Gold Sponsor
Silver Sponsors
Click/Tap on Image for Link to Sponsor Website
Gold Cup race result
1 Mile Challenge
Gold Cup Points scored for All age groups
July 13, 2017
Valparaiso IN
1 Mile Challenge
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Carl Frey
9
0:04:55.3
15-18
5
78.9
0:04:42.0
 
 
 
 
Dylan Draves
28
0:05:14.5
15-18
18
76.4
0:04:51.4
100
15
 
15
John Borman
42
0:05:33.7
35-39
3
70.1
0:05:17.7
100
12
 
8
Joe Reeves
52
0:05:42.7
40-44
3
69.2
0:05:21.5
100
10
15
7
John Bryant
54
0:05:44.8
40-44
4
70.4
0:05:16.1
99
8
12
10
Shathishkumar Rangaswamy
80
0:05:57.5
40-44
6
67.4
0:05:30.3
98
7
10
4
Jordyn Boyer
81
0:05:57.6
15-18
4
72.8
0:05:45.8
100
15
 
8
Ada Brandstetter
94
0:06:03.9
13-14
3
74.6
0:05:37.2
 
 
 
 
Erik Jensen
98
0:06:04.9
25-29
5
61.0
0:06:04.9
100
5
 
 
Nicole Brandy
100
0:06:05.8
13-14
4
73.0
0:05:44.5
 
 
 
 
Michael Failor
104
0:06:08.2
35-39
6
61.8
0:06:00.4
 
 
 
 
Brooke Hayden
113
0:06:13.3
15-18
8
70.6
0:05:56.5
 
 
 
 
James Kyle
115
0:06:14.5
50-54
1
69.6
0:05:19.7
 
 
 
 
Riley Knestrict
129
0:06:18.8
13-14
11
70.5
0:05:56.8
100
12
15
4
Reilly Boyer
134
0:06:19.7
11-12
2
72.9
0:05:45.2
100
10
12
10
Steve Packovski
135
0:06:20.2
35-39
7
60.2
0:06:09.9
 
 
 
 
Leeann Wright
141
0:06:25.1
35-39
2
67.3
0:06:13.8
100
8
 
 
Brian Norrick
148
0:06:29.4
60-64
1
71.1
0:05:13.2
 
 
 
 
Scott Iurillo
155
0:06:32.5
40-44
8
60.9
0:06:05.4
97
4
8
 
Yvette Lambersie
157
0:06:34.1
40-44
1
68.9
0:06:05.4
 
 
 
 
Elliza Pycraft
163
0:06:36.1
11-12
3
71.4
0:05:52.3
99
7
10
5
Darci Chidichimo
169
0:06:41.9
35-39
3
64.5
0:06:30.1
 
 
 
 
Roger Steffen
178
0:06:45.2
65-69
2
72.1
0:05:08.8
100
3
7
12
Doug Mccarty
179
0:06:45.4
40-44
9
59.9
0:06:11.7
96
2
5
 
Aubree Foreman
182
0:06:45.8
13-14
19
66.9
0:06:16.0
 
 
 
 
Amy Maciejewski
185
0:06:46.5
25-29
2
61.9
0:06:46.5
100
5
 
 
Elizabeth Reyes
191
0:06:48.6
15-18
27
64.5
0:06:30.2
 
 
 
 
Dawn Fox
193
0:06:49.6
35-39
4
62.9
0:06:40.2
99
4
 
 
Charlie White
195
0:06:51.4
60-64
3
67.9
0:05:28.0
100
1
4
5
Nicholas Quartucci
199
0:06:52.1
15-18
56
56.6
0:06:33.6
 
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Vincenzo Caccavale
200
0:06:52.7
15-18
57
55.8
0:06:39.1
99
 
 
 
