Gold Sponsor
Silver Sponsors
Click/Tap on Image for Link to Sponsor Website
Gold Cup race result
Brickyard Run 5 Miler
Gold Cup Points scored for 15 & Over age groups Only
July 4, 2017
Hobart IN
Brickyard Run 5 Miler
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Paul Danger
5
0:29:20.8
45 to 49
1
79.4
0:26:50.8
100
15
15
15
Shathishkumar Rangaswamy
8
0:32:14.3
40 to 44
3
70.1
0:30:25.6
100
12
12
12
Dylan Draves
10
0:32:51.6
15 to 18
1
67.2
0:31:43.8
100
10
 
5
Brian Culbreth
13
0:34:03.7
35 to 39
1
63.4
0:33:38.2
100
8
 
2
Joe Reeves
14
0:34:18.2
40 to 44
5
65.3
0:32:37.3
99
7
10
4
Erik Jensen
16
0:34:51.4
25 to 29
3
61.2
0:34:51.4
100
5
 
 
Leeann Wright
17
0:34:56.3
Overall
1
70.2
0:34:27.8
100
15
 
4
Chanbo Sim
19
0:35:25.2
50 to 54
1
69.6
0:30:36.6
100
4
8
10
Dara Grady
21
0:35:58.5
Masters
1
69.2
0:34:57.8
 
 
 
 
Kevin Grudzien
22
0:36:10.7
40 to 44
6
62.9
0:33:52.9
 
 
 
 
Michael Failor
24
0:36:51.7
35 to 39
2
58.6
0:36:24.1
 
 
 
 
Mike Culbreth
27
0:37:10.5
40 to 44
7
59.8
0:35:37.3
98
3
7
 
Mary Jo Russel
29
0:37:17.8
50 to 54
1
73.1
0:33:06.5
100
12
15
8
Amy Maciejewski
30
0:37:29.4
25 to 29
1
64.6
0:37:29.4
100
10
 
 
Dawn Fox
32
0:37:36.2
35 to 39
1
65.0
0:37:13.6
99
8
 
2
Christine Byers
34
0:38:08.6
45 to 49
1
70.7
0:34:15.2
 
 
 
 
Elaine Hendricks
35
0:38:28.4
60 to 64
1
80.1
0:30:12.6
100
7
12
12
Marialena Nagel
36
0:38:43.5
30 to 34
1
62.8
0:38:33.3
100
5
 
 
Dan Koch
39
0:38:53.4
40 to 44
8
58.5
0:36:25.2
97
2
5
 
Charlie White
40
0:38:53.4
60 to 64
1
68.0
0:31:21.4
100
1
4
8
David Wort
46
0:40:07.8
55 to 59
1
62.5
0:34:05.9
100
 
3
 
Abigail Igarta
48
0:40:28.8
40 to 44
2
61.5
0:39:20.6
100
4
10
 
Roger Steffen
50
0:40:45.2
65 to 69
1
67.9
0:31:23.0
100
 
2
7
Jean Jannasch
54
0:41:06.8
70 to 74
1
86.2
0:28:04.1
100
3
8
15
Lori Cook
60
0:41:57.2
45 to 49
2
62.2
0:38:55.0
100
2
7
 
Kim Davis
61
0:41:57.6
35 to 39
4
59.0
0:41:00.5
98
1
 
 
Amy Blaker
63
0:42:03.5
35 to 39
5
58.6
0:41:18.3
 
 
 
 
Michael Krecik
73
0:43:07.9
45 to 49
6
54.0
0:39:27.4
99
 
1
 
Tom Navarro
77
0:43:17.2
45 to 49
7
53.4
0:39:54.9
98
 
 
 
Deb Schiesser
79
0:43:27.8
60 to 64
2
71.8
0:33:41.0
99
 
5
5
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
WhiteWolf Kelly
82
0:43:38.5
65 to 69
2
62.8
0:33:55.6
99
 
 
1
Kathleen Kolodziej
85
0:43:41.5
60 to 64
3
72.4
0:33:24.7
98
 
4
7
Ed Caccavale
86
0:43:47.8
45 to 49
8
53.6
0:39:45.0
97
 
 
 
Barb Hamner
88
0:44:08.8
50 to 54
4
64.0
0:37:50.0
99
 
3
 
Michelle Masterson
90
0:44:20.3
35 to 39
7
55.1
0:43:53.7
97
 
 
 
Marie Borman
101
0:46:02.7
30 to 34
5
52.8
0:45:50.5
99
 
 
 
Tom Hutmacher
102
0:46:04.5
65 to 69
3
61.8
0:34:28.4
98
 
 
 
Norm Eikman
103
0:46:12.8
70 to 74
1
63.9
0:33:22.0
100
 
 
3
Julie Packovski
108
0:47:04.6
35 to 39
9
51.9
0:46:36.4
 
 
 
