Gold Sponsor
Silver Sponsors
Click/Tap on Image for Link to Sponsor Website
Gold Cup race result

Firecracker 5K
Gold Cup Points scored for All age groups
June 16, 2018
Chesterton IN
Firecracker 5K
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Steven Bugarin
2
0:16:42.1
30 to 34
1
78.4
0:16:33.9
100
15
 
15
John Borman
6
0:17:56.8
Masters
1
76.4
0:16:59.8
100
12
15
12
Brian Culbreth
12
0:19:12.2
35 to 39
2
69.5
0:18:41.6
100
10
 
4
Shathishkumar Rangaswamy
13
0:19:26.3
40 to 44
3
72.1
0:18:01.2
99
8
12
8
Andrew Higy
19
0:20:23.2
35 to 39
3
65.4
0:19:50.7
99
7
 
1
Michael Failor
20
0:20:27.4
35 to 39
4
65.2
0:19:54.8
 
 
 
 
Aaron Cook
21
0:20:34.8
25 to 29
3
63.1
0:20:34.8
100
5
 
 
Erik Jensen
23
0:20:55.2
25 to 29
4
62.1
0:20:55.2
99
4
 
 
Dave Gaughan Sr
25
0:21:22.2
55 to 59
1
71.8
0:18:05.5
100
3
10
7
Amy Maciejewski
28
0:22:00.1
25 to 29
2
67.1
0:22:00.1
100
15
 
4
E Pycraft
33
0:22:48.9
11 to 12
1
72.3
0:20:26.3
100
12
15
10
Roger Steffen
34
0:22:50.1
65 to 69
2
74.2
0:17:29.8
100
2
8
10
Alexis Culbreth
36
0:22:59.6
15 to 18
2
67.5
0:21:53.4
100
10
 
5
Elaine Hendricks
41
0:23:36.1
60 to 64
1
79.5
0:18:34.3
100
8
15
12
R Summerville
42
0:23:37.6
11 to 12
1
61.0
0:21:16.1
 
 
 
 
Karen Spoor
44
0:24:01.3
45 to 49
2
66.6
0:22:09.6
100
7
12
3
R Smith
45
0:24:02.3
8 & Under
1
71.4
0:18:10.7
100
1
15
5
Kimberley Burns
53
0:24:32.8
35 to 39
2
60.6
0:24:23.2
100
5
 
 
Percy Pompey
58
0:25:02.9
50 to 54
4
60.7
0:21:22.4
100
 
7
 
Hank Aguilera
62
0:25:20.1
70 to 74
1
68.9
0:18:49.9
100
 
5
3
Mark Connors
63
0:25:24.4
45 to 49
4
56.3
0:23:02.5
100
 
4
 
Jean Jannasch
64
0:25:24.4
70 to 74
1
84.3
0:17:31.5
100
4
10
15
Ben Zimmer
68
0:25:59.7
35 to 39
7
52.0
0:24:58.1
 
 
 
 
L Zimmer
69
0:26:00.1
9 to 10
1
62.6
0:20:45.3
 
 
 
 
Michelle Masterson
71
0:26:15.4
35 to 39
3
57.0
0:25:55.1
99
3
 
 
Tom Hutmacher
79
0:26:50.1
70 to 74
2
65.1
0:19:56.8
99
 
3
 
Jeffrey Kors
81
0:26:55.2
25 to 29
5
48.3
0:26:53.1
 
 
 
 
Kathleen Kolodziej
84
0:27:04.7
60 to 64
2
71.1
0:20:46.8
99
2
8
8
Stephanie McKee
88
0:27:39.5
Athena
1
53.7
0:27:28.7
100
1
 
 
Erica Benavente
93
0:27:56.3
35 to 39
6
53.8
0:27:28.0
98
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Edith Valdes
94
0:27:56.5
45 to 49
6
56.2
0:26:15.6
99
 
7
 
Ed Caccavale
99
0:28:44.1
45 to 49
6
50.6
0:25:40.5
99
 
2
 
Heather Hobson
102
0:29:05.5
40 to 44
6
53.6
0:27:34.0
100
 
5
 
Robert Edwards
105
0:29:11.4
75 to 79
1
66.6
0:19:29.9
100
 
1
2
Cecilia Bernal
107
0:29:13.6
60 to 64
4
65.0
0:22:42.9
98
 
4
2
Vicky Kurowski
115
0:30:05.8
45 to 49
8
54.3
0:27:11.4
98
 
3
 
K Culbreth
118
0:30:14.8
11 to 12
3
55.9
0:26:25.0
99
 
12
 
L Culbreth
119
0:30:16.8
9 to 10
1
57.4
0:25:43.0
100
 
10
 
Janet Knox
126
0:31:28.7
50 to 54
1
53.1
0:27:49.6
 
 
 
