Gold Cup race result

Trail Run Xtreme 12K
Gold Cup Points scored for All age groups
May 29, 2017
Portage IN
Trail Run Xtreme 12K
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
John Borman
6
0:56:55.1
35-39
1
58.5
0:55:21.9
100
15
 
12
Joe Reeves
11
1:01:44.4
40-44
1
54.7
0:59:12.1
100
12
15
10
James Kyle
13
1:02:40.9
50-54
1
59.5
0:54:25.2
 
 
 
 
Chanbo Sim
16
1:03:33.1
50-54
2
58.7
0:55:10.5
100
10
12
15
Erik Jensen
19
1:04:05.6
25-29
1
50.5
1:04:05.6
100
8
 
7
Dara Grady
29
1:06:23.5
Masters
1
56.7
1:04:29.2
 
 
 
 
Yvette Lambersie
30
1:06:50.9
40-44
1
57.1
1:04:04.4
 
 
 
 
Shawn Benham
31
1:07:35.8
60-64
1
58.7
0:55:07.1
 
 
 
 
Craig Miller
38
1:12:11.1
50-54
5
52.1
1:02:07.8
99
7
10
8
Brian Norrick
46
1:15:50.9
60-64
3
52.3
1:01:50.8
 
 
 
 
Amanda Kohne
48
1:16:39.3
30-34
2
47.7
1:16:38.4
100
15
 
10
Dan Koch
49
1:16:40.3
40-44
8
44.7
1:12:21.8
99
5
8
4
Amy Bratcher
62
1:19:48.4
40-44
4
47.8
1:16:29.7
100
12
15
12
Marialena Nagel
66
1:21:23.3
30-34
4
45.1
1:21:01.3
99
10
 
5
Kim Davis
71
1:22:24.2
35-39
3
45.4
1:20:29.5
100
8
 
8
Ben Vickers
76
1:23:14.2
40-44
10
40.9
1:19:11.0
 
 
 
 
Jean Jannasch
78
1:23:47.3
70-74
1
64.7
0:56:33.4
100
7
12
15
Luis Salamanca
81
1:24:54.7
35-39
8
39.0
1:23:05.7
 
 
 
 
Percy Pompey
92
1:27:09.4
50-54
42.4
1:16:19.9
98
4
7
3
Tom Hutmacher
94
1:28:43.8
65-69
1
48.8
1:06:19.0
100
3
5
5
Dean Bricker
96
1:29:05.6
45-49
4
39.1
1:22:44.5
 
 
 
 
Ed Caccavale
102
1:32:08.7
45-49
6
38.4
1:24:11.0
100
2
4
1
Barb Hamner
104
1:33:08.7
50-54
6
45.4
1:20:28.6
100
5
10
7
Karl Bauer
106
1:33:55.8
50-54
11
38.7
1:23:40.9
97
1
3
2
Julie Packovski
109
1:34:52.5
35-39
8
38.9
1:33:54.4
 
 
 
 
Jennifer Campbell
118
1:44:01.5
30-34
5
35.2
1:43:45.9
98
4
 
2
Dan Sturgell
117
1:44:01.5
65-69
2
41.2
1:18:31.7
 
 
 
 
Michelle Finch
119
1:44:02.1
40-44
9
37.0
1:38:57.5
99
3
8
3
Jane Fuller
131
1:55:39.3
70-74
2
46.8
1:18:04.0
 
 
 
 
Carol Magill
132
2:04:18.5
65-69
2
41.0
1:29:07.7
100
2
7
4
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Mikiela Cobb
133
2:04:42.9
25-29
2
29.3
2:04:42.9
100
1
 
 
Dennis Rotz
134
2:05:13.8
65-69
3
34.6
1:33:35.8
99
 
2
 
Chuck Lansdowne
135
2:05:15.9
65-69
4
33.6
1:36:27.2
98
 
1
 
Debbie Ogden
136
2:10:54.9
45-49
11
30.2
2:01:12.9
100
 
5
1
Manuel Rodriguez III
137
2:10:56.4
55-59
5
29.8
1:48:44.7
100