Gold Cup race result

Munster Rotary Run A Round 10K
June 18, 2011
Munster IN
(Click for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Points
Age Graded Points
Rick Fenno
1
0:37:06.8
Overall
1
85.7
0:31:19.2
100
15
15
15
Ryan Kwiecinski
3
0:39:03.9
35 to 39
1
70.8
0:37:56.6
100
12
 
12
Shawn MacRoberts
4
0:39:13.7
30 to 34
1
70.0
0:38:22.6
100
10
 
10
Carl Duncan
5
0:40:16.6
19 to 24
2
68.6
0:39:09.6
100
8
 
8
Karen Nagel
8
0:41:25.3
Overall
1
74.1
0:40:57.3
100
15
 
15
Brian Norrick
9
0:51:19.3
Masters
1
62.2
0:43:10.3
99
7
12
7
Chanbo Sim
11
0:52:02.1
45 to 49
1
57.6
0:46:34.9
100
5
10
 
Tom Kekelik
14
0:53:05.6
45 to 49
3
55.7
0:48:13.5
99
4
8
 
Chad Lawless
15
0:53:14.7
30 to 34
2
51.5
0:52:09.1
99
3
 
 
Jim Nickerson
16
0:53:37.1
50 to 54
1
59.3
0:45:14.4
98
2
7
2
Jim Eriks
17
0:54:09.7
50 to 54
2
58.7
0:45:42.7
 
 
 
 
Robert Alt
18
0:54:10.6
40 to 44
1
53.8
0:49:53.8
100
1
5
 
Don Gulbrandsen
20
0:54:28.1
45 to 49
4
55.9
0:47:59.7
 
 
 
 
Tim Brown
22
0:54:31.3
40 to 44
4
52.6
0:51:02.1
99
 
4
 
Darci Chidichimo
23
0:54:33.1
30 to 34
1
56.2
0:53:56.4
 
 
 
 
John Frazee
24
0:54:34.1
40 to 44
5
54.2
0:49:30.8
100
 
3
 
Bob Szwet
25
0:54:55.4
55 to 59
1
60.8
0:44:11.6
100
 
2
5
William Stalhandske
27
0:55:10.6
25 to 29
1
48.8
0:54:59.7
100
 
 
 
Bill Dickinson
28
0:55:19.8
30 to 34
4
49.4
0:54:22.1
98
 
 
 
Mary Jo Russel
29
0:55:23.5
Masters
1
58.7
0:51:42.7
100
12
15
5
Randy Warren
33
0:55:54.8
50 to 54
3
55.8
0:48:06.5
97
 
1
 
Hope Myroup
34
0:55:58.7
13 to 14
1
59.6
0:50:55.8
100
10
 
8
Tom Hutmacher
37
0:56:29.3
60 to 64
1
61.2
0:43:51.6
 
 
 
 
Daniel Salmon
39
0:56:38.1
19 to 24
4
47.9
0:56:00.0
 
 
 
 
Nick Dvorscak
40
0:56:43.8
50 to 54
5
56.6
0:47:24.2
96
 
 
 
Ruben Sanchez
41
0:56:47.6
50 to 54
6
56.2
0:47:48.1
95
 
 
 
Sue Glass
44
0:57:10.2
40 to 44
2
56.1
0:54:01.8
99
8
12
 
Jim Mastandona
45
0:57:14.2
55 to 59
2
56.1
0:47:51.1
99
 
 
 
Deb Schiesser
49
0:57:50.8
55 to 59
1
64.2
0:47:12.8
100
7
10
10
Jean Jannasch
50
0:58:02.6
60 to 64
2
71.6
0:42:21.1
100
5
8
12
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Points
Age Graded Points
Christine Rohl
59
0:59:09.9
45 to 49
2
55.2
0:54:58.9
100
4
7
 
Mann Spitler III
61
0:59:19.5
60 to 64
2
58.1
0:46:12.5
100
 
 
1
Robert Brown
62
0:59:27.9
65 to 69
1
60.3
0:44:32.7
100
 
 
3
Robert Strebe
64
0:59:34.7
40 to 44
11
48.5
0:55:20.5
98
 
 
 
Michele Hale
68
0:59:53.1
45 to 49
3
56.9
0:53:20.2
99
3
5
1
William Leep
69
1:00:10.2
45 to 49
7
50.3
0:53:19.7
99
 
 
 
Andrew Oltmanns
70
1:00:21.1
19 to 24
5
44.8
1:00:00.0
 
 
 
 
Amy Maciejewski
71
1:00:22.3
19 to 24
1
50.6
1:00:00.0
 
 
 
 
Mike Wilson
73
1:00:30.2
65 to 69
2
60.5
0:44:24.7
100
 
 
4
Rich Milcarek
80
1:01:15.6
40 to 44
12
46.6
0:57:39.1
97
 
 
 
