Gold Cup race result

Firecracker 5K
Gold Cup Points scored for All age groups
June 18, 2016
Chesterton IN
Firecracker 5K
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Hunter Boyer
4
0:17:12.4
15 to 18
1
76.0
0:17:04.3
100
15
 
10
Shathishkumar Rangaswamy
11
0:18:58.5
40 to 44
2
72.8
0:17:50.6
100
12
15
4
Dylan Draves
13
0:19:16.1
13 to 14
1
71.1
0:18:16.2
100
10
15
 
Ava Gilliana
14
0:19:22.4
13 to 14
1
81.5
0:18:07.0
100
15
15
12
Chrys Davis
15
0:19:30.2
Masters
1
78.7
0:18:45.3
100
12
15
10
James Kyle
17
0:20:03.6
50 to 54
2
74.7
0:17:23.2
100
8
12
8
Sara Ramos
19
0:20:09.7
15 to 18
1
74.4
0:19:50.3
100
10
 
3
Joe Betz
20
0:20:12.5
65 to 69
1
82.4
0:15:45.3
100
7
10
15
Ray Byers
21
0:20:13.7
55 to 59
1
77.0
0:16:51.3
 
 
 
 
Chanbo Sim
24
0:20:40.6
50 to 54
3
72.4
0:17:55.2
99
5
8
3
Jordyn Boyer
25
0:20:47.9
15 to 18
2
74.6
0:19:48.0
99
8
 
5
Craig Miller
27
0:21:05.5
50 to 54
5
71.6
0:18:08.3
98
4
7
2
Leeann Wright
29
0:21:09.9
35 to 39
1
70.4
0:20:58.0
100
7
 
2
Erik Jensen
30
0:21:11.5
Clydesdale
1
61.3
0:21:11.5
100
3
 
 
David Wort
31
0:21:16.1
50 to 54
6
71.5
0:18:08.9
97
2
5
1
Luke Caylor
33
0:21:19.4
15 to 18
3
63.0
0:20:36.2
 
 
 
 
Dr Javier Abrego
34
0:21:31.7
65 to 69
2
77.4
0:16:47.0
99
1
4
12
R Boyer
36
0:21:40.3
11 to 12
1
78.0
0:18:55.7
100
5
12
8
Kimberley Burns
37
0:21:41.3
30 to 34
1
68.2
0:21:38.3
100
4
 
 
Christine Byers
38
0:21:46.9
45 to 49
1
74.2
0:19:53.3
 
 
 
 
Mary Jo Russel
39
0:21:56.1
45 to 49
2
74.5
0:19:49.0
100
3
12
4
Javier De Luna
41
0:22:07.8
60 to 64
2
74.6
0:17:24.0
100
 
3
7
Amy MacIejewski
44
0:22:18.3
25 to 29
1
66.2
0:22:18.3
100
2
 
 
Roger Steffen
46
0:22:27.7
65 to 69
3
74.1
0:17:30.7
98
 
2
5
John Frazee
49
0:22:39.9
Clydesdale
2
64.6
0:20:06.0
99
 
1
 
Ez Del Prado
51
0:22:59.5
55 to 59
3
68.9
0:18:50.9
100
 
 
 
Dan Koch
52
0:23:00.7
40 to 44
3
60.4
0:21:29.2
99
 
 
 
Nicki Caylor
56
0:23:16.7
35 to 39
4
63.9
0:23:07.6
99
1
 
 
Linda Murkve
57
0:23:20.7
45 to 49
3
70.0
0:21:05.4
99
 
10
 
Elaine Hendricks
58
0:23:32.4
55 to 59
1
77.8
0:18:58.8
100
 
8
7
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Dawn Fox
60
0:23:53.4
35 to 39
5
62.2
0:23:44.1
98
 
 
 
Marialena Nagel
66
0:24:24.5
30 to 34
2
60.6
0:24:21.1
99
 
 
 
Randy Warren
67
0:24:33.1
55 to 59
4
62.5
0:20:47.1
99
 
 
 
Karen Vinson
69
0:24:54.9
45 to 49
4
64.9
0:22:45.0
98
 
7
 
Jean Jannasch
71
0:24:55.4
65 to 69
1
83.5
0:17:40.5
100
 
5
15
Juan Casas
73
0:25:04.6
45 to 49
4
57.1
0:22:44.5
100
 
 
 
Sara Bruner
76
0:25:15.1
35 to 39
6
59.8
0:24:42.5
 
 
 
 
Nick Dvorscak
80
0:25:28.3
55 to 59
7
62.2
0:20:52.9
98
 
 
 