Dan Koch
205
0:06:55.5
40-44
11
58.0
0:06:23.9
95
 
3
 
Kimberley Burns
207
0:06:56.5
30-34
4
61.2
0:06:51.3
100
3
 
 
Joel Bryant
211
0:06:56.9
13-14
24
60.0
0:06:10.8
100
 
15
 
Marialena Nagel
221
0:07:01.7
30-34
5
60.4
0:06:56.4
99
2
 
 
Jasmine Reyes
233
0:07:05.7
15-18
42
60.4
0:06:56.8
 
 
 
 
Luke Buford
236
0:07:05.8
9-10
3
62.0
0:05:59.1
100
 
12
1
Ani Gilliana
237
0:07:06.5
9-10
1
68.0
0:06:10.0
100
1
8
2
Elora Bliss
255
0:07:18.4
9-10
2
68.0
0:06:09.7
 
 
 
 
Elaine Hendricks
260
0:07:20.2
60-64
1
77.8
0:05:23.4
100
 
15
12
Everly Pycraft
266
0:07:23.1
7-8
1
69.5
0:06:02.1
 
 
 
 
Linda Murkve
267
0:07:23.7
50-54
1
67.4
0:06:13.4
100
 
12
1
Amy Blaker
270
0:07:24.3
35-39
7
58.8
0:07:08.1
 
 
 
 
Tina Reeves
273
0:07:24.5
30-34
7
57.3
0:07:18.9
98
 
 
 
Michael Krecik
274
0:07:25.7
45-49
4
55.3
0:06:42.4
100
 
2
 
Karen Spoor
281
0:07:27.7
45-49
3
63.5
0:06:35.9
100
 
10
 
Serena Bridegroom
284
0:07:28.3
13-14
30
60.6
0:06:55.4
 
 
 
 
Abigail Igarta
285
0:07:28.5
40-44
4
59.2
0:07:04.7
100
 
8
 
David Petre
292
0:07:31.9
13-14
27
54.2
0:06:50.8
99
 
10
 
Ena Gilliana
295
0:07:32.1
9-10
5
66.0
0:06:21.3
99
 
7
 
Amanda Kohne
299
0:07:33.8
30-34
8
55.6
0:07:32.5
97
 
 
 
Payton Boyer
301
0:07:34.3
11-12
5
62.3
0:06:44.1
98
 
5
 
WhiteWolf Kelly
303
0:07:34.7
65-69
3
63.7
0:05:49.7
99
 
1
3
Ed Caccavale
305
0:07:36.3
45-49
7
54.5
0:06:48.8
99
 
 
 
Jason Petre
307
0:07:37.3
Clydesdale
1
52.7
0:07:02.5
100
 
 
 
Lydia Bryant
308
0:07:37.6
15-18
57
56.9
0:07:22.5
99
 
 
 
Suzanne Bukur
315
0:07:40.7
50-54
2
66.6
0:06:17.9
99
 
7
 
Joseph Reyes
324
0:07:44.8
40-44
15
51.1
0:07:16.0
94
 
 
 
Michael D Cairns
330
0:07:48.1
45-49
8
53.9
0:06:52.7
98
 
 
 
Paul Watson
335
0:07:50.8
30-34
5
47.7
0:07:47.1
100
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Elise Byers
337
0:07:52.7
11-12
9
59.8
0:07:00.4
 
 
 
 
Jean Jannasch
340
0:07:55.2
70-74
1
84.4
0:04:58.2
100
 
5
15
Tom Hutmacher
343
0:07:55.9
65-69
5
63.2
0:05:52.3
98
 
 
2
Amy Moore
344
0:07:57.5
50-54
3
62.6
0:06:41.9
 
 
 
 
Julie Packovski
346
0:07:58.9
35-39
10
53.8
0:07:47.9
 
 
 
 
Kyle Foreman
351
0:08:02.7
9-10
6
56.4
0:06:34.4
 
 
 
 
Kathleen Kolodziej
353
0:08:04.5
60-64
2
72.8
0:05:45.5
99
 
4
7
Mindi Whittaker
354
0:08:04.8
40-44
8
54.8
0:07:39.1
99
 
3
 
William Labus
355
0:08:05.4
13-14
28
50.4
0:07:21.3
98
 
8
 
Lori Cook
358
0:08:06.4
45-49
7
58.5
0:07:10.2
99
 
2
 
Marie Borman
359
0:08:07.3
30-34
12
52.3
0:08:01.2
96
 
 
 
