Gold Sponsor
Silver Sponsors
Click/Tap on Image for Link to Sponsor Website
Gold Cup race result


December 31, 1969
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
E Pycraft
4
0:21:21.4
Overall
1
100
15
15
12
R Summerville
5
0:21:38.8
11 to 12
1
100
15
15
10
Scott Iurillo
7
0:21:58.2
40 to 44
1
100
12
15
7
Mike Culbreth
8
0:21:58.7
40 to 44
2
99
10
12
4
Mary Jo Russel
9
0:22:08.5
Masters
1
100
12
15
8
Alexis Culbreth
12
0:22:40.8
13 to 14
2
 
 
 
 
Brian Culbreth
13
0:22:41.8
35 to 39
1
100
8
 
1
Roger Steffen
14
0:22:59.5
65 to 69
1
100
7
10
15
David Wort
15
0:23:06.3
55 to 59
1
100
5
8
12
E Byers
17
0:23:17.4
11 to 12
1
 
 
 
 
Michael D Cairns
18
0:23:21.4
50 to 54
2
100
4
7
5
Elaine Hendricks
19
0:23:31.3
60 to 64
1
100
10
12
10
Vincenzo Caccavale
21
0:23:45.5
15 to 18
1
100
3
 
 
Karen Spoor
23
0:23:59.9
45 to 49
2
100
8
10
5
Marialena Nagel
24
0:24:18.6
30 to 34
1
100
7
 
 
Linda Murkve
25
0:24:18.9
50 to 54
1
99
5
8
7
Dawn Fox
26
0:24:19.5
35 to 39
1
100
4
 
 
Abigail Igarta
31
0:25:38.2
40 to 44
3
100
3
7
 
Jean Jannasch
32
0:25:45.2
70 to 74
1
100
2
5
15
Ed Caccavale
33
0:25:49.3
45 to 49
1
99
2
5
 
Mindi Whittaker
36
0:26:09.1
40 to 44
4
99
1
4
 
Paul Watson
38
0:26:14.6
30 to 34
1
100
1
 
 
Edith Valdes
43
0:27:34.1
45 to 49
3
99
 
3
 
Mary Miller
44
0:27:39.5
55 to 59
1
100
 
2
3
Tom Hutmacher
45
0:27:40.1
65 to 69
2
99
 
4
3
Timothy Elkins
46
0:27:44.2
50 to 54
3
100
 
3
 
Jeffrey Kors
48
0:28:17.8
25 to 29
1
100
 
 
 
Carri Ables
49
0:28:30.8
40 to 44
6
98
 
1
 
Barb Hamner
51
0:28:54.0
50 to 54
3
98
 
 
 
Jamie Miller
53
0:29:11.5
35 to 39
3
99
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Robert Edwards
54
0:29:19.5
75 to 79
1
100
 
2
8
Lauren Erickson
59
0:30:41.3
Athena
1
100
 
 
 
Dennis Rotz
60
0:30:51.6
65 to 69
3
98
 
1
 
Janet Rotz
61
0:31:09.5
60 to 64
4
99
 
 
1
Billie Childress
64
0:32:01.9
60 to 64
5
98
 
 
 
Mike Wilson
65
0:32:11.9
75 to 79
2
99
 
 
2
Diane Dumonte-Slater
66
0:32:22.2
65 to 69
2
100
 
 
2
Jean Tolchinsky
68
0:32:54.4
70 to 74
2
99
 
 
4
Jennifer Plys
69
0:32:59.5
35 to 39
6
98
 
 
 
Erica Banks
70
0:33:22.4
35 to 39
7
97
 
 
 
Tammy J Wedryk
72
0:33:49.5
45 to 49
4
 
 
 
 
Joe Coppolino
75
0:34:42.7
Clydesdale
1
100
 
 
 
Kevin Hitzeman
76
0:34:48.9
Clydesdale
2
99
 
 
 
Teresa Chester
79
0:37:03.3
55 to 59
4
 
 
 
 
Christina Miller
80
0:37:08.5
50 to 54
5
98
 
 
 
John Withey
81
0:37:10.3
70 to 74
3
100
 
 
 
Lindy Garzella
83
0:37:46.6
40 to 44
8
97
 
 
 
L Summerville
86
0:39:10.5
9 to 10
1
100
 
12
 
Tait Villarreal
87
0:39:57.8
35 to 39
2
99
 
 
 
Debbie Ogden
89
0:43:05.4
45 to 49
5
97
 
 
 
Manuel Rodriguez III
90
0:43:06.8
55 to 59
2
99
 
 
 
Roy Summerville
91
0:44:35.2
Clydesdale
3
98
 
 
 
Kimberley Burns
92
0:44:39.9
35 to 39
8
99
 
 
 
Winston Steiniche
93
0:44:42.5
70 to 74
6
99
 
 
 
Beverly Calligan
94
0:46:17.2
75 to 79
1
100
 
 
 
Donna Summerville Smith
96
0:47:09.5
Athena
2
99
 
 
 
Melissa Summerville
97
0:48:23.2
Athena
3
98
 
 
 
Allan Nalbor
99
0:53:53.2
70 to 74
7
98
 
 
 
M Goodson
100
0:56:26.2
8 and Under
1
100
 
10
 
Joreen Goodson
101
0:56:28.5
40 to 44
10
96
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
J Goodson
102
0:56:37.4
8 and Under
2
99
 
8
 
Marvin Jordan
107
0:58:58.2
80 and Over
1
98