Gold Cup race result

Chicago Distance Classic Half Marathon
USATF Certified Course Y Route Map
August 1, 2004
Chicago IL
Chicago Distance Classic Half Marathon
(Click/tap for Complete Race Results)
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Gold Cup Points
Samuel Langley
82
1:26:16
19-24
10
 
Brian Norrick
163
1:31:05
45-49
13
 
Joe Norton
177
1:32:13
19-24
18
 
Jim Nickerson
180
1:32:29
45-49
15
 
Jim Raymond
206
1:33:14
55-59
4
 
Michael Jones
280
1:35:56
55-59
6
 
Chad Rentschler
331
1:37:17
25-29
44
 
Ben Taylor
353
1:37:54
25-29
46
 
Vincent Salazar
370
1:38:23
50-54
20
 
Ernest Huff
372
1:38:27
45-49
31
 
Ryan Brunker
373
1:38:27
15-18
20
 
John Bobalik
408
1:39:16
8
 
Rick Johnson
482
1:40:47
23
 
Steve Kearney
520
1:41:45
55-59
13
 
Sylvester Porras
587
1:43:13
45-49
55
 
Norm Eikman
671
1:44:37
55-59
16
 
Rick Draves
688
1:44:50
45-49
59
 
Joe Garza
821
1:47:11
35-39
93
 
Hank Aguilera
823
1:47:14
55-59
4
 
Rarick Witvoet
825
1:47:17
30-34
85
 
Ronald Knickrehm
869
1:47:54
50-54
38
 
Ruth Connell
976
1:49:40
25-29
64
 
Bob Hudnall
1021
1:50:27
45-49
80
 
Dale Stout
1028
1:50:33
40-44
41
 
Mike Wilson
1060
1:51:09
60-64
5
 
Misty Chandos
1064
1:51:13
30-34
37
 
David Myroup
1073
1:51:26
50-54
47
 
Jill Schlueter-Kim
1075
1:51:27
30
 
Christine Byers
1089
1:51:39
35-39
33
 
Ray Byers
1090
1:51:40
45-49
83
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Gold Cup Points
Cassandra Rozycki
1210
1:53:15
30-34
45
 
Nancy Scannell
1219
1:53:20
40-44
21
 
Kenny Dillon
1234
1:53:27
31
 
James Jaracz
1240
1:53:33
35-39
50
 
Jose Hernandez
1315
1:54:40
55-59
34
 
Christi Brooks
1482
1:56:46
72
 
Thomas Kekelik
1597
1:58:03
160
 
Sue Brown
1658
1:58:39
40-44
40
 
Ed Burns
1663
1:58:40
Clydesdale
47
 
Diane Dumonte-Slater
1885
2:01:32
55-59
4
 
Randall Dick
2047
2:03:45
45-49
131
 
Michael Grochowski
2228
2:06:29
50-54
90
 
Randy Walker
2253
2:06:53
52
 
Robert Maszak
2255
2:06:53
55-59
88
 
Danny Null
2286
2:07:23
50-54
95
 
Jean Jannasch
2316
2:07:56
55-59
7
 
Danny Norris
2450
2:09:50
Clydesdale
17
 
Thomas Nedza
2585
2:11:26
40-44
180
 
Karen Spoor
2956
2:17:46
30-34
227
 
Renee Moreno
3084
2:20:08
25-29
309
 
Dennis Rotz
3167
2:21:39
55-59
66
 
Carol Schobert
3189
2:22:00
38
 
Janet Rotz
3234
2:23:05
50-54
39
 
Polly Theising
3239
2:23:07
50-54
40
 
Lawrence Giannetti
3249
2:23:23
45-49
178
 
Larry Evans
3349
2:25:36
34
 
Eric Evans
3380
2:26:32
251
 
Clarence Melion
3383
2:26:37
55-59
68
 
Chuck Lansdowne
3449
2:28:03
50-54
125
 
Diane Kellenburger
3455
2:28:12
55-59
19
 
Name
Place
Time
Age Group
Age Group Place
Gold Cup Points
Cara Craiger
3503
2:29:20
377
 
Jerome Ezell
3518
2:29:51
Clydesdale
71
 
Sasa Sekuloski
3524
2:30:05
30-34
261
 
S. Lee Alvarez
3543
2:30:36
40-44
147
 
Wanda Melion
3565
2:31:26
50-54
46
 
Pete Klaeser
3725
2:37:06
45-49
189
 
Arthur Bretz
3738
2:37:38
Clydesdale
190
 
Rudy Moyado
3749
2:38:11
45-49
191
 
Ruth Bonacci
3750
2:38:12
Athena
12
 
Katie Scannell
3757
2:38:29
15-18
33
 
Don Slater
3759
2:38:32
55-59
36
 
Stephanie Anderson
3893
2:45:04
351
 
Felicia Byrns
3957
2:49:28
45-49
113
 
J Wenckus
3985
2:51:21
Clydesdale
40
 
John Junker
3986
2:51:23
52
 
Jen Ryman
3991
2:51:46
25-29
445
 
Barbara Spitler
4007
2:53:57
45-49
120
 
Allan Nalbor
4037
2:56:19
Clydesdale
117
 
Karen Lansdowne
4062
2:59:48
50-54
69