Gold Cup race result

Spring Fling 5K Ramp Run
April 23, 2011
Hammond IN
(Click for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Points
Age Graded Points
Don Robb
3
0:17:30.8
30-34
1
76.2
0:16:55.1
100
15
 
1
Alek Seeley
7
0:18:33.5
15-16
1
77.3
0:16:40.7
100
12
 
4
Karen Nagel
8
0:18:34.6
30-34
1
82.3
0:17:58.8
100
15
 
12
D Hudak
9
0:18:52.2
9-10
1
87.7
0:14:42.5
100
10
 
15
Emmanuel Lopez
11
0:18:56.1
13-14
1
78.8
0:16:21.8
100
8
 
5
Shawn MacRoberts
12
0:19:09.2
30-34
2
69.0
0:18:41.8
99
7
 
 
Eric Pradelski
16
0:19:20.6
25-29
4
67.9
0:19:00.0
100
5
 
 
Elena Lancioni
18
0:19:23.7
15-16
1
81.6
0:18:08.7
100
12
 
10
Brian Norrick
19
0:19:24.8
50-54
1
80.2
0:16:05.0
100
4
15
8
Jose D Garza
20
0:19:28.4
17-18
2
71.1
0:18:08.7
99
3
 
 
Nicholas Stelmack
25
0:19:45.2
13-14
2
76.3
0:16:53.9
99
2
 
3
William Stalhandske
26
0:19:49.3
25-29
5
67.9
0:18:59.9
99
1
 
 
Steven Sweeney
27
0:19:49.6
13-14
3
76.3
0:16:53.9
98
 
 
2
H Boyer
28
0:19:55.5
11-12
1
80.5
0:16:01.5
100
 
 
10
Roger Steffen
30
0:20:05.2
60-64
1
80.2
0:16:05.2
100
 
12
7
Mann Spitler III
35
0:20:27.4
60-64
2
81.6
0:15:48.2
99
 
10
12
Hope Myroup
38
0:20:36.2
13-14
1
79.9
0:18:31.9
100
10
 
8
Johnny Tazbir
40
0:20:46.2
45-49
1
72.0
0:17:55.0
 
 
 
 
Chrys Davis
42
0:20:50.3
35-39
1
75.3
0:19:39.6
100
8
 
5
Jose Garza
43
0:20:55.1
Clydesdale
3
70.3
0:18:20.3
100
 
8
 
Ryan Kwiecinski
44
0:21:04.0
35-39
1
63.1
0:20:25.9
100
 
 
 
Tim Brown
45
0:21:06.1
40-44
3
65.0
0:19:50.8
99
 
7
 
Daniel Salmon
48
0:21:17.2
19-24
8
61.4
0:21:00.0
 
 
 
 
Tom Kekelik
51
0:21:28.8
45-49
2
67.5
0:19:06.5
100
 
5
 
Carlos Mateo
54
0:21:46.3
55-59
3
75.7
0:17:02.2
100
 
4
 
Robert Alt
59
0:21:58.6
40-44
6
66.5
0:19:24.2
98
 
3
 
Dan Govert
62
0:22:10.2
55-59
4
71.0
0:18:09.5
 
 
 
 
Em'rynn Artunian
65
0:22:15.6
55-59
5
69.8
0:18:28.1
99
 
2
 
Bob Turek
71
0:22:27.3
Clydesdale
5
68.7
0:18:46.8
100
 
1
 
S Stazinski
74
0:22:38.2
9-10
3
74.4
0:17:21.0
99
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Points
Age Graded Points
S Ramos
76
0:22:42.1
11-12
1
75.6
0:19:34.0
100
7
 
7
Michelle Stelmack
77
0:22:46.7
40-44
2
70.4
0:21:00.7
100
5
15
 
Robert Strebe
78
0:22:49.9
40-44
7
62.5
0:20:38.2
97
 
 
 
Jim Eriks
79
0:22:52.1
50-54
4
69.3
0:18:37.4
 
 
 
 
Angelia Erb
81
0:23:00.2
45-49
1
72.0
0:20:33.3
100
4
12
2
Vincent Salazar
84
0:23:11.6
55-59
6
68.5
0:18:49.4
 
 
 
 
Linda Murkve
85
0:23:12.3
40-44
3
68.4
0:21:37.5
 
 
 