Tom Hutmacher
82
0:25:37.9
65 to 69
6
66.7
0:19:27.6
97
 
 
 
Michael D Cairns
83
0:25:40.3
Clydesdale
3
56.6
0:22:56.3
98
 
 
 
Kim Davis
84
0:25:42.3
35 to 39
7
58.4
0:25:16.2
97
 
 
 
Jason Petre
95
0:26:19.1
Clydesdale
4
52.8
0:24:34.4
97
 
 
 
Brian Vinson
97
0:26:23.1
55 to 59
8
59.5
0:21:48.4
97
 
 
 
E Gilliana
98
0:26:25.2
8 and Under
1
70.3
0:21:00.9
100
 
10
1
Barb Hamner
99
0:26:26.9
50 to 54
3
63.2
0:23:22.8
100
 
4
 
Carri Ables
101
0:26:38.6
35 to 39
8
56.6
0:26:04.2
96
 
 
 
Amy Moore
103
0:26:42.6
45 to 49
6
61.2
0:24:07.8
 
 
 
 
Lori Gilliana
104
0:26:45.2
45 to 49
7
60.4
0:24:25.7
97
 
3
 
Mary Miller
105
0:26:51.3
55 to 59
2
65.8
0:22:26.1
99
 
2
 
James Masterson
106
0:26:53.7
40 to 44
4
52.5
0:24:45.1
98
 
 
 
Manuel Rodriguez III
108
0:27:13.4
55 to 59
10
57.2
0:22:40.9
96
 
 
 
Karl Bauer
109
0:27:13.7
45 to 49
6
53.8
0:24:08.8
99
 
 
 
Hyunah Sim
111
0:27:18.2
45 to 49
8
58.6
0:25:11.2
96
 
1
 
Michelle Finch
112
0:27:28.3
40 to 44
3
55.9
0:26:25.0
99
 
 
 
Cecilia M Bernal
114
0:27:33.8
60 to 64
2
67.3
0:21:57.4
100
 
 
 
Mark Robinson
115
0:27:43.1
Clydesdale
5
55.8
0:23:16.8
96
 
 
 
Janet Knox
116
0:27:45.2
45 to 49
10
58.9
0:25:04.3
95
 
 
 
Ema Gilliana
119
0:27:55.6
15 to 18
4
54.6
0:27:02.0
98
 
 
 
A Gilliana
117
0:27:55.6
9 to 10
1
64.2
0:22:59.4
100
 
8
 
Jason Gilliana
121
0:28:06.7
45 to 49
7
50.6
0:25:41.0
98
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Vicky Kurowski
124
0:28:09.3
45 to 49
11
56.9
0:25:58.4
94
 
 
 
Martha Kearney
133
0:28:54.1
60 to 64
3
66.6
0:22:10.7
 
 
 
 
P Boyer
139
0:29:17.8
9 to 10
2
59.3
0:24:52.9
99
 
7
 
Beth Boyer
140
0:29:19.9
45 to 49
13
55.1
0:26:47.0
93
 
 
 
Carol Barton
141
0:29:25.1
40 to 44
4
52.6
0:28:05.5
98
 
 
 
Billie Childress
143
0:29:47.9
55 to 59
3
61.5
0:24:01.6
98
 
 
 
Vivian Draves
145
0:30:12.7
40 to 44
5
50.8
0:29:03.1
97
 
 
 
Malcolm McGawn
148
0:30:35.7
70 to 74
1
60.3
0:21:32.3
 
 
 
 
Dennis Rotz
149
0:30:38.7
65 to 69
9
55.8
0:23:15.9
96
 
 
 
Jane Fuller
152
0:30:58.1
65 to 69
2
67.2
0:21:57.8
 
 
 
 
Michelle Dvorscak
153
0:31:07.5
Athena
2
55.5
0:26:36.3
100
 
 
 
Jean Tolchinsky
158
0:31:25.9
70 to 74
1
67.2
0:21:59.2
100
 
 
 
Edward Caccavale
157
0:31:25.9
45 to 49
8
45.5
0:28:30.3
97
 
 
 
Kimberly Trikich
161
0:31:50.3
50 to 54
6
54.3
0:27:12.9
99
 
 
 
Chul Sim
168
0:32:19.8
70 to 74
2
57.0
0:22:45.6
100
 
 
 
Carli Murkve
169
0:32:29.1
15 to 18
7
47.0
0:31:26.7
97
 
 
 
Kevin Hitzeman
170
0:32:32.7
60 to 64
6
49.5
0:26:14.7
99
 
 
 
Roberto Sarli
175
0:33:04.4
60 to 64
7
49.1
0:26:26.9
98
 
 
 
