Gold Sponsor
Silver Sponsors
Click/Tap on Image for Link to Sponsor Website
Gold Cup race result

Spring Fling 5K Ramp Run
Gold Cup Points scored for All age groups
April 15, 2018
Hammond IN
Spring Fling 5K Ramp Run
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Steven Bugarin
1
0:18:19.0
Overall
1
71.5
0:18:10.0
100
15
 
12
Rick Fenno
4
0:18:52.5
60 to 64
1
85.3
0:15:13.2
100
12
15
15
Brian Culbreth
7
0:20:38.5
35 to 39
1
64.6
0:20:05.6
100
10
 
5
Shathishkumar Rangaswamy
14
0:21:41.1
40 to 44
1
64.6
0:20:06.1
100
8
12
4
Aaron Cook
15
0:21:46.7
25 to 29
3
59.6
0:21:46.7
100
7
 
1
Dave Gaughan Sr
17
0:22:20.3
55 to 59
2
68.7
0:18:54.7
100
5
10
10
Zane Biernat
22
0:23:36.2
9 to 10
1
65.8
0:19:44.2
100
4
15
7
Charlie White
26
0:24:26.4
60 to 64
2
66.4
0:19:32.7
99
3
8
8
Marialena Nagel
32
0:25:41.8
35 to 39
1
57.8
0:25:31.8
100
15
 
3
Mark Connors
34
0:26:03.9
45 to 49
1
54.5
0:23:48.8
100
2
7
 
Michael D Cairns
35
0:26:04.9
50 to 54
2
56.6
0:22:57.3
100
1
5
 
Thomas Navarro
38
0:26:21.3
45 to 49
2
54.3
0:23:54.1
99
 
4
 
Percy Pompey
39
0:26:38.9
50 to 54
3
56.7
0:22:55.1
99
 
3
 
Mindi Whittaker
40
0:26:41.8
40 to 44
1
57.2
0:25:50.2
100
12
15
2
Jean Jannasch
42
0:26:42.7
70 to 74
1
80.1
0:18:25.5
100
10
12
15
Michelle Masterson
46
0:26:58.8
35 to 39
2
55.3
0:26:43.6
99
8
 
 
Rachel Perez
47
0:27:04.5
25 to 29
2
54.5
0:27:04.5
100
7
 
 
Hank Aguilera
49
0:27:28.9
70 to 74
1
63.6
0:20:25.6
100
 
2
3
Kathleen Kolodziej
50
0:27:32.3
60 to 64
1
69.9
0:21:08.0
100
5
10
12
Stephanie McKee
58
0:28:12.9
Athena
1
52.7
0:28:01.9
100
4
 
 
Edith Valdes
59
0:28:20.7
45 to 49
2
55.4
0:26:38.3
100
3
8
 
Carri Ables
60
0:28:23.8
40 to 44
2
53.7
0:27:28.9
 
 
 
 
Jason Petre
62
0:28:29.2
Clydesdale
1
49.5
0:26:13.0
100
 
1
 
Paul Watson
64
0:28:43.2
30 to 34
4
45.7
0:28:22.9
99
 
 
 
Heather Hobson
65
0:28:58.8
40 to 44
4
53.4
0:27:40.4
99
2
7
 
Mary Miller
67
0:29:05.5
55 to 59
2
62.2
0:23:44.3
100
1
5
8
Tom Hutmacher
69
0:29:12.1
70 to 74
2
59.8
0:21:42.3
99
 
 
2
Tim Kennedy
70
0:29:24.9
55 to 59
7
52.6
0:24:42.3
 
 
 
 
Sylvia Garcia
73
0:29:46.6
50 to 54
1
55.5
0:26:36.7
100
 
4
 
Jamie Miller
75
0:29:51.6
35 to 39
2
50.1
0:29:28.5
98
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Barb Hamner
78
0:30:17.1
50 to 54
2
56.4
0:26:10.9
99
 
3
1
Timothy Elkins
83
0:30:39.3
50 to 54
4
49.2
0:26:21.8
98
 
 
 
Janet Rotz
86
0:31:22.3
60 to 64
4
62.1
0:23:46.2
99
 
2
7
Lisa Beecher
88
0:31:22.8
50 to 54
3
52.7
0:28:02.7
98
 
1
 
Cecilia Bernal
89
0:31:26.4
60 to 64
5
59.7
0:24:44.4
98
 
 
5
Mark Robinson
90
0:31:27.8
Clydesdale
4
49.9
0:26:00.3
99
 
 
 