 
Jorge Ramos
87
0:23:21.7
45-49
5
61.6
0:20:55.7
99
 
 
 
Clayton St Martin
89
0:23:30.8
13-14
4
61.7
0:20:54.6
97
 
 
 
Joe Reyes
90
0:23:35.3
35-39
4
57.3
0:22:30.7
99
 
 
 
J Beehn
101
0:24:00.7
9-10
4
68.2
0:18:55.6
98
 
 
 
Bob Szwet
103
0:24:10.9
55-59
7
65.7
0:19:38.5
98
 
 
 
Mike Lancioni
104
0:24:19.6
45-49
7
59.1
0:21:50.3
98
 
 
 
H Zimmerman
105
0:24:23.6
11-12
2
69.3
0:21:20.7
99
3
 
 
Deb Schiesser
109
0:24:31.6
55-59
1
74.4
0:19:52.8
100
2
10
4
Percy Pompey
111
0:24:34.8
45-49
8
59.5
0:21:40.0
97
 
 
 
Nick Dvorscak
115
0:24:37.9
50-54
6
63.5
0:20:19.0
99
 
 
 
Angela Guernsey
118
0:24:42.6
35-39
2
62.3
0:23:46.2
99
1
 
 
Jayne Willis
121
0:24:49.3
45-49
2
67.5
0:21:56.0
99
 
8
 
Jill Schlueter-Kim
123
0:24:52.9
40-44
7
65.1
0:22:45.0
99
 
7
 
Jean Jannasch
124
0:24:53.5
60-64
1
84.5
0:17:31.5
100
 
5
15
Ruben Sanchez
128
0:24:59.2
50-54
7
63.0
0:20:29.2
98
 
 
 
Ehren Plew
129
0:25:00.1
30-34
11
52.0
0:24:48.3
98
 
 
 
Holly Plew
131
0:25:04.7
30-34
4
59.3
0:24:56.4
99
 
 
 
Mark Robinson
133
0:25:09.1
Clydesdale
8
59.5
0:21:41.4
99
 
 
 
Elaine Hendricks
135
0:25:12.6
50-54
1
70.5
0:20:58.8
100
 
4
1
Hank Aguilera
138
0:25:14.8
60-64
4
65.9
0:19:34.8
98
 
 
 
J Boyer
142
0:25:24.7
9-10
1
68.2
0:21:41.3
100
 
 
 
Andrew Oltmanns
143
0:25:25.2
19-24
19
51.6
0:25:00.0
 
 
 
 
Sue Glass
146
0:25:31.1
40-44
8
62.5
0:23:41.8
98
 
3
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Points
Age Graded Points
Mike Wilson
147
0:25:31.3
65-69
1
69.7
0:18:30.3
100
 
 
 
Michael Walsh
149
0:25:39.6
Clydesdale
11
57.6
0:22:23.7
98
 
 
 
Patrice Lawson
151
0:25:41.2
55-59
2
73.4
0:20:09.8
99
 
2
3
Tom Hutmacher
153
0:25:45.1
60-64
7
65.9
0:19:34.8
 
 
 
 
Rich Milcarek
155
0:25:58.8
40-44
10
54.6
0:23:37.7
96
 
 
 
Michele Hale
162
0:26:17.8
Athena
1
63.0
0:23:30.2
98
 
1
 
Robert Brown
168
0:26:35.8
65-69
2
65.7
0:19:37.8
100
 
 
 
Tamora Bucko
170
0:26:40.4
40-44
11
59.2
0:25:00.3
97
 
 
 
Michael Grochowski
173
0:26:45.6
55-59
9
60.1
0:21:27.6
97
 
 
 
Christine Hendricks
174
0:26:48.6
Athena
2
56.9
0:26:00.0
 
 
 
 
Ken Martin
175
0:26:49.5
Clydesdale
12
54.5
0:23:39.4
97
 
 
 
J Maldonado
176
0:26:51.4
1- 8
3
65.5
0:19:42.3
100
 
 
 
James Ambrose
193
0:27:44.3
45-49
13
52.5
0:24:34.0
96
 
 
 
Chris Boyer
196
0:27:49.3
Clydesdale
15
51.7
0:24:56.9
96
 
 
 
Cecilia Bernal
207
0:28:11.3
50-54
2
63.0
0:23:29.9
98
 
 
 
