Gold Cup race result

10 Mile Run at County Line Orchard
Gold Cup Points scored for 15 & Over age groups Only
April 21, 2013
Hobart IN
(Click for Complete Race Results)
RRCA 10-Mile State Championship
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Points
Age Graded Points
Alek Seeley
2
0:58:54.8
15 to 19
1
79.0
0:56:13.3
100
15
 
12
John Borman
3
1:01:09.5
35 to 39
1
73.5
1:00:24.4
100
12
 
8
Ryan Kwiecinski
6
1:04:30.5
35 to 39
2
71.0
1:02:30.5
 
 
 
 
Don Robb
8
1:06:30.8
30 to 34
2
67.0
1:06:12.9
100
10
 
1
Ron Knestrict
9
1:07:05.8
Masters Winners
1
70.4
1:03:02.3
100
8
15
3
Jeff Walsworth
11
1:08:30.9
45 to 49
1
70.6
1:02:51.4
100
7
12
4
DJ Salmon
13
1:08:43.5
25 to 29
2
64.6
1:08:43.5
100
5
 
 
Daniel Maxin
14
1:09:07.9
35 to 39
5
66.3
1:06:59.3
99
4
 
 
Chad Lawless
16
1:10:28.3
35 to 39
6
64.1
1:09:13.9
 
 
 
 
Chanbo Sim
18
1:10:45.3
45 to 49
2
70.7
1:02:49.8
99
3
10
5
Joe Betz
19
1:10:46.3
60 to 64
1
79.2
0:56:03.9
100
2
8
15
Chrys Davis
21
1:10:54.6
35 to 39
1
72.0
1:09:01.4
100
15
 
12
Aaron Vagelatos
22
1:11:09.3
35 to 39
7
63.9
1:09:27.3
 
 
 
 
David Bradley
24
1:12:26.1
35 to 39
8
63.2
1:10:11.4
98
1
 
 
Charlie White
27
1:12:44.6
55 to 59
1
73.6
1:00:18.3
100
 
7
10
Raymond Pietrzak
31
1:14:08.4
45 to 49
6
66.9
1:06:22.7
98
 
5
 
Ray Byers
34
1:15:41.3
50 to 54
2
68.3
1:04:58.7
 
 
 
 
Carlos Mateo
35
1:15:48.6
60 to 64
2
73.2
1:00:37.1
99
 
4
7
Ted Armstrong
39
1:16:55.3
45 to 49
7
64.5
1:08:52.1
100
 
3
 
Ron Bendiks
43
1:18:43.2
55 to 59
2
69.3
1:04:06.1
99
 
2
2
Karen Spoor
44
1:19:01.2
40 to 44
1
65.8
1:15:28.3
100
12
15
5
Robert Alt
46
1:19:39.9
45 to 49
8
60.7
1:13:05.1
97
 
1
 
Jennifer Menclewicz
47
1:19:48.6
25 to 29
2
62.3
1:19:48.6
 
 
 
 
John Kosmatka
48
1:20:02.9
60 to 64
3
70.7
1:02:49.8
 
 
 
 
Theresa Potesta
49
1:20:16.6
35 to 39
2
63.3
1:18:33.0
 
 
 
 
Lisa Knestrict
52
1:20:49.3
35 to 39
3
62.8
1:19:05.0
99
10
 
3
Linda Murkve
55
1:21:34.1
45 to 49
1
66.0
1:15:18.2
100
8
12
7
Randy Warren
59
1:22:08.6
50 to 54
4
62.4
1:11:07.7
100
 
 
 
Christine Byers
60
1:22:17.8
45 to 49
2
64.8
1:16:41.5
 
 
 
 
Alan Jones
63
1:22:48.8
40 to 44
6
57.1
1:17:48.2
 
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Points
Age Graded Points
Steve Kearney
67
1:23:19.2
60 to 64
4
68.5
1:04:46.9
 
 
 
 
Joe Starkey
69
1:24:01.6
30 to 34
8
53.1
1:23:38.9
99
 
 
 
