Gold Cup race result

Buckley 5 Miler
(Street/Trail)
Gold Cup Points scored for All age groups
July 25, 2015
Lowell IN
Buckley 5 Miler
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Points
Age Graded Points
Hunter Boyer
2
0:30:48.9
15 to 18
1
73.5
0:29:01.5
100
15
 
10
John Borman
3
0:31:22.4
35 to 39
1
70.4
0:30:18.8
100
12
 
8
Rick Fenno
5
0:32:39.5
Masters Winners
1
79.8
0:26:43.7
100
10
15
15
Amy Blue-Cashman
7
0:34:04.9
Overall
1
71.1
0:34:02.7
100
15
 
10
David Bradley
10
0:34:22.3
40 to 44
1
66.2
0:32:14.4
100
8
12
4
Chrys Davis
11
0:34:30.4
Masters Winners
1
72.9
0:33:11.1
100
12
15
12
Joe Betz
12
0:34:38.8
60 to 64
1
79.4
0:26:53.4
100
7
10
12
Chad Lawless
13
0:35:03.4
35 to 39
2
63.5
0:33:37.6
99
5
 
1
Alan Jones
15
0:36:18.8
45 to 49
1
64.6
0:33:02.5
100
4
8
3
Joe Reeves
16
0:36:21.6
35 to 39
3
61.6
0:34:37.1
98
3
 
 
David Wort
17
0:36:42.4
50 to 54
1
68.1
0:31:20.0
100
2
7
5
Jordyn Boyer
18
0:37:11.5
12 to 14
2
69.1
0:35:01.8
100
10
 
8
Leeann Wright
20
0:37:23.4
35 to 39
1
65.4
0:37:01.9
100
8
 
3
Timothy Brown
22
0:37:27.4
40 to 44
2
62.1
0:34:20.6
99
1
5
 
Dara Grady
24
0:37:54.6
35 to 39
2
65.3
0:37:05.7
99
7
 
2
Kathy Labus
28
0:39:16.7
40 to 44
1
64.1
0:37:46.4
99
5
12
1
Mary Jo Russel
30
0:39:32.4
45 to 49
1
67.7
0:35:44.6
100
4
10
7
Steve Kearney
34
0:40:30.5
65 to 69
1
69.1
0:30:52.0
 
 
 
 
Elaine Hendricks
37
0:40:43.4
55 to 59
1
74.7
0:32:24.0
100
3
8
15
Henry Aguilera
38
0:40:57.4
65 to 69
2
69.0
0:30:55.3
100
 
4
7
Ez del Prado
41
0:41:42.4
55 to 59
2
62.5
0:34:08.0
99
 
3
 
R Boyer
42
0:41:42.6
9 to 11
1
66.9
0:36:11.0
100
2
 
5
Jason Dageforde
44
0:42:53.6
30 to 34
2
50.6
0:42:12.4
100
 
 
 
E Gaylord
46
0:44:18.8
12 to 14
5
60.1
0:40:17.1
100
1
 
 
Tom Hutmacher
50
0:45:09.4
65 to 69
3
62.6
0:34:05.6
99
 
2
 
Norm Eikman
51
0:45:20.3
70 to 74
1
64.3
0:33:11.0
100
 
1
2
Deb Schiesser
56
0:46:24.4
55 to 59
2
66.5
0:36:24.9
99
 
7
4
Marie Borman
60
0:47:15.7
30 to 34
1
51.3
0:47:08.9
99
 
 
 
Mary C Miller
62
0:48:17.8
55 to 59
4
61.3
0:39:28.7
98
 
5
 
Tina Reeves
65
0:49:22.4
30 to 34
2
49.1
0:49:15.3
98
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Points
Age Graded Points
Sue Glass
68
0:49:49.4
45 to 49
4
53.2
0:45:32.0
99
 
4
 
Luis Salamanca
69
0:50:20.8
Clydesdale
2
43.9
0:48:38.7
100
 
 
 
Mark Robinson
71
0:51:03.8
Clydesdale
3
49.8
0:42:52.1
99
 
 
 
Robert Edwards
72
0:51:23.5
70 to 74
3
60.0
0:35:34.7
99
 
 
 
Scott Rains
73
0:51:58.4
75 to 79
1
62.6
0:34:05.4
 
 
 
 
Chul Sim
76
0:52:57.6
70 to 74
4
57.3
0:37:14.2
98
 
 
 
Debbie Fenno
77
0:53:01.1
60 to 64
1
59.0
0:41:01.5
97
 
3
 
Kevin Hitzeman
79
0:53:11.7
60 to 64
3
49.9
0:42:47.1
98
 
 
 
Alan Dubowski
80
0:53:31.1
65 to 69
6
52.8
0:40:24.4
 
 
 
 
Beth Boyer
81
0:53:31.5
45 to 49
7
49.5
0:48:55.0
98
 
2
 
Diane Dumonte-Slater
82
0:53:37.2
65 to 69
1
63.7
0:37:59.1
100
 
1
 
Roberto Sarli
84
0:55:09.9
60 to 64
4
48.5
0:43:58.7
99
 
 
 
Dennis Rotz
86
0:57:24.9
65 to 69
7
49.2
0:43:20.9
98
 
 
 
Louise Hooper
87
0:57:45.2
70 to 74
1
63.0
0:38:23.7
100
 
 
 
Erica Zosso
90
1:00:22.4
35 to 39
3
41.0
0:59:04.5
98
 
 
 
Ruth Bonacci-Klaeser
93
1:04:07.9
Athena
2
48.8
0:49:37.5
100
 
 
 
Cindy Hall
94
1:04:56.3
55 to 59
6
46.2
0:52:22.4
96
 
 
 
Michael Moskalick
95
1:05:49.4
70 to 74
5
44.3
0:48:10.6
97
 
 
 
Susan Sendejas
103
1:09:14.9
55 to 59
7
43.9
0:55:05.6
95
 
 
 
Dan Sturgell
104
1:09:44.2
65 to 69
8
40.2
0:53:08.4
 
 
 
 
David Chary
106
1:12:58.9
45 to 49
6
32.9
1:04:52.0
99
 
 
 
Winston Steiniche
107
1:15:42.7
70 to 74
6
39.5
0:54:00.8
96
 
 
 
Allan Nalbor
110
1:17:33.1
65 to 69
9
36.8
0:58:00.1
97
 
 
 
Gideon Falk
111
1:18:13.4
75 to 79
3
40.1
0:53:15.3
100
 
 
 
Bob Hooper
114
1:31:28.4
70 to 74
7
33.2
1:04:18.9
95