Sherri Hanish
176
0:33:05.1
Athena
3
46.4
0:31:48.9
99
 
 
 
Leslie Buff
184
0:33:33.9
60 to 64
4
57.3
0:25:45.5
99
 
 
 
Jamie Miller
187
0:33:58.3
35 to 39
14
43.8
0:33:45.1
95
 
 
 
Charles Lansdowne
188
0:34:03.7
65 to 69
10
48.9
0:26:33.3
95
 
 
 
Ruth Bonacci-Klaeser
192
0:34:21.3
Athena
7
54.0
0:27:22.0
98
 
 
 
Polly Theising
197
0:34:50.3
65 to 69
3
57.4
0:25:43.3
99
 
 
 
Robert Edwards
198
0:34:56.6
75 to 79
2
53.6
0:24:12.1
100
 
 
 
E Gilliana
200
0:35:08.4
11 to 12
2
41.0
0:31:38.0
100
 
12
 
Joan Grott
203
0:35:29.3
Athena
8
42.5
0:34:43.5
97
 
 
 
Bill Moylan
204
0:35:31.1
65 to 69
11
47.7
0:27:12.8
94
 
 
 
Lisa Moreno
208
0:36:30.2
40 to 44
6
42.4
0:34:51.4
96
 
 
 
Chris Boyer
209
0:36:41.7
Clydesdale
7
39.6
0:32:47.2
95
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Junior Points
Age Graded Points
Jack Hamner
210
0:37:01.4
55 to 59
12
42.4
0:30:36.0
95
 
 
 
Dewayne Newson
218
0:38:40.6
Clydesdale
10
37.9
0:34:17.9
94
 
 
 
Cindy Hall
220
0:38:49.9
55 to 59
5
46.6
0:31:41.2
97
 
 
 
Mikiela Cobb
221
0:38:51.4
25 to 29
6
38.0
0:38:51.4
99
 
 
 
Michael Moskalick
223
0:40:22.3
70 to 74
3
43.8
0:29:38.9
99
 
 
 
Lory Adams
224
0:40:28.4
55 to 59
6
44.2
0:33:25.1
 
 
 
 
Shawn Sobocinski
225
0:40:36.6
Athena
10
39.0
0:37:49.4
96
 
 
 
Allan Nalbor
226
0:41:04.5
65 to 69
13
41.6
0:31:11.0
93
 
 
 
Beverly Calligan
229
0:41:12.6
70 to 74
2
54.2
0:27:13.4
99
 
 
 
Winston Steiniche
232
0:41:24.9
70 to 74
4
43.9
0:29:36.0
98
 
 
 
Rich Limacher
233
0:41:40.1
65 to 69
14
40.3
0:32:12.3
92
 
 
 
Sasa Sekuloski
235
0:43:06.3
45 to 49
12
33.2
0:39:05.5
96
 
 
 
Gideon Falk
236
0:43:20.8
75 to 79
4
44.0
0:29:30.1
99
 
 
 
Mary Merkle
238
0:43:32.3
30 to 34
8
34.1
0:43:21.6
 
 
 
 
Tom Magill
239
0:43:35.7
80 and over
1
58.7
0:22:07.2
100
 
 
 
Phyllis Hansen
240
0:43:40.2
70 to 74
3
50.4
0:29:16.3
98
 
 
 
Denise Sawyer
241
0:44:53.5
55 to 59
9
39.8
0:37:04.0
96
 
 
 
Teresa Chester
242
0:45:00.1
Athena
11
38.0
0:38:54.2
95
 
 
 
Richard Monroe
246
0:45:43.3
45 to 49
13
31.1
0:41:46.3
 
 
 
 
Ulrike Zambori
247
0:45:49.2
Athena
12
44.2
0:33:23.1
98
 
 
 
Renee Moreno
252
0:47:09.6
35 to 39
16
32.0
0:46:08.8
94
 
 
 
Erin Shinabarger
256
0:48:38.8
Athena
15
34.3
0:43:00.2
94
 
 
 
Linda Ruschak
260
0:49:49.3
Athena
16
36.3
0:40:39.3
93
 
 
 
Victor Camarena
269
0:54:38.2
70 to 74
5
33.8
0:38:27.9
97
 
 
 
Pam Camarena
270
0:54:38.5
65 to 69
5
37.6
0:39:16.9
97
 
 
 
Marvin Jordan
274
1:03:24.3
75 to 79
5
31.3
0:41:30.7
98
 
 
 
Robin Benson
275
1:04:56.9
45 to 49
21
24.9
0:59:18.3
92