Gold Cup race result

Runnin with the Irish 5K
USATF Certified Course Y Route Map
March 13, 2004
Chesterton IN
(Click for Complete Race Results)
Runnin_with_the_Irish/index.htm
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Gold Cup Points
Martin Graupner
9
0:18:17.3
30-34
1
 
Samuel Langley
11
0:18:44.3
19-24
2
 
Ryan Kwiecinski
12
0:18:44.6
25-29
1
 
Roger Steffen
14
0:19:10.0
50-54
2
 
Bill Rohde
15
0:19:12.5
35-39
2
 
Jeff Emmons
16
0:19:14.5
40-44
1
 
Karen Nagel
17
0:19:21.5
20-24
1
 
Vincent Salazar
18
0:19:30.0
50-54
3
 
Mike Straubel
19
0:19:32.5
45-49
2
 
Rob Strycker
21
0:19:37.5
35-39
3
 
Todd Henderlong
23
0:19:44.8
35-39
4
 
Bryan Pawola
24
0:19:54.3
45-49
3
 
Tom Mangel
25
0:19:58.6
35-39
5
 
Carlos Mateo
30
0:20:08.1
50-54
4
 
Jim Raymond
31
0:20:14.6
55-59
2
 
Douglas Walter
33
0:20:24.2
40-44
4
 
Mike Zegarac
34
0:20:26.8
45-49
4
 
Michael Jones
35
0:20:27.8
55-59
3
 
Heather Tripp
36
0:20:29.6
30-34
1
 
Ryan Brunker
39
0:20:44.6
15-19
7
 
Israel Toledo
45
0:20:56.9
55-59
4
 
James Ambrose
47
0:21:05.1
35-39
7
 
Joe Chamberlain
48
0:21:08.2
45-49
6
 
Chanbo Sim
49
0:21:13.2
40-44
7
 
Ben Taylor
50
0:21:29.6
25-29
4
 
Roberto Villegas
54
0:21:40.1
19-24
3
 
Jeff Stewart
55
0:21:43.0
30-34
4
 
Mike Stiles
56
0:21:45.8
45-49
9
 
Debbie Jaeger
57
0:21:53.0
35-39
1
 
Lynn Reichle
58
0:21:54.3
50-54
1
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Gold Cup Points
D Osborn
62
0:22:00.5
12-14
2
 
Hank Aguilera
64
0:22:04.5
55-59
5
 
Ryan Brown
65
0:22:21.4
15-18
9
 
Kelly Anton
68
0:22:32.4
30-34
3
 
Brian Asche
70
0:22:36.1
35-39
9
 
Jackie Henderson
71
0:22:38.0
12-14
1
 
Duane Schmidt
72
0:22:39.2
55-59
6
 
Amy Carmody
75
0:22:41.6
45-49
1
 
James Kyle
76
0:22:42.2
40-44
11
 
Tim Kulesa
78
0:22:43.2
35-39
12
 
Joe Garza
79
0:22:45.5
35-39
13
 
Mike Wilson
80
0:22:46.9
60-64
1
 
Dale Yeager
81
0:22:48.4
45-49
9
 
Jack Potter
85
0:22:57.1
60-64
2
 
Robert Edwards
87
0:23:02.8
60-64
3
 
Terrance Jones
88
0:23:06.6
35-39
14
 
Jose Hernandez
90
0:23:08.5
55-59
7
 
Jennie Hamilton
92
0:23:16.5
19-24
2
 
Craig Henderson
98
0:23:32.1
50-54
6
 
Terry Retson
101
0:23:43.5
50-54
7
 
Tom Courtney
102
0:23:45.2
35-39
16
 
Randall Walker
104
0:23:47.5
55-59
9
 
A Kearney
107
0:23:53.5
9-11
1
 
Ronald Knickrehm
110
0:24:05.9
50-54
8
 
Fred Fleming
111
0:24:11.2
65-69
1
 
Linda Kovacs
114
0:24:15.1
50-54
2
 
Mary Zemansky
115
0:24:19.5
45-49
2
 
Sue Brown
116
0:24:22.1
40-44
1
 
James Smith
119
0:24:35.5
50-54
10
 
Nancy Scannell
120
0:24:44.1
40-44
2
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Gold Cup Points
Michael Grochowski
121
0:24:51.1
50-54
11
 
