Gold Cup race result

Bank of America Chicago Marathon
USATF Certified Course IL03080JW Route Map
Gold Cup Points scored for 19 & Over age groups Only
October 9, 2016
Chicago IL
Bank of America Chicago Marathon
(Click/tap for Complete Race Results)

   Boston Qualifier   

Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Ron Knestrict
4706
3:29:57
45-49
474
62.6
3:16:18
200
15
15
15
Anthony Ballor
5175
3:32:29
35-39
811
58.5
3:29:59
200
12
 
7
Karen Spoor
6284
3:37:51
45-49
79
67.3
3:20:55
200
15
15
15
Shathishkumar Rangaswamy
6463
3:38:39
40-44
879
58.6
3:29:33
200
10
12
8
Heather Henderlong
6706
3:39:41
45-49
85
66.8
3:22:37
198
12
12
12
Alan Jones
7418
3:42:45
45-49
718
59.5
3:26:33
198
8
10
12
Aaron Vagelatos
10581
3:54:17
40-44
1325
54.3
3:46:16
 
 
 
 
Anthony Andrews
10718
3:54:44
45-49
1017
56.4
3:37:40
196
7
8
5
Chanbo Sim
12138
3:59:01
50-54
724
58.9
3:28:37
200
5
7
10
Dawn Fox
13502
4:03:50
35-39
685
55.9
4:02:02
200
10
 
7
Betty Funkhouser
15060
4:09:39
55-59
67
69.4
3:14:53
 
 
 
 
Daniel Ruiz
15124
4:09:52
45-49
1388
53.5
3:49:45
 
 
 
 
Kim Davis
18060
4:20:45
35-39
1018
53.2
4:14:25
198
8
 
3
Lisa Knestrict
18796
4:23:25
40-44
903
53.3
4:13:48
200
7
10
4
Robert Alt
19208
4:24:54
45-49
1672
50.9
4:01:31
 
 
 
 
David Lindahl
20449
4:29:08
50-54
1164
50.9
4:01:10
198
4
5
4
Amy MacIejewski
21968
4:35:05
25-29
1728
49.2
4:35:05
200
5
 
1
Veronica Turek
23199
4:39:48
40-44
1189
51.0
4:25:30
 
 
 
 
Sara Bruner
23635
4:41:29
35-39
1504
49.3
4:34:39
 
 
 
 
Cecilia M Bernal
24415
4:44:29
60-64
59
61.8
3:38:57
200
4
8
10
Mindi Whittaker
24642
4:45:20
35-39
1585
48.6
4:38:24
196
3
 
 
Bridgette Martinez
24986
4:46:37
35-39
1619
47.7
4:43:33
194
2
 
 
Sarah Nicola
25087
4:46:57
35-39
1632
48.1
4:41:26
192
1
 
 
Andrew Ables
26552
4:53:02
35-39
2666
42.6
4:48:15
 
 
 
 
Dara Grady
26668
4:53:30
35-39
1759
47.3
4:46:22
 
 
 
 
Sarah Olivarez
26809
4:54:01
35-39
1770
46.4
4:51:50
190
 
 
 
Jamie Miller
28211
4:59:29
35-39
1883
45.5
4:57:16
188
 
 
 
Mary Miller
28208
4:59:29
55-59
268
56.3
4:00:22
200
 
7
8
Tracey Thompson
29064
5:03:50
45-49
1144
49.4
4:33:56
 
 
 
 
Elayne Leady
29211
5:04:41
40-44
1694
45.8
4:55:31
 
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Carri Ables
30361
5:10:42
35-39
2081
44.6
5:03:09
186
 
 
 
Janet Rotz
32630
5:24:24
60-64
121
55.8
4:02:32
198
 
5
5
Jessica Roth
33477
5:30:05
35-39
2381
42.0
5:22:04
 
 
 
 
Luis Salamanca
33762
5:32:01
35-39
3164
37.6
5:26:36
200
3
 
 
Maria Hernandez
35332
5:43:29
40-44
2211
41.2
5:28:33
198
 
4
 
Steven Gelsomino
35369
5:43:49
60-64
530
44.5
4:36:01
200
2
4
3
Hyunah Sim
35430
5:44:25
45-49
1532
43.1
5:14:11
196
 
3
 
Rosa Garcia
36217
5:50:58
40-44
2294
41.0
5:30:07
196
 
2
 
Kayla Gelsomino
36687
5:55:40
55-59
450
47.4
4:45:28
198
 
1
 
Jerry Lodovisi
37682
6:07:22
55-59
1229
39.0
5:14:54
196
1
3
1
Debbie Lodovisi
37680
6:07:22
55-59
480
46.5
4:50:49
196
 
 
 
Dennis Rotz
37979
6:11:23
65-69
222
43.8
4:40:48
200
 
2
2
Manuel Rodriguez III
38171
6:14:17
55-59
1245
39.0
5:15:02
200
 
1
 
Diane Dumonte-Slater
38306
6:16:16
65-69
53
52.8
4:16:28
200
 
 
2
Carol Barton
38719
6:23:42
40-44
2518
37.5
6:00:55
194
 
 
 
Manuel Tuazon
39052
6:29:15
45-49
2892
34.0
6:00:57
 
 
 
 
Richard Mayer
39650
6:43:32
65-69
246
39.5
5:11:24
 
 
 
 
Michele Hale
39722
6:46:38
50-54
1133
39.3
5:44:16
200
 
 
 
Dushan Nikolovski
39789
6:49:50
45-49
2925
33.2
6:10:27
 
 
 
 
John Vanden Bergh
39871
6:54:07
45-49
2928
32.3
6:20:47
194