Bill Dickinson
70
1:24:11.4
35 to 39
11
53.4
1:23:09.3
97
 
 
 
Ruth Seaman
72
1:24:19.5
35 to 39
7
60.0
1:22:53.5
 
 
 
 
Eric Pradelski
73
1:24:25.2
25 to 29
5
52.6
1:24:25.2
99
 
 
 
Douglas Early
77
1:24:38.6
35 to 39
13
53.7
1:22:37.2
 
 
 
 
Nicki Caylor
83
1:25:00.7
30 to 34
5
58.6
1:24:48.5
100
7
 
 
Nichole Murphy
86
1:25:40.6
30 to 34
6
58.3
1:25:18.5
99
5
 
 
Phil Scruggs
88
1:25:44.9
35 to 39
15
53.8
1:22:27.4
96
 
 
 
Louis DeFelice
89
1:26:11.1
35 to 39
16
52.8
1:24:07.5
 
 
 
 
Paul Pitts
90
1:26:17.6
35 to 39
17
52.1
1:25:13.9
 
 
 
 
Jessica Zavala
91
1:26:29.8
30 to 34
7
57.8
1:25:55.5
98
4
 
 
Elaine Hendricks
98
1:27:21.1
55 to 59
1
69.6
1:11:24.1
100
3
10
10
Brian Huber
104
1:28:53.1
35 to 39
18
51.9
1:25:28.3
99
 
 
 
Jean Jannasch
105
1:28:54.6
65 to 69
1
78.9
1:02:59.0
100
2
8
15
Deanna Grimes
109
1:29:52.2
30 to 34
10
55.3
1:29:50.6
97
1
 
 
Ruben Sanchez
113
1:30:34.9
55 to 59
5
58.1
1:16:26.0
98
 
 
 
Heather Hobson
114
1:30:45.8
35 to 39
10
56.0
1:28:48.7
98
 
 
 
Sarah Olivarez
120
1:31:29.4
30 to 34
12
54.4
1:31:16.2
96
 
 
 
Randy Medina
123
1:31:44.9
40 to 44
11
50.7
1:27:32.8
 
 
 
 
Nick Dvorscak
126
1:32:01.3
55 to 59
6
57.7
1:16:58.0
97
 
 
 
Deb Schiesser
132
1:33:07.4
55 to 59
2
66.2
1:15:06.2
99
 
7
8
David Wolfe
135
1:33:42.5
45 to 49
12
52.9
1:23:53.8
96
 
 
 
Marie Fessler
141
1:34:46.6
30 to 34
14
52.4
1:34:44.9
95
 
 
 
Joanne Baitup
142
1:35:22.9
55 to 59
3
63.7
1:17:57.9
98
 
5
4
Tom Hutmacher
147
1:36:35.9
65 to 69
1
59.7
1:14:23.4
100
 
 
 
Donald Erwin
148
1:36:58.4
65 to 69
2
59.4
1:14:40.8
99
 
 
 
Stephanie Crook
152
1:37:14.2
30 to 34
15
51.3
1:36:49.1
94
 
 
 
Mary C Miller
156
1:37:43.7
50 to 54
2
59.8
1:23:04.7
100
 
4
1
William Stalhandske
159
1:38:24.7
30 to 34
17
45.1
1:38:24.7
98
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Points
Age Graded Points
Adam Moreno
160
1:38:36.7
30 to 34
18
45.0
1:38:33.2
97
 
 
 
Randall Nye
162
1:38:51.9
60 to 64
5
57.8
1:16:52.1
 
 
 
 
Mike Wilson
167
1:39:22.8
70 to 74
1
61.7
1:12:00.1
100
 
 
 
Steve Caylor
170
1:40:03.9
40 to 44
18
48.0
1:32:32.4
99
 
 
 
Jessica Dickinson
173
1:40:22.4
30 to 34
17
49.8
1:39:42.7
 
 
 
 
Robert Edwards
175
1:40:45.7
70 to 74
2
61.6
1:12:05.1
99
 
 
 