Alicia McClean
123
0:24:59.8
45-49
3
 
Kathy Marr
126
0:25:04.6
12-14
2
 
Bill Moylan
127
0:25:07.8
55-59
12
 
Ed Burns
128
0:25:08.2
Clydesdale
13
 
Jean Jannasch
130
0:25:11.7
55-59
1
 
Randall Dick
133
0:25:18.6
45-49
14
 
Bob Emery
135
0:25:21.1
35-39
20
 
Timothy Gustafson
145
0:25:33.2
40-44
15
 
Michael Willis
147
0:25:41.9
Clydesdale
21
 
A Adelsperger
148
0:25:45.9
12-14
3
 
Jeff Wright
153
0:25:51.7
35-39
23
 
Roy Vale
154
0:25:52.5
65-69
2
 
Mark Robinson
156
0:25:54.5
Clydesdale
17
 
Peg Bobber
157
0:25:56.4
35-39
4
 
Jere Kunkle
158
0:25:58.3
60-64
5
 
Lorna Marcus
160
0:26:05.0
30-34
8
 
John Marshall
163
0:26:08.3
45-49
16
 
Shane Van Kley
164
0:26:08.9
25-29
7
 
Joe Kovacs
166
0:26:13.0
50-54
15
 
Kathy Mangel
168
0:26:14.9
40-44
6
 
Theresa Stakem
171
0:26:26.5
35-39
6
 
Daniel Santos
172
0:26:32.3
40-44
24
 
Lydia Pisarski
173
0:26:34.2
40-44
7
 
Daniel Lomax
174
0:26:35.9
25-29
9
 
Mary Buishas
176
0:26:38.3
50-54
4
 
Allyson Harvey
177
0:26:39.9
12-14
8
 
Julie Polizotto
181
0:26:45.3
40-44
8
 
Steve Cadwell
182
0:26:47.7
55-59
12
 
Steve Johnson
186
0:26:59.4
45-49
17
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Gold Cup Points
Danny Norris
195
0:27:24.6
Clydesdale
13
 
E Willis
201
0:27:38.7
9-11
9
 
Christina Conrad
203
0:27:42.5
35-39
7
 
Chuck Lansdowne
205
0:27:44.4
50-54
18
 
M Amling
206
0:27:45.1
9-11
2
 
J Wenckus
209
0:27:54.2
Clydesdale
6
 
Brian Mason
214
0:28:03.4
35-39
32
 
Joel Soto
213
0:28:03.4
45-49
21
 
Dennis Rotz
215
0:28:06.3
55-59
14
 
S Yurkus
217
0:28:09.4
0-8
1
 
Neil Amling
218
0:28:10.0
Clydesdale
22
 
Gloria Starcevich
220
0:28:11.5
60-64
1
 
Rudy Moyado
228
0:28:26.1
45-49
23
 
Tim Sheppard
229
0:28:29.3
Clydesdale
23
 
Clarence Melion
233
0:28:39.6
55-59
15
 
Christine Gaines
236
0:28:41.4
35-39
13
 
Diane Dumonte-Slater
237
0:28:42.6
55-59
2
 
Thomas Nedza
238
0:28:43.0
40-44
24
 
Janet Rotz
240
0:28:45.1
50-54
6
 
Lawrence Giannetti
241
0:28:45.6
45-49
24
 
M Gazdich
243
0:28:48.3
0-8
2
 
Jerome Ezell
244
0:28:48.9
Clydesdale
16
 
John Withey
247
0:28:57.2
60-64
8
 
Bernard Holicky
251
0:29:02.5
65-69
4
 
Sandy Hackett
258
0:29:14.2
Athena
11
 
Carole Majchrowicz
259
0:29:15.8
40-44
12
 
Pete Klaeser
262
0:29:18.8
45-49
25
 
Winston Steiniche
269
0:29:32.7
60-64
10
 
B Scannell
273
0:29:39.0
9-11
3
 
Katie Scannell
274
0:29:39.5
15-18
7
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Gold Cup Points
Doug Karlson
275
0:29:40.1
45-49
26
 
