Gold Sponsor
Silver Sponsor
Click/Tap on Image for Link to Sponsor Website
Gold Cup race result

Fall Frolic/Jennie Hamilton Memorial 4-Mile Run
Gold Cup Points scored for All age groups
November 5, 2017
Hammond IN
Fall Frolic/Jennie Hamilton Memorial 4-Mile Run
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Jordyn Boyer
15
0:27:33.8
Overall
1
72.6
0:26:27.6
100
15
 
8
Scott Iurillo
17
0:28:34.3
40 to 44
1
63.0
0:26:49.2
100
15
15
8
Craig Miller
19
0:29:10.6
55 to 59
1
68.3
0:24:44.3
100
12
12
12
Mary Jo Russel
22
0:29:24.8
Masters
1
73.3
0:26:11.6
100
12
15
10
Elaine Hendricks
29
0:30:45.7
60 to 64
1
79.0
0:24:19.0
100
10
12
12
Amy Maciejewski
34
0:32:17.7
25 to 29
1
59.5
0:32:17.7
100
8
 
 
Tina Reeves
35
0:32:24.3
30 to 34
1
59.5
0:32:16.1
100
7
 
 
Suzanne Bukur
38
0:32:35.9
50 to 54
1
68.4
0:28:03.1
99
5
10
5
Marialena Nagel
40
0:32:43.9
30 to 34
2
58.9
0:32:35.7
99
4
 
 
Lori Cook
42
0:33:04.7
45 to 49
1
62.5
0:30:44.6
100
3
8
1
Robert Summerville
43
0:33:05.7
11 to 12
2
56.8
0:29:46.3
100
10
15
4
Abigail Igarta
44
0:33:06.8
40 to 44
1
60.0
0:32:00.8
100
2
7
 
Tom Navarro
45
0:33:09.5
45 to 49
3
55.5
0:30:26.0
100
8
10
3
Tom Wedryk
47
0:33:12.2
40 to 44
4
54.6
0:30:56.3
 
 
 
 
Jean Jannasch
50
0:33:34.5
70 to 74
1
82.8
0:23:11.2
100
1
5
15
Kim Davis
51
0:33:35.2
40 to 44
2
58.8
0:32:40.0
100
 
 
 
Ryan Smith
62
0:34:58.8
1 to 8
1
79.8
0:21:11.0
100
7
12
15
Norm Eikman
63
0:35:04.8
70 to 74
2
66.7
0:25:21.3
100
5
8
10
Dan Koch
64
0:35:07.2
40 to 44
5
51.6
0:32:43.5
99
4
7
 
Marissa McDermott
65
0:35:14.1
40 to 44
3
56.4
0:34:03.9
 
 
 
 
Ed Caccavale
68
0:35:31.9
45 to 49
4
52.6
0:32:06.8
99
3
5
1
Vicky Kurowski
73
0:36:26.1
45 to 49
2
57.9
0:33:10.4
99
 
4
 
Edith Valdes
74
0:36:29.4
45 to 49
3
56.1
0:34:13.7
98
 
3
 
Percy Pompey
77
0:36:42.7
50 to 54
4
53.4
0:31:38.5
99
2
4
2
William Labus
79
0:36:47.8
13 to 14
1
48.5
0:34:52.1
100
1
10
 
Carri Ables
82
0:37:05.4
40 to 44
5
53.2
0:36:04.4
99
 
2
 
Amanda Kohne
84
0:37:09.8
30 to 34
4
51.7
0:37:07.6
98
 
 
 
Sandy Thomas
85
0:37:15.8
45 to 49
4
56.0
0:34:17.4
 
 
 
 
Barb Hamner
88
0:37:35.4
50 to 54
3
59.4
0:32:20.8
98
 
1
 
Heather Hobson
90
0:37:39.6
40 to 44
6
53.5
0:35:54.5
98
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Kerry Marcinkovich
91
0:37:41.2
65 to 69
2
58.7
0:28:47.8
 
 
 
 
Timothy Elkins
94
0:38:00.6
50 to 54
5
51.6
0:32:45.6
98
 
3
 
Tim Kennedy
96
0:38:18.8
55 to 59
5
52.0
0:32:29.2
 
 
 
 
Stephanie McKee
103
0:39:22.8
35 to 39
5
49.1
0:39:07.0
97
 
 
 
Mark Robinson
106
0:39:30.7
Clydesdale
2
51.3
0:32:57.2
100
 
2
 
Mike Wilson
109
0:40:06.4
75 to 79
1
62.1
0:27:12.0
100
 
1
7
Janet Rotz
112
0:40:21.6
60 to 64
4
62.6
0:30:41.6
99
 
 
2
Beth Boyer
115
0:41:07.8
45 to 49
6
51.8
0:37:02.3
97
 
 
 
