamela Camarena
285
1:04:39.2
70 to 74
6
32.7
0:45:13.5
97
 
 
 
Bob Hooper
286
1:05:16.6
75 to 79
6
29.2
0:44:25.6
97