Dan Schuster
182
1:41:07.4
55 to 59
8
53.4
1:23:05.6
96
 
 
 
Milagro Gonzalez
184
1:41:53.4
30 to 34
19
49.0
1:41:27.1
93
 
 
 
Tammy Niemeyer
190
1:42:40.7
35 to 39
19
49.5
1:40:28.2
97
 
 
 
Michael Grochowski
191
1:42:41.9
55 to 59
9
53.1
1:23:37.6
95
 
 
 
Sylvia Lafitte
198
1:44:53.3
45 to 49
10
50.8
1:37:44.7
99
 
3
 
Bridgette McAlpine
202
1:45:21.5
30 to 34
20
47.4
1:44:54.3
92
 
 
 
Michele Hale
203
1:45:24.9
50 to 54
3
53.4
1:33:03.6
99
 
2
 
WhiteWolf Kelly
204
1:45:44.6
60 to 64
7
52.5
1:24:33.1
98
 
 
 
Debbie Fenno
209
1:46:31.5
55 to 59
5
57.8
1:25:54.7
 
 
 
 
Michelle Dvorscak
212
1:47:02.4
50 to 54
4
53.2
1:33:19.7
98
 
1
 
Lisa Szafranski
218
1:48:22.1
30 to 34
22
46.0
1:48:06.5
91
 
 
 
Mary Moreno
221
1:49:31.4
30 to 34
24
45.4
1:49:24.2
90
 
 
 
Deanna Albano
222
1:49:58.9
45 to 49
12
50.6
1:38:17.4
 
 
 
 
George Pavol
223
1:50:05.7
75 to 79
1
62.4
1:11:11.3
100
 
 
 
Jane Fuller
224
1:52:04.8
65 to 69
2
62.6
1:19:23.8
99
 
 
2
Jose Lopez
225
1:52:29.1
55 to 59
10
48.5
1:31:35.8
94
 
 
 
Felicia Schuster
226
1:52:34.5
55 to 59
6
53.3
1:33:14.8
97
 
 
 
Manuel Rodriguez
232
1:54:38.9
50 to 54
12
45.5
1:37:34.6
99
 
 
 
Polly Theising
236
1:56:07.2
60 to 64
2
57.7
1:26:03.4
100
 
 
 
Cecilia Bernal
239
1:57:10.6
55 to 59
7
51.9
1:35:46.8
96
 
 
 
Michael Moskalick
242
1:58:07.4
65 to 69
3
50.2
1:28:21.4
98
 
 
 
A Ahner
244
1:59:31.4
1 to 14
2
49.4
1:40:33.2
 
 
 
 
Kristy Galinsky
246
1:59:48.7
40 to 44
15
43.8
1:53:34.2
 
 
 
 
Victoria Brubaker
249
2:03:22.3
35 to 39
23
41.0
2:01:16.5
96
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Points
Age Graded Points
Thomas Nedza
251
2:06:46.5
50 to 54
14
40.8
1:48:50.2
98
 
 
 
Allan Nalbor
252
2:07:11.9
65 to 69
4
45.3
1:37:57.3
97
 
 
 
Sandra Sanchez
255
2:08:33.2
45 to 49
17
42.8
1:56:12.7
98
 
 
 
Fred Mittelstaedt
260
2:09:43.1
50 to 54
15
40.2
1:50:24.2
 
 
 
 
David Chary
263
2:14:16.6
45 to 49
18
36.0
2:03:11.2
95
 
 
 
Sasa Sekuloski
265
2:17:43.8
40 to 44
22
34.3
2:09:23.9
98
 
 
 
Lisa Moreno
266
2:17:44.5
40 to 44
19
37.3
2:13:18.4
99
 
 
 
Jamie Sechrist
267
2:19:45.3
30 to 34
26
35.6
2:19:25.2
100
 
 
 
Linda Ruschak
268
2:32:22.9
50 to 54
8
38.9
2:07:52.7
99