Gold Sponsor
Silver Sponsor
Click/Tap on Image for Link to Sponsor Website
Gold Cup race result

10,000 Meters at Sunset
Gold Cup Points scored for All age groups
August 26, 2017
Valparaiso IN
10,000 Meters at Sunset
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
John Borman
1
0:42:05.2
Overall
1
65.4
0:40:51.5
100
15
 
15
Shathishkumar Rangaswamy
8
0:45:11.1
Masters
1
62.8
0:42:33.0
100
12
15
10
Brian Culbreth
11
0:46:45.6
35 to 39
1
57.7
0:46:19.8
99
10
 
3
Erik Jensen
15
0:47:56.1
25 to 29
1
55.7
0:47:56.1
100
8
 
 
James Kyle
16
0:48:28.4
50 to 54
1
63.6
0:42:01.3
 
 
 
 
Leeann Wright
19
0:48:53.9
Overall
1
62.9
0:48:12.8
100
15
 
10
Mike Culbreth
21
0:49:15.7
40 to 44
2
56.3
0:47:29.3
99
7
12
1
Aubree Foreman
22
0:49:19.9
Overall
3
67.7
0:44:48.8
 
 
 
 
Craig Miller
24
0:50:57.3
50 to 54
2
61.0
0:43:47.4
100
5
10
8
Shawn Benham
27
0:52:32.6
Masters
1
62.4
0:42:47.8
 
 
 
 
David Wort
28
0:52:44.8
55 to 59
1
59.5
0:44:56.1
100
4
8
5
Amanda Kohne
29
0:53:38.9
30 to 34
1
56.6
0:53:38.3
100
12
 
7
Scott Iurillo
33
0:54:15.5
40 to 44
3
51.9
0:51:29.8
98
3
7
 
Elaine Hendricks
34
0:54:18.8
Masters
1
71.6
0:42:21.9
100
10
15
12
Linda Murkve
35
0:54:37.9
50 to 54
1
62.7
0:48:20.9
100
8
12
8
Steve Kearney
38
0:55:13.9
65 to 69
1
64.1
0:41:41.0
100
2
5
12
Marialena Nagel
41
0:56:18.6
30 to 34
2
54.1
0:56:03.4
99
7
 
2
Deborah Brann
43
0:57:07.8
50 to 54
2
60.0
0:50:33.6
 
 
 
 
Deanna Grimes
46
0:58:14.3
30 to 34
3
52.3
0:57:58.6
 
 
 
 
Karen Spoor
48
0:58:48.6
45 to 49
2
55.7
0:54:27.1
100
5
10
4
Henry Aguilera
51
0:59:18.6
65 to 69
3
60.3
0:44:18.6
99
1
4
7
Jeffrey Kors
56
1:01:28.6
25 to 29
2
43.5
1:01:28.6
99
 
 
 
Jean Jannasch
57
1:01:40.1
Masters
1
72.9
0:41:37.6
100
4
8
15
Tom Hutmacher
59
1:03:05.1
65 to 69
4
56.7
0:47:07.8
98
 
3
2
Amy Moore
60
1:03:15.6
50 to 54
5
54.2
0:55:59.1
 
 
 
 
Barb Hamner
61
1:03:33.1
50 to 54
6
55.9
0:54:14.5
99
3
7
5
Norm Eikman
62
1:03:33.8
70 to 74
1
58.3
0:45:50.1
100
 
2
4
Ed Caccavale
63
1:04:00.3
45 to 49
3
45.8
0:58:21.2
100
 
1
 
Marie Borman
64
1:04:09.8
30 to 34
4
47.5
1:03:52.5
98
2
 
 
Kim Davis
67
1:05:22.9
40 to 44
1
47.8
1:03:30.3
99
1
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Eric Tonk
69
1:05:53.8
40 to 44
5
42.7
1:02:32.6
 
 
 
 
Aimee Jarmula
71
1:07:37.8
55 to 59
3
55.3
0:54:52.9
100
 
5
3
Erica Benavente
74
1:08:16.9
35 to 39
2
45.3
1:07:01.9
98
 
 
 
Michelle Finch
76
1:08:59.6
40 to 44
2
46.2
1:05:37.6
100
 
4
 
Robert Edwards
78
1:10:03.3
75 to 79
1
56.3
0:47:26.5
100
 
 
 
Karl Evory
79
1:10:10.1
60 to 64
4
48.1
0:55:34.8
100
 
 
 
Dan Sturgell
87
1:13:13.5
65 to 69
5
48.3
0:55:15.8
 
 
 
 
Mike Wilson
90
1:18:01.6
75 to 79
2
50.6
0:52:50.4
99
 
 
 
Dennis Rotz
92
1:18:31.2
65 to 69
6
45.5
0:58:39.7
97
 
 
 
Chuck Lansdowne
94
1:20:25.1
65 to 69
7
43.2
1:01:53.4
96
 
 
 
Maria Hernandez
96
1:21:27.2
40 to 44
4
39.2
1:17:28.7
99
 
3
 
Joreen Goodson
97
1:21:55.6
40 to 44
5
38.9
1:17:55.7
98
 
2
 
Carol Magill
99
1:26:45.9
65 to 69
3
49.5
1:01:18.0
100
 
1
1
Jane Fuller
100
1:27:55.6
70 to 74
1
51.1
0:59:21.0
 
 
 
 
Shawn Sandridge
103
1:32:54.4
45 to 49
5
35.6
1:25:07.3
 
 
 
 
Erica Banks
104
1:39:36.2
35 to 39
5
30.8
1:38:35.2
97
 
 
 
Lisa Moreno
105
1:39:36.6
40 to 44
6
32.3
1:33:57.7
97
 
 
 
Dewayne Newson
107
1:52:05.4
50 to 54
5
26.8
1:39:40.9
99
 
 
 
Allan Nalbor
108
2:02:52.0
70 to 74
3
29.4
1:30:48.6
99