K Nikolovski
211
0:28:25.4
1- 8
1
64.7
0:22:52.7
100
 
 
 
Lorie Lohse
213
0:28:27.2
45-49
5
59.1
0:25:01.4
97
 
 
 
Shane Van Kley
214
0:28:27.4
30-34
16
46.4
0:27:46.9
97
 
 
 
Carly Kohout
219
0:28:40.6
13-14
3
57.0
0:25:56.7
99
 
 
 
S Erwin
222
0:28:41.8
11-12
3
58.1
0:25:27.3
 
 
 
 
Manuel Rodriguez
224
0:28:46.2
50-54
11
53.5
0:24:05.8
97
 
 
 
Michael Willis
226
0:28:46.7
45-49
15
51.0
0:25:16.7
95
 
 
 
Carri Ables
227
0:28:48.5
30-34
7
53.2
0:27:48.9
98
 
 
 
Bill Moylan
229
0:28:49.7
60-64
9
57.8
0:22:19.3
97
 
 
 
Maria Hernandez
230
0:28:50.3
35-39
9
53.8
0:27:31.4
98
 
 
 
Joselyn Hernandez
232
0:28:56.8
30-34
8
52.9
0:27:59.5
97
 
 
 
Dan Schuster
233
0:28:58.8
55-59
11
55.3
0:23:18.4
96
 
 
 
Dennis Rotz
235
0:29:03.3
60-64
10
56.8
0:22:42.8
96
 
 
 
Bob Wiseman
234
0:29:03.3
35-39
7
45.4
0:28:23.1
98
 
 
 
David Bobeck
237
0:29:07.1
50-54
12
50.9
0:25:22.0
96
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Points
Age Graded Points
Lawrence Giannetti
240
0:29:10.8
50-54
13
52.1
0:24:45.3
95
 
 
 
K Hodor-Willis
242
0:29:12.4
11-12
4
57.4
0:25:47.6
98
 
 
 
Janet Rotz
243
0:29:16.4
55-59
3
63.3
0:23:23.3
97
 
 
 
David Chary
247
0:29:29.5
40-44
17
48.1
0:26:47.8
95
 
 
 
Hannah Kohout
249
0:29:32.2
15-16
4
52.8
0:28:02.6
99
 
 
 
Ruth Bonacci
253
0:29:56.6
Athena
6
61.6
0:24:01.2
100
 
 
 
Felicia Schuster
256
0:29:58.7
50-54
4
60.0
0:24:39.2
99
 
 
 
Stephanie Crook
260
0:30:10.8
30-34
13
49.4
0:29:58.0
96
 
 
 
Veronica Maldonado
261
0:30:15.6
35-39
11
49.8
0:29:42.7
97
 
 
 
Doug Jokerst
264
0:30:19.9
Clydesdale
19
48.0
0:26:52.4
94
 
 
 
J Reyes
269
0:30:27.4
9-10
3
56.9
0:26:01.5
97
 
 
 
Carol Magill
268
0:30:27.4
60-64
2
63.8
0:23:12.8
99
 
 
 
E Reyes
271
0:30:31.6
1- 8
3
60.4
0:24:30.8
99
 
 
 
Diane Burns
279
0:30:50.1
55-59
4
62.9
0:23:32.5
 
 
 
 
Ed Clendaniel
280
0:30:52.1
Clydesdale
20
47.3
0:27:17.8
95
 
 
 
Lindsey Damore
281
0:30:53.1
19-24
12
49.3
0:30:00.0
100
 
 
 
Charles Lansdowne
283
0:30:53.8
55-59
12
53.0
0:24:20.3
95
 
 
 
Champ Merrick
290
0:31:22.5
75-99
1
64.8
0:19:55.0
100
 
 
 
W Wingard-Jackson
291
0:31:23.1
9-10
4
55.0
0:26:53.6
98
 
 
 
Dawn Carver
293
0:31:28.3
35-39
15
48.8
0:30:20.0
 
 
 
 
Sue Brown-Nickerson
296
0:31:30.7
50-54
5
54.1
0:27:22.0
98
 
 
 
Jean Tolchinsky
300
0:31:41.1
65-69
1
66.4
0:22:17.9
100
 
 
 
Tony Myers
303
0:31:45.8
55-59
13
49.6
0:26:01.5
95
 
 
 