Janet Knox
91
0:31:41.2
50 to 54
4
52.1
0:28:19.1
 
 
 
 
Debbie Fenno
95
0:32:23.2
60 to 64
8
58.7
0:25:10.3
97
 
 
4
Diane Dumonte-Slater
99
0:33:15.8
65 to 69
1
62.6
0:23:35.4
100
 
 
10
Keely Culbreth
103
0:34:10.3
11 to 12
1
49.5
0:29:50.7
100
 
15
 
Lilly Culbreth
104
0:34:10.8
9 to 10
1
50.9
0:29:01.7
100
 
12
 
Beth Boyer
108
0:34:29.7
50 to 54
5
47.9
0:30:49.7
97
 
 
 
Rosa Garcia
109
0:34:37.1
45 to 49
3
45.4
0:32:32.1
99
 
 
 
Maria Hernandez
110
0:34:40.3
40 to 44
6
44.9
0:32:51.3
98
 
 
 
Karl Evory
111
0:34:43.5
60 to 64
5
47.6
0:27:18.3
98
 
 
 
Mary Ann Gozdecki
112
0:34:54.5
55 to 59
3
50.6
0:29:09.7
99
 
 
 
Karen Vrdolyak
113
0:34:56.1
55 to 59
4
50.0
0:29:31.4
 
 
 
 
Jennifer Guhl
128
0:36:23.1
45 to 49
4
43.6
0:33:53.3
 
 
 
 
Dennis Rotz
130
0:36:35.8
70 to 74
6
47.7
0:27:12.1
98
 
 
 
Jennifer Plys
136
0:37:52.3
35 to 39
5
39.2
0:37:37.5
 
 
 
 
Teresa Chester
140
0:38:32.8
55 to 59
5
45.3
0:32:34.5
 
 
 
 
Cindy Hall
153
0:41:55.7
60 to 64
9
44.2
0:33:24.0
96
 
 
 
Thomas Nedza
155
0:42:25.8
55 to 59
9
37.0
0:35:04.1
99
 
 
 
Erica Banks
158
0:43:04.1
35 to 39
7
34.7
0:42:30.8
97
 
 
 
Erica Garcia
159
0:43:05.3
Athena
4
34.9
0:42:21.6
 
 
 
 
Lisa Caccavale
160
0:43:47.8
45 to 49
6
35.9
0:41:09.6
98
 
 
 
Manuel Rodriguez III
163
0:44:22.2
55 to 59
10
35.4
0:36:40.3
98
 
 
 
Debbie Ogden
164
0:44:22.3
45 to 49
7
36.1
0:40:56.0
97
 
 
 
Susan Sendejas
166
0:44:50.6
60 to 64
10
41.3
0:35:43.3
 
 
 
 
Phyllis Hansen
167
0:44:55.3
75 to 79
1
50.5
0:29:14.4
100
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Rich Limacher
170
0:45:33.6
65 to 69
2
37.5
0:34:35.3
100
 
 
 
Beverly Calligan
173
0:46:10.6
75 to 79
2
49.9
0:29:36.5
99
 
 
 
Allan Nalbor
174
0:46:23.3
70 to 74
11
37.7
0:34:28.8
97
 
 
 
Tom Magill
175
0:46:39.4
80+
1
59.5
0:21:49.6
100
 
 
 
David Hinshaw
180
0:54:40.6
70 to 74
12
33.2
0:39:04.6
96
 
 
 
Sasa Sekuloski
181
0:55:50.5
45 to 49
8
25.8
0:50:16.1
98
 
 
 
Renee Moreno
182
0:55:50.6
40 to 44
13
27.3
0:54:02.7
97
 
 
 
Theresa Maciejewski
185
0:58:18.1
55 to 59
7
31.4
0:47:00.5
95
 
 
 
Marvin Jordan
186
0:58:24.1
80+
2
35.5
0:36:34.6
99
 
 
 
Erin Shinabarger
187
0:58:32.1
Athena
7
29.2
0:50:36.2
99
 
 
 
Bob Hooper
190
1:08:45.6
75 to 79
1
27.7
0:46:47.9
100