Hal Weatherford
277
0:29:41.9
70+
1
 
Dennis Lambert
278
0:29:49.5
60-64
11
 
S Alvarez
280
0:29:54.3
40-44
13
 
James Johnson
281
0:29:56.2
70+
2
 
Diane Kellenburger
282
0:29:57.4
55-59
4
 
Susana Alvarez-Banks
287
0:30:12.8
40-44
14
 
Polly Theising
290
0:30:14.5
50-54
8
 
Carol Magill
293
0:30:19.7
50-54
9
 
S Harvey
294
0:30:26.9
12-14
15
 
Renee Moreno
298
0:30:34.1
25-29
3
 
Sasa Sekuloski
299
0:30:35.1
30-34
12
 
Allan Nalbor
300
0:30:35.5
Clydesdale
20
 
Jill Stevenson
305
0:30:45.7
25-29
6
 
Ruth Ann Schmidt
306
0:30:46.5
55-59
5
 
Bill Garner
310
0:30:54.1
Clydesdale
20
 
Tom Magill
312
0:30:56.6
70+
3
 
Ann Downey
321
0:31:12.3
40-44
17
 
Judy Cayo
325
0:31:24.0
60-64
3
 
H Myroup
333
0:31:54.3
0-8
3
 
David Myroup
334
0:31:54.6
50-54
22
 
Jane Dawes
335
0:32:01.6
35-39
18
 
Elizabeth Goral
340
0:32:07.0
35-39
19
 
Wanda Melion
341
0:32:13.2
50-54
13
 
K Mangel
342
0:32:17.2
9-11
4
 
Jason Ryman
345
0:32:22.2
25-29
10
 
Jen Ryman
348
0:32:24.5
25-29
8
 
Michelle Weaver
355
0:32:45.5
Athena
18
 
Don Slater
360
0:33:14.2
55-59
22
 
Bev Calligan
362
0:33:25.8
60-64
4
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Gold Cup Points
Norine Weatherford
364
0:33:27.9
70+
1
 
F Bass
365
0:33:29.4
0-8
5
 
Cecilia Bernal
366
0:33:44.4
45-49
8
 
Pio Villegas
368
0:34:21.9
55-59
23
 
Patricia Kunkle
369
0:34:23.8
55-59
6
 
David Hinshaw
370
0:34:25.9
55-59
24
 
Jean Tolchinsky
371
0:34:27.0
55-59
7
 
Felicia Byrns
372
0:34:36.3
45-49
9
 
M Amling
373
0:34:41.1
0-8
6
 
M Emmons
376
0:34:52.0
11/14/2004
15
 
Ruth Bonacci
381
0:35:18.6
Athena
12
 
M Harris
390
0:35:54.8
9-11
18
 
Brian Kim
392
0:36:15.8
12-14
18
 
Bob Hooper
403
0:38:06.4
60-64
13
 
Cecilia Alvarez Kajer
404
0:38:08.6
50-54
16
 
Jan Myslinski
412
0:43:32.4
60-64
5
 
Owen Stevens
419
0:44:17.3
65-69
6
 
Eddie Hindmon
420
0:44:56.6
55-59
25
 
Peggy Tambling
421
0:45:23.0
50-54
18
 
Michele Yoko
425
0:47:20.6
40-44
22
 
B Andriessen
426
0:47:21.7
9-11
8
 
Naida Lehmann
430
0:47:50.6
Athena
19
 
Robin Benson-Harvey
453
0:53:37.4
35-39
26
 
Pamela Miller
454
0:54:33.4
40-44
26
 
Adrian Harvey
455
0:54:33.8
35-39
40