Linda Ramos
305
0:31:51.1
40-44
17
50.4
0:29:23.1
96
 
 
 
JP Wenckus
306
0:31:51.6
65-69
5
55.1
0:23:24.3
99
 
 
 
Billie Childress
308
0:31:59.9
Athena
8
56.9
0:26:00.9
99
 
 
 
Diane Kellenburger
310
0:32:03.8
60-64
4
62.4
0:23:42.9
98
 
 
 
Pete Klaeser
322
0:32:43.6
Clydesdale
23
47.6
0:27:05.3
93
 
 
 
Michael Moskalick
330
0:33:02.6
65-69
6
51.3
0:25:08.8
98
 
 
 
Veronica Franco
335
0:33:19.1
35-39
19
45.8
0:32:17.4
96
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Points
Age Graded Points
Jose F Lopez
339
0:33:21.3
55-59
14
47.4
0:27:14.3
94
 
 
 
Veronica Reyes
338
0:33:21.3
30-34
17
45.0
0:32:51.5
95
 
 
 
Sasa Sekuloski
340
0:33:25.6
40-44
22
41.4
0:31:11.3
94
 
 
 
Justin Moreno
347
0:34:03.4
15-16
6
40.9
0:31:30.3
98
 
 
 
Lori Leep
349
0:34:14.8
45-49
9
47.2
0:31:23.3
96
 
 
 
Lisa Moreno
359
0:34:57.8
35-39
21
44.5
0:33:16.1
95
 
 
 
Renee Moreno
366
0:35:29.4
30-34
19
42.6
0:34:46.1
94
 
 
 
Linda Erwin
370
0:35:51.8
45-49
11
45.8
0:32:18.7
 
 
 
 
Mary Camarena
372
0:36:05.6
25-29
17
41.1
0:36:00.0
100
 
 
 
Gideon Falk
375
0:36:21.5
70-74
3
49.6
0:26:01.7
99
 
 
 
Paula Szakacs
377
0:36:26.8
45-49
12
46.0
0:32:10.4
 
 
 
 
Dawn Angel
378
0:36:28.1
55-59
10
51.0
0:29:02.0
 
 
 
 
Tom Magill
386
0:37:07.6
75-99
2
59.9
0:21:33.1
100
 
 
 
Maria Rodriguez
396
0:37:47.7
40-44
24
44.8
0:33:04.0
97
 
 
 
Victor Camarena
400
0:38:13.6
65-69
7
45.9
0:28:07.7
97
 
 
 
Danny H Norris
402
0:38:31.2
60-64
12
43.7
0:29:29.5
94
 
 
 
K Miller
403
0:38:33.1
9-10
7
46.2
0:32:03.0
97
 
 
 
Clarence Melion
411
0:40:05.9
65-69
8
42.3
0:30:28.8
96
 
 
 
Bri-Anne Andriessen
412
0:40:10.4
15-16
5
38.3
0:38:40.8
98
 
 
 
Ulrike Zambori
413
0:40:12.4
60-64
6
49.2
0:30:04.8
97
 
 
 
E Walsworth
416
0:40:35.1
9-10
8
43.9
0:33:44.2
96
 
 
 
Becky Reiter
417
0:40:44.5
45-49
16
40.9
0:36:09.6
 
 
 
 
Beverly Calligan
422
0:41:13.7
65-69
2
53.4
0:27:42.2
99
 
 
 
Bob Hooper
426
0:41:33.8
65-69
9
42.5
0:30:20.9
95
 
 
 
David Myroup
428
0:42:18.8
55-59
15
37.2
0:34:40.0
93
 
 
 
James Johnson
433
0:43:47.1
75-99
3
47.7
0:27:01.5
99
 
 
 
Tonda Hill
444
0:46:18.3
40-44
27
34.2
0:43:15.0
 
 
 
 
Nancy Kohout
459
0:49:57.2
Athena
13
36.0
0:41:07.2
98
 
 
 
Mark T Camarena
461
0:50:01.8
35-39
12
27.1
0:47:36.3
97
 
 
 
Pam Camarena
462
0:50:02.4
60-64
7
39.9
0:37:03.3
96
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Points
Age Graded Points
Robin Benson-Harvey
474
1:00:32.9
40-44
30
26.0
0:56:52.4
95
 
 
 
Wanda Melion
473
1:00:32.9
55-59
20
31.4
0:47:04.9
96