Gold Sponsor
Silver Sponsors
Click/Tap on Image for Link to Sponsor Website
Gold Cup race result

Spirit Run 5K
Gold Cup Points scored for All age groups
April 21, 2018
Valparaiso IN
Spirit Run 5K
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Steven Bugarin
1
0:16:59.5
Overall
1
77.0
0:16:51.1
100
15
 
12
John Borman
4
0:18:26.8
Masters Winner
1
74.3
0:17:28.3
100
12
15
10
Rick Fenno
5
0:19:13.3
60 to 64
1
83.8
0:15:30.0
100
10
12
15
Shathishkumar Rangaswamy
7
0:20:27.8
40 to 44
1
68.4
0:18:58.2
99
8
10
5
Brian Culbreth
8
0:21:16.2
35 to 39
1
62.7
0:20:42.3
100
7
 
1
Dave Gaughan Sr
9
0:21:35.8
55 to 59
1
71.0
0:18:17.0
100
5
8
7
Shannon Harper
14
0:22:50.2
19 to 24
1
64.7
0:22:50.2
 
 
 
 
Scott Iurillo
15
0:22:51.0
40 to 44
2
61.3
0:21:10.9
98
4
7
 
Roger Steffen
21
0:23:32.4
65 to 69
1
72.0
0:18:02.2
100
3
5
8
Marialena Nagel
32
0:25:27.0
35 to 39
2
58.4
0:25:17.1
100
15
 
5
Mike Culbreth
37
0:26:00.4
40 to 44
4
53.1
0:24:27.4
 
 
 
 
Michael D Cairns
38
0:26:17.8
50 to 54
1
56.1
0:23:08.6
100
2
4
 
Deb Schiesser
42
0:26:47.8
60 to 64
2
70.9
0:20:49.6
100
12
15
15
Hank Aguilera
44
0:27:03.8
70 to 74
1
64.5
0:20:07.0
100
1
3
3
Kathleen Kolodziej
48
0:27:32.0
60 to 64
3
69.9
0:21:07.7
99
10
12
12
Rachel Perez
51
0:27:33.7
25 to 29
1
53.6
0:27:33.7
100
8
 
3
Tom Hutmacher
55
0:27:44.8
70 to 74
2
63.0
0:20:37.4
99
 
2
2
Mary Miller
58
0:27:58.1
55 to 59
1
64.7
0:22:49.3
100
7
10
10
Robert Edwards
63
0:28:57.8
75 to 79
1
67.1
0:19:20.9
100
 
1
4
Timothy Elkins
67
0:29:23.5
50 to 54
4
51.4
0:25:16.6
99
 
 
 
Jamie Miller
72
0:30:14.5
35 to 39
5
49.5
0:29:51.1
99
5
 
 
Cecilia Bernal
74
0:30:32.7
60 to 64
4
61.4
0:24:02.2
98
4
8
8
Jason Petre
75
0:30:34.4
Clydesdale
1
46.1
0:28:08.2
100
 
 
 
Beth Boyer
78
0:32:06.2
50 to 54
2
51.5
0:28:41.4
100
3
7
 
Dennis Rotz
85
0:33:20.6
70 to 74
3
52.4
0:24:47.0
98
 
 
 
Diane Dumonte-Slater
89
0:33:58.4
65 to 69
2
61.3
0:24:05.6
100
2
5
7
L Culbreth
92
0:34:08.0
9 to 10
1
50.9
0:28:59.4
100
1
15
 
K Culbreth
93
0:34:08.5
11 to 12
4
49.5
0:29:49.2
100
 
12
 
Jennifer Plys
95
0:34:39.6
35 to 39
6
42.9
0:34:26.1
 
 
 
 
Sabrina Olivarez
96
0:34:49.4
13 to 14
3
46.3
0:31:54.7
 
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Malcolm McGawn
100
0:35:03.0
75 to 79
2
54.4
0:23:51.3
 
 
 
 
Launa Colon
101
0:35:22.4
Athena
1
45.3
0:32:37.9
 
 
 
 
Sarah Olivarez
103
0:35:28.8
35 to 39
7
42.2
0:35:01.3
 
 
 
 
Carol Magill
109
0:37:17.7
65 to 69
3
54.3
0:27:10.4
99
 
4
4
Clarence Melion
111
0:38:02.8
70 to 74
4
47.7
0:27:11.5
97
 
 
 
Angel Colon
112
0:38:23.5
45 to 49
5
37.3
0:34:49.0
 
 
 
 
Christina Miller
116
0:40:02.4
50 to 54
3
41.3
0:35:47.0
99
 
3
 
Lisa Bess
120
0:40:55.9
50 to 54
5
41.7
0:35:23.1
98
 
2
 
Cindy Hall
123
0:42:02.1
60 to 64
5
44.1
0:33:29.1
97
 
1
 
Phyllis Hansen
126
0:43:14.1
75 to 79
1
52.5
0:28:08.5
100
 
 
2
Dewayne Newson
127
0:43:16.4
Clydesdale
6
34.4
0:37:47.7
99
 
 
 
Beverly Calligan
133
0:44:00.4
75 to 79
2
52.3
0:28:13.0
99
 
 
1
Allan Nalbor
136
0:44:55.1
70 to 74
6
38.9
0:33:23.3
96
 
 
 
Ulrike Zambori
142
0:45:37.2
65 to 69
4
45.6
0:32:21.2
98
 
 
 
Mark T Camarena
144
0:46:31.2
45 to 49
6
30.8
0:42:11.3
100
 
 
 
Tom Magill
145
0:46:31.9
80 & over
1
59.6
0:21:46.1
100
 
 
 
Winston Steiniche
146
0:47:58.4
75 to 79
3
39.1
0:33:13.6
 
 
 
 
M Schreiber
147
0:48:58.3
8 & Under
1
43.0
0:34:19.7
100
 
10
 
Renee Moreno
150
0:50:34.3
40 to 44
6
30.2
0:48:56.6
100
 
 
 
Sasa Sekuloski
151
0:50:34.5
45 to 49
7
28.5
0:45:31.7
99
 
 
 
Adam Jakich
152
0:50:58.9
35 to 39
2
26.2
0:49:37.5
99
 
 
 
M Jakich
153
0:51:00.2
9 to 10
2
35.2
0:41:59.2
99
 
8
 
Linda Levenson
160
0:55:15.0
60 to 64
9
34.8
0:42:23.9
96
 
 
 
Joyce Einikis
161
0:55:25.3
60 to 64
10
34.3
0:43:04.4
95
 
 
 
Marvin Jordan
163
1:02:29.0
80 & over
2
33.2
0:39:08.0
99