Gold Sponsor
Silver Sponsors
Click/Tap on Image for Link to Sponsor Website
Gold Cup race result

Hub Run 5K
Gold Cup Points scored for All age groups
April 14, 2018
Crown Point IN
Hub Run 5K
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
John Tessling
2
0:18:09.0
25 to 29
1
71.6
0:18:07.6
 
 
 
 
John Borman
3
0:18:11.7
Masters
1
75.3
0:17:13.9
100
15
15
10
Jordyn Boyer
6
0:19:45.3
Overall
1
76.0
0:19:26.3
100
15
 
12
Shathishkumar Rangaswamy
8
0:20:05.4
40 to 44
1
69.7
0:18:37.4
99
12
12
7
Elliza Pycraft
9
0:20:27.0
11 to 12
1
82.7
0:17:51.7
100
12
15
15
Erik Jensen
14
0:20:39.7
25 to 29
2
62.8
0:20:39.7
100
10
 
1
Darci Chidichimo
19
0:21:17.7
35 to 39
1
70.5
0:20:56.1
 
 
 
 
Dave Gaughan Sr
26
0:21:39.9
55 to 59
2
70.8
0:18:20.5
100
8
10
8
Aaron Cook
27
0:21:44.9
25 to 29
5
59.7
0:21:44.9
99
7
 
 
Scott Iurillo
29
0:21:54.9
40 to 44
3
63.9
0:20:18.9
98
5
8
2
Zane Biernat
35
0:22:23.9
9 to 10
3
69.3
0:18:43.8
100
4
15
5
Roger Steffen
37
0:22:27.6
65 to 69
1
75.4
0:17:12.5
100
3
7
12
Kevin King
45
0:22:48.6
25 to 29
9
56.9
0:22:48.6
98
2
 
 
Ryan Smith
55
0:23:07.1
1 to 8
2
92.6
0:14:00.9
100
1
12
15
Mary Jo Russel
58
0:23:14.7
50 to 54
1
71.9
0:20:32.9
100
10
15
8
Raymond Pietrzak
62
0:23:23.8
50 to 54
2
64.5
0:20:07.3
 
 
 
 
Jason Dageforde
71
0:23:48.2
35 to 39
6
56.4
0:23:01.4
 
 
 
 
Steve Packovski
73
0:23:53.5
35 to 39
7
56.2
0:23:06.5
 
 
 
 
Kimberley Burns
86
0:24:26.3
35 to 39
3
60.8
0:24:16.8
100
8
 
 
Fred Dobry
93
0:24:34.2
30 to 34
6
53.5
0:24:16.8
 
 
 
 
Debbie Jaeger
97
0:24:39.1
50 to 54
3
67.8
0:21:47.5
99
7
12
5
Everly Pycraft
102
0:24:45.9
8 and Under
1
75.0
0:19:41.9
 
 
 
 
Marialena Nagel
107
0:24:56.8
35 to 39
4
59.6
0:24:47.1
99
5
 
 
Adam Stout
112
0:25:09.1
30 to 34
9
51.8
0:25:04.6
100
 
 
 
Michael D Cairns
114
0:25:10.3
50 to 54
5
58.6
0:22:09.2
100
 
5
 
Deanna Grimes
115
0:25:11.9
35 to 39
5
59.0
0:25:02.1
 
 
 
 
Thomas Navarro
124
0:25:32.7
45 to 49
7
56.0
0:23:10.0
100
 
4
 
Deb Schiesser
139
0:25:56.8
60 to 64
2
73.2
0:20:09.9
100
4
10
10
Kevin Grooms
142
0:25:59.6
40 to 44
9
54.3
0:23:55.3
 
 
 
 
Kathleen Kolodziej
160
0:26:52.0
60 to 64
3
71.6
0:20:37.0
99
3
8
7
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Hank Aguilera
165
0:27:01.8
70 to 74
1
64.6
0:20:05.5
100
 
3
4
Tom Hutmacher
167
0:27:08.1
70 to 74
2
64.4
0:20:10.2
99
 
2
3
Stephanie McKee
169
0:27:11.6
Athena
1
54.7
0:27:01.0
100
2
 
 
Timothy Elkins
194
0:27:49.1
50 to 54
6
54.3
0:23:55.4
99
 
1
 
William Labus
200
0:28:05.8
13 to 14
11
48.7
0:26:38.5
 
 
 
 
Amy Moore
218
0:28:25.8
50 to 54
6
58.8
0:25:07.9
 
 
 
 
Aimee Jarmula
219
0:28:26.5
55 to 59
1
62.9
0:23:29.1
100
1
7
3
Heather Hobson
231
0:28:49.2
40 to 44
8
53.7
0:27:31.2
100
 
5
 
Rachel Perez
237
0:29:04.0
25 to 29
4
50.8
0:29:04.0
100
 
 
 
Sawyer Jamrok
244
0:29:13.7
11 to 12
12
49.3
0:26:18.7
 
 
 