Steve Kearney
370
0:08:13.7
65-69
6
60.3
0:06:09.2
97
 
 
 
Barb Hamner
371
0:08:14.7
50-54
4
62.8
0:06:40.5
98
 
1
 
Anthony C Olivarez
377
0:08:16.8
9-10
8
54.8
0:06:45.9
100
 
7
 
Karl Bauer
386
0:08:24.4
50-54
11
50.5
0:07:21.2
100
 
 
 
Stephanie McKee
387
0:08:24.5
Athena
1
50.5
0:08:18.2
 
 
 
 
Jamie Miller
388
0:08:26.2
35-39
11
50.9
0:08:14.6
98
 
 
 
Cecilia M Bernal
390
0:08:27.3
60-64
4
68.5
0:06:07.2
98
 
 
3
Mary Miller
391
0:08:27.6
55-59
2
65.6
0:06:23.7
100
 
 
 
Carri Ables
396
0:08:30.5
40-44
10
52.0
0:08:03.4
98
 
 
 
James Masterson
398
0:08:31.1
45-49
11
47.9
0:07:45.0
97
 
 
 
Beau Bliss
407
0:08:36.4
0-6
1
66.1
0:05:37.0
 
 
 
 
Paisley Reeves
413
0:08:42.3
0-6
1
66.4
0:06:18.7
100
 
4
 
Norm Eikman
417
0:08:45.7
70-74
1
59.4
0:06:15.0
100
 
 
 
Andrew Labus
419
0:08:47.7
13-14
29
46.4
0:07:59.7
1
 
 
 
Kathy Labus
420
0:08:47.8
40-44
13
52.0
0:08:03.7
 
 
 
 
Ben Vickers
421
0:08:49.7
40-44
18
45.1
0:08:13.2
 
 
 
 
Aimee Jarmula
426
0:08:52.2
55-59
3
61.7
0:06:48.0
99
 
 
 
Vivian Draves
432
0:08:54.9
40-44
14
51.3
0:08:10.2
97
 
 
 
Jennifer Campbell
435
0:08:56.4
30-34
16
47.3
0:08:51.8
95
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
James Chester
444
0:09:01.1
55-59
8
49.4
0:07:30.4
 
 
 
 
Robert Edwards
446
0:09:02.3
75-79
1
61.4
0:06:02.6
100
 
 
 
Kim Stento
447
0:09:02.3
50-54
6
55.8
0:07:30.6
 
 
 
 
Shelley Bryant
448
0:09:02.5
45-49
12
52.4
0:07:59.8
98
 
 
 
Lauren Erickson
450
0:09:03.8
Athena
2
47.1
0:08:54.4
100
 
 
 
Michelle Finch
451
0:09:05.1
40-44
17
50.4
0:08:19.6
96
 
 
 
Addison Bernal
454
0:09:10.2
11-12
21
50.3
0:08:20.2
97
 
3
 
Heather Hobson
455
0:09:12.8
40-44
18
49.7
0:08:26.6
95
 
 
 
Karl Evory
459
0:09:19.8
60-64
6
50.8
0:07:18.4
99
 
 
 
Sarah Olivarez
462
0:09:25.4
35-39
13
45.5
0:09:12.5
97
 
 
 
Sherri Hanish
463
0:09:25.9
40-44
19
48.5
0:08:38.6
94
 
 
 
Rosa Garcia
469
0:09:29.8
40-44
21
48.7
0:08:36.1
93
 
 
 
Beth Boyer
470
0:09:31.5
45-49
15
51.7
0:08:07.1
97
 
 
 
Mike Wilson
472
0:09:32.1
75-79
2
58.2
0:06:22.6
99
 
 
 
Lisa Beecher
479
0:09:40.2
45-49
17
50.9
0:08:14.5
96
 
 
 