 
Dennis Rotz
127
0:31:39.2
70 to 74
4
55.2
0:23:31.7
98
 
 
 
Lisa Beecher
129
0:32:02.6
50 to 54
2
51.6
0:28:38.2
100
 
2
 
Jean Tolchinsky
130
0:32:04.4
70 to 74
2
67.7
0:21:48.8
99
 
1
7
Sandra Rodriguez
132
0:32:24.6
55 to 59
4
53.9
0:27:23.4
100
 
 
 
Diane Dumonte-Slater
137
0:32:45.8
65 to 69
1
63.6
0:23:14.1
100
 
 
 
Timothy Elkins
138
0:32:52.9
50 to 54
6
45.9
0:28:16.7
99
 
 
 
P Reeves
139
0:32:58.8
8 & Under
2
63.9
0:23:07.1
100
 
8
1
Anthony Summerville
142
0:33:11.3
15 to 18
3
39.4
0:32:55.8
 
 
 
 
James Masterson
143
0:33:12.7
45 to 49
7
43.1
0:30:07.2
98
 
 
 
Carissa Torres
144
0:33:23.3
30 to 34
8
44.2
0:33:23.3
100
 
 
 
Jason Petre
145
0:33:24.1
Clydesdale
3
42.2
0:30:44.4
100
 
 
 
N Bess
147
0:33:37.3
9 to 10
2
48.4
0:26:50.2
100
 
12
 
Chuck Lansdowne
148
0:33:38.3
65 to 69
6
50.4
0:25:46.4
99
 
 
 
Jennifer Plys
150
0:33:59.5
35 to 39
9
43.9
0:33:40.3
 
 
 
 
Jane Fuller
153
0:35:01.8
70 to 74
3
61.1
0:24:09.8
98
 
 
 
Carol Magill
155
0:35:56.3
65 to 69
2
56.4
0:26:11.1
99
 
 
 
A Sim
159
0:36:33.2
11 to 12
5
40.8
0:31:48.5
100
 
10
 
John Withey
160
0:37:46.5
70 to 74
6
48.8
0:26:35.6
97
 
 
 
P Reeves
163
0:38:16.3
8 & Under
3
56.0
0:23:12.0
99
 
8
 
Tim Conger
166
0:39:43.3
65 to 69
7
42.3
0:30:42.1
 
 
 
 
Lisa Bess
167
0:39:54.8
50 to 54
3
42.8
0:34:30.3
99
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Mark T Camarena
169
0:40:48.3
45 to 49
8
35.1
0:37:00.4
97
 
 
 
Cindy Hall
170
0:40:59.5
60 to 64
5
45.2
0:32:39.2
97
 
 
 
Linda Levenson
173
0:41:55.2
60 to 64
6
46.5
0:31:45.8
96
 
 
 
L Summerville
174
0:42:24.3
11 to 12
4
39.9
0:37:02.2
 
 
 
 
Dewayne Newson
175
0:42:27.8
Clydesdale
5
35.0
0:37:05.2
99
 
 
 
Susan Sendejas
177
0:42:39.5
60 to 64
8
44.0
0:33:34.1
 
 
 
 
Tom Magill
178
0:42:45.7
80 & over
2
64.9
0:20:00.2
100
 
 
 
Lisa Caccavale
180
0:43:36.5
45 to 49
9
36.0
0:40:59.0
97
 
 
 
Phyllis Hansen
183
0:44:21.5
75 to 79
1
51.1
0:28:52.4
100
 
 
 
Rich Limacher
185
0:44:54.4
65 to 69
8
38.1
0:34:05.6
98
 
 
 
Debbie Ogden
189
0:46:26.3
45 to 49
11
34.5
0:42:50.4
96
 
 
 
Manuel Rodriguez III
190
0:46:26.4
55 to 59
6
34.1
0:38:04.3
99
 
 
 
Donna Summerville Smith
191
0:48:31.7
Athena
3
33.3
0:44:18.7
99
 
 
 
Pete Klaeser
195
0:48:46.8
60 to 64
4
33.0
0:39:20.2
100
 
 
 
Erin Shinabarger
196
0:48:50.9
Athena
4
35.0
0:42:13.8
98
 
 
 
Allan Nalbor
201
0:51:55.8
70 to 74
8
33.6
0:38:36.0
96
 
 
 
Roy Summerville
202
0:52:05.1
Clydesdale
8
26.9
0:48:17.0
 
 
 
 
Melissa Summerville
203
0:52:07.4
Athena
5
29.5
0:50:07.3
 
 
 
 
Theresa Maciejewski
204
0:58:20.9
60 to 64
10
31.8
0:46:28.8
95
 
 
 
Marvin Jordan
205
1:00:47.4
80 & over
3
34.1
0:38:04.4
99
 
 
 
Bob Hooper
210
1:04:48.1
75 to 79
2
29.4
0:44:06.2
99