 
Carri Ables
110
0:47:13.5
40 to 44
8
52.7
0:45:53.9
99
 
2
 
Edith Valdes
113
0:47:35.5
45 to 49
6
54.3
0:44:33.9
99
 
1
 
Percy Pompey
114
0:47:36.1
50 to 54
8
51.8
0:41:08.2
99
 
 
 
Cecilia M Bernal
123
0:48:36.9
60 to 64
4
64.2
0:37:40.6
97
 
 
 
Il Sim
125
0:48:55.8
70 to 74
2
74.7
0:32:24.1
99
 
 
10
Erica Benavente
133
0:49:49.6
35 to 39
12
49.2
0:49:08.9
 
 
 
 
Vicky Kurowski
135
0:50:01.1
45 to 49
8
53.3
0:45:25.6
98
 
 
 
Michelle Finch
136
0:50:04.7
40 to 44
10
50.7
0:47:41.4
98
 
 
 
Kimberley Burns
144
0:51:07.3
30 to 34
9
47.5
0:50:53.8
98
 
 
 
Heather Hobson
149
0:52:10.2
40 to 44
12
48.7
0:49:40.9
97
 
 
 
Mike Wilson
153
0:52:53.1
75 to 79
1
59.5
0:35:51.0
100
 
 
 
Janet Rotz
157
0:53:11.3
60 to 64
6
60.3
0:40:07.8
96
 
 
 
Erica Moore
161
0:53:40.4
35 to 39
16
45.7
0:52:56.6
 
 
 
 
Linda Perry
162
0:54:20.5
70 to 74
3
65.2
0:37:05.9
98
 
 
3
Diane Dumonte-Slater
164
0:54:42.2
65 to 69
1
62.9
0:38:28.0
100
 
 
 
Jean Tolchinsky
167
0:55:33.5
70 to 74
4
64.8
0:37:21.4
97
 
 
1
Chul Sim
171
0:56:30.3
75 to 79
2
54.7
0:38:59.0
99
 
 
 
Dennis Rotz
172
0:56:34.4
65 to 69
4
50.4
0:42:19.7
97
 
 
 
Kevin Hitzeman
174
0:56:38.7
Clydesdale
3
47.1
0:45:15.9
100
 
 
 
Jennifer Plys
178
0:57:21.4
35 to 39
18
42.5
0:56:57.7
96
 
 
 
Maria Hernandez
179
0:57:24.7
40 to 44
14
44.3
0:54:40.4
96
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Tait Villarreal
183
0:58:23.3
35 to 39
8
37.1
0:57:23.7
99
 
 
 
Erica Banks
185
0:58:50.4
35 to 39
21
41.5
0:58:15.1
95
 
 
 
Roberto Sarli
187
0:59:12.2
60 to 64
4
45.5
0:46:52.6
99
 
 
 
Chuck Lansdowne
188
0:59:15.4
65 to 69
5
46.7
0:45:38.0
96
 
 
 
Tina Reeves
190
0:59:36.6
30 to 34
12
40.8
0:59:20.9
97
 
 
 
Sherri Hanish
192
1:00:52.7
40 to 44
16
41.7
0:57:58.5
95
 
 
 
Lindy Garzella
195
1:02:37.4
40 to 44
17
40.3
1:00:04.8
94
 
 
 
Carol Magill
196
1:03:40.3
65 to 69
4
52.5
0:46:04.8
99
 
 
 
Mikiela Cobb
198
1:03:48.5
25 to 29
7
37.9
1:03:48.5
99
 
 
 
John Withey
199
1:04:37.4
70 to 74
2
46.3
0:46:00.3
99
 
 
 
Thomas Nedza
200
1:05:39.3
55 to 59
5
38.9
0:54:50.1
99
 
 
 
Richard Mayer
201
1:06:03.1
65 to 69
6
42.3
0:50:23.4
 
 
 
 
Debbie Ogden
202
1:06:54.7
45 to 49
13
39.0
1:02:04.0
97
 
 
 
Manuel Rodriguez III
203
1:06:55.1
55 to 59
6
38.5
0:55:24.5
98
 
 
 
Denise Sawyer
204
1:08:07.5
55 to 59
6
44.7
0:54:11.6
100
 
 
 
Rich Limacher
207
1:13:04.1
65 to 69
7
38.2
0:55:44.6
95
 
 
 
Erin Shinabarger
209
1:28:16.3
Athena
3
31.6
1:16:33.0
100
 
 
 
Marvin Jordan
210
1:35:23.8
75 to 79
4
35.0
1:00:51.8
98
 
 
 
Bob Hooper
211
1:53:02.0
75 to 79
5
27.3
1:17:58.9
97