Gold Sponsor
Silver Sponsor
Click/Tap on Image for Link to Sponsor Website
Gold Cup race result

Manda's Race 5K
Gold Cup Points scored for All age groups
October 28, 2017
Chesterton IN
Manda's Race
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Brian Culbreth
3
0:20:28.5
35 to 39
1
65.1
0:19:55.8
100
15
 
10
Elliza Pycraft
8
0:21:13.6
11 to 12
1
79.7
0:18:32.4
100
15
15
15
Bob Turek
9
0:21:22.7
60 to 64
1
74.7
0:17:23.0
 
 
 
 
Scott Iurillo
10
0:21:40.3
40 to 44
1
64.2
0:20:14.1
100
12
15
4
Craig Miller
15
0:22:10.7
55 to 59
2
69.1
0:18:46.6
100
10
12
15
Michael D Cairns
16
0:22:40.7
50 to 54
2
65.0
0:19:57.6
100
8
10
8
Mike Culbreth
18
0:22:52.6
40 to 44
2
59.9
0:21:40.0
99
7
8
2
Yvette Lambersie
20
0:22:58.4
Masters
1
66.8
0:22:05.5
 
 
 
 
Amanda Kohne
21
0:23:09.6
30 to 34
1
63.8
0:23:08.2
100
12
 
4
Vincenzo Caccavale
22
0:23:34.3
15 to 18
2
55.1
0:23:33.7
100
5
 
 
David Wort
23
0:23:56.9
55 to 59
3
64.5
0:20:06.9
100
4
7
5
Elaine Hendricks
24
0:24:01.6
60 to 64
1
77.2
0:19:08.4
100
10
15
12
Dawn Fox
25
0:24:07.4
35 to 39
1
61.8
0:23:53.8
100
8
 
3
Suzanne Bukur
26
0:24:08.2
50 to 54
1
70.8
0:20:52.0
100
7
12
10
Linda Murkve
27
0:24:14.1
50 to 54
2
68.2
0:21:39.5
99
5
10
7
Randy Medina
29
0:24:21.9
45 to 49
1
58.3
0:22:15.6
 
 
 
 
Robert Summerville
30
0:24:24.9
11 to 12
1
59.1
0:21:58.7
100
3
15
 
Marialena Nagel
31
0:24:28.9
30 to 34
2
60.6
0:24:22.9
99
4
 
1
Veronica Turek
36
0:25:30.6
40 to 44
1
61.1
0:24:10.4
 
 
 
 
Tina Reeves
42
0:26:14.1
30 to 34
3
56.5
0:26:07.6
98
3
 
 
Ben Vickers
43
0:26:20.7
40 to 44
4
52.8
0:24:35.9
 
 
 
 
William Labus
44
0:26:21.6
13 to 14
2
51.9
0:24:59.7
100
2
12
 
Ed Caccavale
45
0:26:25.4
45 to 49
2
54.6
0:23:47.2
99
1
5
 
Michelle Masterson
46
0:26:26.7
35 to 39
5
56.4
0:26:11.8
99
2
 
 
Mindi Whittaker
47
0:26:28.8
40 to 44
2
57.3
0:25:46.5
100
1
8
 
Paul Watson
48
0:26:28.9
30 to 34
1
49.6
0:26:10.2
100
 
 
 
Shay Kelliehan
52
0:26:40.5
13 to 14
2
60.4
0:24:26.7
 
 
 
 
Deb Schiesser
55
0:26:53.9
60 to 64
2
69.8
0:21:10.0
99
 
7
8
Tom Hutmacher
59
0:27:36.6
65 to 69
2
62.6
0:20:44.9
100
 
4
3
Marie Borman
60
0:27:38.2
35 to 39
7
53.8
0:27:27.4
97
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Andrew Labus
61
0:27:42.6
13 to 14
3
49.4
0:26:16.5
1
 
 
 
Norm Eikman
62
0:27:42.8
70 to 74
1
64.6
0:20:05.4
100
 
3
7
Martha Kearney
63
0:28:18.7
60 to 64
3
68.8
0:21:27.1
 
 
 
 
Heather Hobson
64
0:28:32.7
40 to 44
3
54.2
0:27:15.5
99
 
5
 
Sandy Thomas
68
0:28:42.9
45 to 49
3
55.7
0:26:29.4
 
 
 
 
Lorie Arnold
69
0:28:45.3
50 to 54
3
58.1
0:25:25.2
 
 
 
 
Robert Edwards
70
0:28:55.3
75 to 79
1
66.0
0:19:41.0
100
 
2
12
Anthony Summerville
73
0:29:10.7
15 to 18
4
44.8
0:28:57.0
99
 
 
 
Jamie Miller
74
0:29:14.6
35 to 39
9
51.0
0:28:58.1
98
 
 
 
Mary Miller
75
0:29:15.8
55 to 59
1
61.8
0:23:52.7
100
 
4
2
Luke Buford
79
0:29:41.2
11 to 12
2
50.3
0:25:50.0
99
 
10
 
Shelley Bryant
80
0:29:45.7
45 to 49
5
53.3
0:27:43.2
100
 
3
 
Mark Robinson
81
0:29:54.4
Clydesdale
1
52.1
0:24:55.1
100
 
1
 
Sue Brown-Nickerson
82
0:30:18.2
55 to 59
2
59.0
0:25:01.3
 
 
 