 
Barb Hamner
258
0:29:36.3
50 to 54
7
57.7
0:25:35.6
98
 
4
 
Mark Robinson
261
0:29:39.2
Clydesdale
4
53.0
0:24:30.5
100
 
 
 
Ed Caccavale
268
0:29:50.6
45 to 49
15
48.3
0:26:51.9
99
 
 
 
Lauren Erickson
273
0:30:00.4
Athena
3
49.7
0:29:43.5
99
 
 
 
Steve Jamrok
276
0:30:02.9
40 to 44
15
47.0
0:27:39.2
 
 
 
 
Janet Knox
285
0:30:19.0
50 to 54
9
54.5
0:27:05.6
 
 
 
 
Cecilia Bernal
298
0:30:35.3
60 to 64
4
61.3
0:24:04.2
98
 
3
1
Lisa Beecher
316
0:31:04.4
50 to 54
10
53.2
0:27:46.2
97
 
2
 
Beth Boyer
342
0:31:38.8
50 to 54
12
52.2
0:28:17.0
96
 
1
 
Debbie Fenno
355
0:31:54.7
60 to 64
6
59.5
0:24:48.1
97
 
 
 
Jean Tolchinsky
383
0:32:35.5
70 to 74
1
66.6
0:22:09.9
100
 
 
4
Michelle Finch
388
0:32:42.2
40 to 44
14
47.3
0:31:13.7
99
 
 
 
James Masterson
406
0:33:07.4
45 to 49
20
43.2
0:30:02.4
98
 
 
 
Maria Hernandez
417
0:33:26.2
40 to 44
18
46.6
0:31:41.1
98
 
 
 
Paisley Reeves
439
0:34:19.0
8 and Under
8
61.4
0:24:03.4
100
 
12
2
Dennis Rotz
455
0:34:51.8
70 to 74
3
50.1
0:25:54.8
98
 
 
 
Jennifer Guhl
457
0:34:55.9
45 to 49
13
45.4
0:32:32.1
 
 
 
 
Kevin Hitzeman
496
0:36:18.8
Clydesdale
9
45.1
0:28:47.8
99
 
 
 
Jane Fuller
502
0:36:27.2
70 to 74
2
58.7
0:25:08.7
99
 
 
 
Jennifer Plys
515
0:36:56.4
35 to 39
37
40.2
0:36:42.0
 
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Carol Magill
516
0:36:56.6
65 to 69
2
54.9
0:26:55.0
100
 
 
 
Pryce Reeves
558
0:38:12.1
1 to 8
15
56.1
0:23:09.5
99
 
10
 
Todd Smith
563
0:38:26.2
Clydesdale
10
38.1
0:34:05.1
 
 
 
 
Carl Allegretti
576
0:39:11.3
Clydesdale
11
39.4
0:32:54.9
 
 
 
 
Cindy Hall
608
0:41:49.2
60 to 64
12
44.3
0:33:18.8
96
 
 
 
Danniella Villarreal
612
0:42:14.9
9 to 10
12
41.2
0:35:52.9
 
 
 
 
Rick Monroe
613
0:42:16.4
45 to 49
32
34.1
0:38:03.3
 
 
 
 
Lisa Caccavale
630
0:43:27.5
45 to 49
23
36.2
0:40:50.5
100
 
 
 
Phyllis Hansen
633
0:43:37.1
75 to 79
1
52.0
0:28:23.5
100
 
 
 
Tom Magill
644
0:44:29.5
80 and over
1
62.4
0:20:48.8
100
 
 
 
Allan Nalbor
647
0:45:12.5
70 to 74
9
38.6
0:33:36.2
97
 
 
 
Ulrike Zambori
650
0:45:34.1
65 to 69
4
45.7
0:32:19.0
99
 
 
 
Richard Mayer
660
0:46:30.0
65 to 69
5
36.4
0:35:37.7
 
 
 
 
Pete Klaeser
668
0:47:25.6
60 to 64
11
33.9
0:38:14.7
100
 
 
 
Mily Schreiber
671
0:47:59.2
8 and Under
13
43.9
0:33:38.3
99
 
10
 
Winston Steiniche
672
0:48:10.0
75 to 79
3
38.9
0:33:21.6
 
 
 
 
Beverly Calligan
682
0:49:16.2
75 to 79
2
46.7
0:31:35.5
99
 
 
 
David Hinshaw
686
0:49:34.2
70 to 74
10
36.6
0:35:25.7
96
 
 
 
Renee Moreno
702
0:51:23.5
40 to 44
39
29.7
0:49:44.2
97
 
 
 
Sasa Sekuloski
707
0:51:42.5
45 to 49
34
27.9
0:46:32.9
97
 
 
 
Erin Shinabarger
710
0:52:20.8
Athena
14
32.6
0:45:15.2
98
 
 
 
Abigail Masterson
727
0:56:18.2
9 to 10
17
31.9
0:46:20.9
100
 
8
 
Bob Hooper
747
1:08:03.4
75 to 79
6
28.0
0:46:19.2
100