Mary Zemansky
81
1:01:16.6
50 to 54
2
57.8
0:52:31.3
100
2
4
3
Jayne Willis
83
1:01:22.8
45 to 49
4
54.4
0:55:44.9
98
1
3
 
Percy Pompey
84
1:01:30.7
45 to 49
8
49.1
0:54:38.6
98
 
 
 
Debbie Fenno
86
1:02:08.8
55 to 59
3
59.1
0:51:21.3
99
 
2
7
Eric Pradelski
90
1:02:46.8
25 to 29
4
43.3
1:02:00.0
99
 
 
 
Stephanie Crook
92
1:03:11.5
30 to 34
8
48.3
1:02:50.9
99
 
 
 
Carri Ables
93
1:03:18.9
30 to 34
9
48.5
1:02:35.1
98
 
 
 
Dennis Rotz
94
1:03:21.5
60 to 64
4
54.4
0:49:20.5
99
 
 
 
Dale Yeager
95
1:03:31.5
50 to 54
10
49.5
0:54:13.1
94
 
 
 
Bill Moylan
96
1:04:05.3
60 to 64
5
53.1
0:50:34.4
98
 
 
 
Cecilia Bernal
97
1:04:19.8
55 to 59
4
57.2
0:53:00.7
98
 
1
2
K Nikolovski
99
1:04:34.2
1 to 8
1
58.1
0:52:13.4
 
 
 
 
Lawrence Giannetti
101
1:05:01.6
50 to 54
11
48.8
0:55:01.3
93
 
 
 
Jose Hernandez
106
1:06:20.9
60 to 64
6
51.9
0:51:41.5
97
 
 
 
David Bobeck
107
1:06:32.1
50 to 54
12
46.5
0:57:43.8
92
 
 
 
Veronica Franco
108
1:07:01.1
35 to 39
3
46.3
1:05:33.6
100
 
 
 
Kristy Gnagey
109
1:07:02.3
35 to 39
4
45.7
1:06:21.4
99
 
 
 
Karen Gay
111
1:10:00.7
50 to 54
3
49.7
1:01:02.0
99
 
 
 
Diane Kellenburger
112
1:10:08.8
60 to 64
3
58.5
0:51:52.6
99
 
 
4
Michael Willis
113
1:10:16.8
45 to 49
13
42.5
1:03:11.8
98
 
 
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Age Graded %
Age Graded Time
Gold Cup Points
Overall Points
Masters Points
Age Graded Points
Jessica Dickinson
114
1:10:55.1
30 to 34
10
43.4
1:09:49.9
97
 
 
 
Tony Myers
115
1:11:32.9
55 to 59
5
45.4
0:59:06.0
98
 
 
 
Jose F Lopez
122
1:13:59.1
55 to 59
6
44.6
1:00:15.3
97
 
 
 
Michael Moskalick
123
1:14:05.4
65 to 69
3
47.6
0:56:23.3
99
 
 
 
Kim Colgan
124
1:15:06.5
30 to 34
11
40.7
1:14:30.3
98
 
 
 
Justin Moreno
125
1:15:48.8
15 to 18
4
38.6
1:09:29.7
100
 
 
 
Maria Hernandez
128
1:16:56.8
35 to 39
5
40.6
1:14:42.5
97
 
 
 
Joselyn Hernandez
130
1:17:23.7
39.4
1:16:54.9
96
 
 
 
Jane Dawes
132
1:18:16.5
45 to 49
9
42.1
1:12:00.6
97
 
 
 
Winston Steiniche
133
1:18:22.6
65 to 69
4
46.0
0:58:20.2
98
 
 
 
Allan Nalbor
135
1:18:50.5
60 to 64
7
44.0
1:01:05.4
96
 
 
 
Cindy Hall
136
1:18:52.3
50 to 54
5
45.7
1:06:18.5
98
 
 
 
Lori Leep
137
1:19:11.8
45 to 49
10
42.0
1:12:11.9
96
 
 
 
Lisa Moreno
138
1:20:02.4
35 to 39
6
38.7
1:18:16.8
96
 
 
 
Tom Magill
142
1:24:33.1
80 and over
1
54.9
0:48:55.8
100
 
 
 
Sherry Robison
143
1:25:11.3
40 to 44
7
37.4
1:21:11.0
98
 
 
 
Peggy Cash
144
1:25:14.5
40 to 44
8
37.4
1:21:11.0
 
 
 
 
James Johnson
145
1:26:03.3
75 to 79
1
49.7
0:54:03.1
100
 
 
 
Ulrike Zambori
149
1:32:54.8
60 to 64
4
43.8
1:09:11.0
98