Jennifer Campbell
118
0:41:29.1
30 to 34
6
46.5
0:41:18.6
96
 
 
 
Michelle Finch
119
0:41:30.6
40 to 44
10
48.5
0:39:34.8
97
 
 
 
Jean Tolchinsky
120
0:41:36.7
70 to 74
2
68.8
0:27:54.3
99
 
 
7
Paul Watson
127
0:42:09.2
30 to 34
3
40.4
0:41:48.5
100
 
 
 
Mindi Whittaker
128
0:42:10.8
40 to 44
11
47.1
0:40:46.8
96
 
 
 
Lisa Beecher
130
0:42:18.2
50 to 54
4
51.0
0:37:40.3
96
 
 
 
Thomas Nedza
131
0:42:24.4
55 to 59
7
47.8
0:35:22.0
100
 
 
 
Diane Dumonte-Slater
133
0:42:38.7
65 to 69
1
64.3
0:29:52.6
100
 
 
4
Kevin Hitzeman
135
0:43:21.6
Clydesdale
3
48.8
0:34:38.9
99
 
 
 
Roberto Sarli
139
0:43:59.7
60 to 64
5
48.5
0:34:50.9
100
 
 
 
Paisley Reeves
140
0:44:02.5
8 and Under
1
62.9
0:30:31.3
100
 
15
3
Jennifer Plys
146
0:44:22.8
35 to 39
8
43.6
0:44:05.0
99
 
 
 
Tammy J Wedryk
153
0:46:31.3
45 to 49
8
44.0
0:43:38.2
 
 
 
 
Maria Hernandez
155
0:46:57.2
40 to 44
15
42.9
0:44:46.2
95
 
 
 
Dennis Rotz
159
0:48:11.1
65 to 69
5
46.8
0:36:06.9
100
 
 
 
Clarence Melion
165
0:49:49.8
70 to 74
6
46.9
0:36:01.0
99
 
 
 
Jane Fuller
166
0:50:22.9
70 to 74
4
56.0
0:34:17.4
 
 
 
 
Mikiela Cobb
167
0:50:56.9
25 to 29
5
37.7
0:50:56.9
99
 
 
 
Lisa Moreno
172
0:51:25.1
45 to 49
11
39.8
0:48:13.8
94
 
 
 
Carol Magill
177
0:52:34.7
65 to 69
2
50.7
0:37:53.3
99
 
 
 
Cindy Hall
180
0:52:52.9
60 to 64
5
45.9
0:41:48.2
100
 
 
 
Lauren Summerville
181
0:52:53.9
11 to 12
5
41.9
0:45:46.7
100
 
12
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Tait Villarreal
182
0:53:20.9
35 to 39
10
32.4
0:52:12.7
100
 
 
 
Kimberley Burns
183
0:54:30.4
35 to 39
12
35.5
0:54:08.5
95
 
 
 
Stephanie Anderson
184
0:54:43.3
35 to 39
13
35.6
0:53:59.6
98
 
 
 
Theresa Bondi
186
0:55:12.9
60 to 64
6
44.6
0:43:05.7
98
 
 
 
Erica Banks
189
0:58:26.6
35 to 39
14
33.2
0:57:52.6
97
 
 
 
Damian Banks
190
0:58:29.3
11 to 12
3
32.1
0:52:37.0
 
 
 
 
Rich Limacher
193
0:58:45.6
65 to 69
6
37.6
0:44:53.9
99
 
 
 
Tom Magill
194
0:58:57.7
85 and Over
1
61.9
0:27:18.0
100
 
 
5
Beverly Calligan
196
0:59:43.6
75 to 79
1
50.2
0:38:15.7
100
 
 
 
Roy Summerville
198
1:03:07.1
Clydesdale
4
28.7
0:58:48.8
98
 
 
 
Melissa Summerville
199
1:03:09.6
Athena
2
31.4
1:01:03.8
100
 
 
 
David Hinshaw
203
1:05:50.7
70 to 74
9
35.5
0:47:35.6
98
 
 
 
Erin Shinabarger
205
1:06:27.9
Athena
4
33.6
0:57:11.6
99
 
 
 
Theresa Maciejewski
206
1:10:10.6
55 to 59
3
34.2
0:56:10.6
 
 
 
 
Marvin Jordan
208
1:16:47.9
80 to 84
1
35.3
0:47:53.0
99
 
 
 
Joreen Goodson
209
1:22:18.9
40 to 44
18
24.5
1:18:29.2
93
 
 
 
Marilyn Goodson
210
1:23:11.7
8 and Under
2
29.3
1:05:30.5
99
 
10
 
Jennifer Goodson
211
1:23:22.9
8 and Under
3
33.2
0:57:47.0
98
 
8