Dennis Rotz
482
0:09:42.1
65-69
7
51.7
0:07:10.9
96
 
 
 
Tait Villarreal
487
0:09:49.4
35-39
16
38.8
0:09:33.4
99
 
 
 
Lisa Dyer
491
0:09:59.8
45-49
18
46.9
0:08:56.9
 
 
 
 
Carol Magill
494
0:10:00.4
65-69
1
62.5
0:06:42.5
100
 
 
 
Billie Childress
500
0:10:07.8
60-64
6
56.4
0:07:26.5
97
 
 
 
Jane Fuller
501
0:10:08.5
70-74
2
65.9
0:06:21.9
 
 
 
 
Mikiela Cobb
504
0:10:13.4
25-29
8
41.0
0:10:13.4
99
 
 
 
Jennifer Plys
510
0:10:26.9
35-39
17
40.8
0:10:16.1
96
 
 
 
Malcolm McGawn
516
0:10:38.1
75-79
3
51.2
0:07:14.4
 
 
 
 
Carli Murkve
518
0:10:41.3
15-18
71
40.1
0:10:27.8
98
 
 
 
Veronica Reyes
521
0:10:43.3
35-39
18
40.9
0:10:14.8
95
 
 
 
Emma Reyes
532
0:11:10.9
9-10
13
44.5
0:09:25.8
98
 
2
 
Jesse Bernal
536
0:11:14.8
65-69
8
43.3
0:08:34.2
95
 
 
 
Chris Boyer
537
0:11:18.5
Clydesdale
4
37.2
0:09:58.2
99
 
 
 
Matthew Buford
540
0:11:33.7
13-14
33
36.1
0:10:17.0
97
 
5
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Erica Banks
542
0:11:42.7
35-39
20
36.6
0:11:26.6
94
 
 
 
Manuel Rodriguez III
543
0:11:46.9
55-59
9
38.5
0:09:38.5
100
 
 
 
Debbie Ogden
545
0:11:48.5
45-49
20
40.2
0:10:26.6
95
 
 
 
Lisa Moreno
551
0:12:02.4
40-44
26
38.5
0:10:54.3
92
 
 
 
Pryce Reeves
555
0:12:19.6
0-6
5
46.1
0:08:02.7
 
 
 
 
Cindy Hall
561
0:12:34.5
55-59
7
44.7
0:09:22.3
98
 
 
 
Denise Sawyer
565
0:12:51.8
55-59
8
43.7
0:09:35.2
97
 
 
 
Dewayne Newson
566
0:12:53.3
50-54
13
32.9
0:11:16.4
99
 
 
 
Linda Levenson
569
0:12:59.2
60-64
9
46.0
0:09:07.4
 
 
 
 
Teresa Chester
571
0:13:17.6
50-54
11
39.5
0:10:37.1
 
 
 
 
Pete Klaeser
573
0:13:19.4
60-64
8
34.6
0:10:43.0
98
 
 
 
Tom Magill
574
0:13:26.6
80+
1
58.3
0:06:21.9
100
 
 
 
Michael Moskalick
576
0:13:45.3
70-74
2
37.8
0:09:48.8
99
 
 
 
MorningSun Kelly
579
0:13:55.8
60-64
10
43.5
0:09:38.2
 
 
 
 
Beverly Calligan
582
0:14:02.4
75-79
1
52.0
0:08:03.6
100
 
 
 
Lucas Petre
589
0:14:54.3
0-6
9
38.1
0:09:43.6
 
 
 
 
Erin Shinabarger
595
0:15:41.8
Athena
3
32.6
0:12:52.5
99
 
 
 
Jose Lopez
599
0:18:21.4
60-64
9
25.8
0:14:22.6
97
 
 
 
Victor Camarena
600
0:19:48.4
75-79
4
27.5
0:13:29.1
98
 
 
 
Pam Camarena
601
0:19:51.2
65-69
6
33.1
0:12:40.3
99
 
 
 
Bob Hooper
602
0:20:52.2
75-79
5
26.1
0:14:12.5
97