Gold Cup race result

Gallery Gallop 8.5K
(Beach/Street/Dunes)
Gold Cup Points scored for All age groups
May 16, 2015
Gary IN
Gallery Gallop
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Points
Age Graded Points
John Borman
3
0:35:43.3
35 to 39
1
65.5
0:34:30.9
100
15
 
15
Scott Hooper
9
0:40:36.1
50 to 54
2
64.7
0:34:56.5
 
 
 
 
Chanbo Sim
10
0:40:54.3
50 to 54
3
63.7
0:35:29.4
100
12
15
10
Jordyn Boyer
11
0:42:47.5
1 to 14
1
63.6
0:40:18.0
100
15
 
12
Charlie White
12
0:42:48.4
55 to 59
1
65.1
0:34:43.7
100
10
12
12
William Stalhandske
13
0:42:56.9
30 to 34
2
53.1
0:42:36.8
100
8
 
 
Karen Spoor
14
0:43:14.2
masters Winners
1
63.0
0:40:39.1
100
12
15
10
Michael Bukur II
15
0:43:20.4
15 to 18
2
54.6
0:41:23.4
100
7
 
4
Joe Reeves
17
0:43:45.9
35 to 39
2
54.3
0:41:40.1
99
5
 
3
Timothy Brown
19
0:44:19.6
40 to 44
1
55.6
0:40:38.6
100
4
10
5
Carlos Mateo
21
0:45:31.8
60 to 64
1
63.4
0:35:39.5
100
3
8
8
Dana Bell
22
0:45:55.1
35 to 39
1
57.0
0:44:55.9
100
10
 
4
Robert Alt
27
0:47:20.9
45 to 49
2
53.3
0:42:24.9
100
2
7
 
Steve Kearney
28
0:47:26.7
65 to 69
1
62.6
0:36:09.2
 
 
 
 
Johnny Stimley
29
0:47:42.2
45 to 49
3
51.7
0:43:44.4
 
 
 
 
Kathy Labus
32
0:49:34.6
40 to 44
1
53.8
0:47:40.7
99
8
12
1
Henry Aguilera
33
0:49:52.9
65 to 69
3
60.1
0:37:39.6
100
1
5
7
Christine Rohl
36
0:51:24.8
45 to 49
1
55.8
0:45:56.9
100
7
10
3
Elaine Hendricks
37
0:51:42.4
55 to 59
1
62.3
0:41:08.3
100
5
8
8
Jason Dageforde
38
0:52:03.9
30 to 34
3
44.1
0:51:13.9
99
 
 
 
Suzanne Bukur
43
0:52:44.8
50 to 54
1
55.0
0:46:33.9
100
4
7
2
Jean Jannasch
44
0:52:59.5
65 to 69
1
70.4
0:36:23.0
100
3
5
15
Erik Jensen
46
0:53:11.2
Clydesdale
1
42.5
0:53:11.2
100
 
 
 
Mary C Miller
47
0:53:22.4
55 to 59
2
58.0
0:44:12.5
99
2
4
5
Tim Kennedy
52
0:54:52.9
50 to 54
8
48.3
0:46:50.8
 
 
 
 
Tom Hutmacher
56
0:55:49.7
65 to 69
4
53.7
0:42:09.0
99
 
4
1
Dan Sturgell
59
0:56:14.3
65 to 69
5
52.8
0:42:51.2
 
 
 
 
Deanna Grimes
61
0:56:39.5
30 to 34
2
45.3
0:56:31.3
100
1
 
 
James Masterson
62
0:56:52.3
40 to 44
2
43.0
0:52:33.0
99
 
3
 
Norm Eikman
63
0:57:18.6
70 to 74
1
53.9
0:41:56.7
100
 
2
2
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Points
Age Graded Points
Malcolm McGawn
65
0:57:33.9
70 to 74
2
55.9
0:40:28.4
 
 
 
 
Barb Hamner
70
0:58:47.7
50 to 54
3
49.4
0:51:54.3
99
 
3
 
Linda Lopez
74
1:00:24.1
45 to 49
5
45.5
0:56:17.3
99
 
2
 
Sue Glass
76
1:00:40.8
45 to 49
6
46.2
0:55:27.3
98
 
1
 
Beth Boyer
77
1:00:48.9
45 to 49
7
46.1
0:55:34.7
97
 
 
 
Diane Dumonte-Slater
81
1:02:06.6
65 to 69
3
58.2
0:43:59.9
99
 
 
7
Janet Rotz
84
1:03:27.7
60 to 64
1
52.9
0:48:24.9
100
 
 
 
Chris Boyer
86
1:03:45.9
Clydesdale
2
39.6
0:57:07.2
99
 
1
 
Mark Langlois
90
1:04:57.4
Clydesdale
3
40.1
0:56:21.4
 
 
 
 
Dennis Rotz
91
1:05:03.1
65 to 69
7
46.1
0:49:06.8
98
 
 
 
Fred Fleming
94
1:05:56.3
75 to 79
1
53.4
0:42:21.9
100
 
 
 
Rosa Garcia
96
1:06:23.2
40 to 44
5
40.4
1:03:24.4
98
 
 
 
John Stimley
98
1:07:23.6
70 to 74
3
45.9
0:49:19.5
 
 
 
 
Paul Rohl
101
1:09:18.2
45 to 49
4
37.0
1:01:06.3
99
 
 
 
Polly Theising
102
1:09:46.4
65 to 69
4
51.1
0:50:11.3
98
 
 
 
Dawn Medellin
103
1:10:02.4
50 to 54
5
43.0
0:59:32.5
 
 
 
 
Carol Magill
104
1:10:40.6
60 to 64
2
49.7
0:51:36.5
99
 
 
 
Bill Moylan
105
1:11:08.2
60 to 64
5
41.7
0:54:12.4
97
 
 
 
Charles Lansdowne
106
1:11:30.2
60 to 64
6
40.8
0:55:29.6
99
 
 
 
Jamie Sechrist
107
1:12:25.2
30 to 34
3
35.6
1:11:56.5
99
 
 
 
Lisa Beecher
108
1:13:00.2
45 to 49
9
38.4
1:06:43.1
96
 
 
 
Roberto Sarli
109
1:14:39.6
60 to 64
7
38.0
0:59:31.1
98
 
 
 
Shane Van Kley
111
1:15:26.7
35 to 39
6
30.8
1:13:24.0
 
 
 
 
David Chary
116
1:24:38.2
45 to 49
6
29.8
1:15:49.1
98
 
 
 
Diane Kellenburger
117
1:25:03.4
65 to 69
5
43.2
0:59:19.6
97