 
Aimee Jarmula
84
0:30:39.6
55 to 59
3
58.3
0:25:19.0
99
 
2
 
Sarah Olivarez
92
0:31:28.7
35 to 39
12
47.4
0:31:10.9
97
 
 
 
Dennis Rotz
94
0:31:47.7
65 to 69
3
54.3
0:23:53.6
99
 
 
 
Mike Wilson
96
0:31:52.7
75 to 79
2
59.8
0:21:41.8
99
 
 
1
Jean Tolchinsky
97
0:31:57.4
70 to 74
1
67.9
0:21:44.0
100
 
1
5
Lisa Beecher
102
0:32:44.5
50 to 54
4
50.5
0:29:15.7
99
 
 
 
Chuck Lansdowne
104
0:33:08.1
65 to 69
4
50.7
0:25:36.6
98
 
 
 
Erin Taylor
108
0:33:51.8
40 to 44
4
44.8
0:32:57.8
 
 
 
 
Joe Coppolino
112
0:35:24.2
Clydesdale
2
38.4
0:33:46.1
99
 
 
 
Lindy Garzella
118
0:37:14.4
40 to 44
6
41.5
0:35:33.6
98
 
 
 
Carli Murkve
119
0:37:17.9
15 to 18
2
39.7
0:37:08.9
100
 
 
 
Carol Magill
120
0:38:24.7
65 to 69
2
52.8
0:27:59.2
100
 
 
 
John Withey
121
0:38:26.3
70 to 74
5
48.0
0:27:03.6
99
 
 
 
Christina Miller
123
0:39:29.4
50 to 54
7
41.8
0:35:17.5
98
 
 
 
Leeann Wright
132
0:41:15.3
35 to 39
14
36.4
0:40:33.5
96
 
 
 
Lauren Summerville
133
0:41:27.2
9 to 10
3
41.9
0:35:12.4
100
 
12
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Mikiela Cobb
135
0:41:37.9
25 to 29
2
35.5
0:41:37.9
100
 
 
 
Cindy Hall
136
0:41:53.6
60 to 64
4
44.2
0:33:22.3
98
 
 
 
Phyllis Hansen
137
0:42:41.3
75 to 79
1
53.1
0:27:47.2
99
 
 
 
Debbie Ogden
139
0:43:27.6
45 to 49
8
36.8
0:40:05.5
97
 
 
 
Manuel Rodriguez III
140
0:43:29.3
55 to 59
5
36.1
0:35:56.6
99
 
 
 
Denise Sawyer
142
0:43:47.9
55 to 59
6
41.8
0:35:18.9
97
 
 
 
Winston Steiniche
143
0:43:52.5
70 to 74
8
42.0
0:30:53.3
98
 
 
 
James Masterson
146
0:44:30.1
45 to 49
4
32.2
0:40:21.5
98
 
 
 
Roy Summerville
151
0:45:49.4
Clydesdale
3
30.6
0:42:28.7
98
 
 
 
Tom Magill
156
0:47:25.9
80 and over
2
58.5
0:22:11.3
100
 
 
 
Adam Jakich
158
0:48:05.6
35 to 39
4
27.6
0:47:05.0
99
 
 
 
Mia Jakich
159
0:48:07.5
9 to 10
4
37.3
0:39:37.0
100
 
10
 
Beverly Calligan
160
0:48:15.1
75 to 79
2
47.0
0:31:24.4
100
 
 
 
Linda Perry
161
0:48:25.5
70 to 74
3
43.6
0:33:52.4
98
 
 
 
Donna Summerville Smith
163
0:49:12.4
Athena
1
32.5
0:45:23.6
100
 
 
 
Melissa Summerville
164
0:49:17.7
Athena
2
31.0
0:47:42.5
99
 
 
 
Pete Klaeser
165
0:50:06.1
60 to 64
5
32.1
0:40:24.1
100
 
 
 
Abigail Masterson
166
0:50:15.7
9 to 10
5
35.7
0:41:22.5
99
 
8
 
Matthew Buford
171
0:53:40.4
13 to 14
4
26.1
0:49:42.7
99
 
8
 
Mark T Camarena
173
0:53:43.3
45 to 49
5
26.5
0:49:04.8
97
 
 
 
Marilyn Goodson
177
0:56:51.7
8 and Under
1
32.6
0:45:13.7
99
 
7
 
Joreen Goodson
178
0:56:52.9
40 to 44
7
27.2
0:54:19.0
97
 
 
 
Jennifer Goodson
179
0:57:04.1
8 and Under
2
36.9
0:40:00.3
98
 
5
 
Marvin Jordan
187
1:02:28.4
80 and over
3
33.2
0:39:07.6
98
 
 
 
Bob Hooper
192
1:05:55.6
75 to 79
4
28.4
0:45:39.6
97